werandcountry.pl weranda.pl
  • Dolny i Górny Śląsk
  • W podróży

Zimowe atrakcje Śląska

autor: Joanna Zaguła

Jedziecie na narty do Wisły, Ustronia, czy w Karkonosze? Sprawdźcie, co warto po drodze zobaczyć, gdzie skręcić by poznać ciekawą atrakcję lub zjeść pyszne ciastko.


GÓRNY ŚLĄSK

1. KATOWICE

Zdziwicie się, jak bardzo zielone jest to miasto. Ponad 102 hektary Lasu Murckowskiego to świetne miejsce dla spacerowiczów. A jak wam zmarzną uszy, możecie wrócić do centrum na wystawę w Muzeum Śląskim lub wpaść na kawę i ciastko do Cafe Byfyj na Nikiszowcu, dawnym osiedlu robotniczym
z czerwonej cegły.

Muzeum Śląski; fot. Shutterstock

40 km na zachód od Katowic odkryjecie kolejne miejsce na zimowy spacer – zaprojektowany jeszcze przez cystersów kompleks parkowo-leśny koło Rud. Na jego terenie znajdziecie klasztor z jednym z największych w Polsce ogrodów angielskich, zabytkowe młyny, stajnie i kuźnie, meandrującą rzekę i stawy rybne.

Zobacz też: Weekend w Katowicach - rajza po mieście6 weekendów po Polsce: ŚląskMuzeum Śląskie w Katowicach: 14 metrów pod ziemiąKatowice: Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego RadiaKatowice: Geszeft po śląsku

 2. TYCHY

Warto wybrać się na wycieczkę po browarze książęcym. Nie tylko po to, żeby dowiedzieć się, jak powstaje piwo, lecz także by podziwiać piękne XIX-wieczne mury i wnętrza tego kompleksu. Browar należy do arcyciekawego Szlaku Zabytków Techniki.

Zobacz też: Tychy: spacerkiem po nabrzeżu

3. MOSZNA

Zobaczycie tu baśniowy zamek – jego neorenesansowe wieżyczki upodabniają go do tego z czołówki kreskówek Disneya oraz urokliwą opolską Wenecję – odremontowany fragment miejskiego nabrzeża rzeki Młynówki, gdzie pięknie podświetlone stare kamienice odbijają się w wodnym nurcie.

Zamek w Mosznej; fot. Shutterstock

DOLNY ŚLĄSK

Na Dolnym Śląsku też nie będziecie się nudzić. Zimą przyciągają głównie Karkonosze, czyli Karpacz i Szklarska Poręba z ich stokami narciarskimi. Kto nie jest amatorem zjazdówek, z Karpacza może wyruszyć na szlak pieszy – choćby najbardziej popularny na Śnieżkę – albo odwiedzić Muzeum Zabawek.

Szklarska zaś słynie z tras biegowych. Najbardziej znaną znajdziecie na pobliskiej Polanie Jakuszyckiej, gdzie co roku pod koniec sezonu odbywa się wielki biegówkowy wyścig – Bieg Piastów. Do sportów, które zyskały w okolicach Jakuszyc wielką popularność, należy też jazda psimi zaprzęgami.

Co jeszcze zobaczyć w okolicy?


1. ŚWIERADÓW-ZDRÓJ I OKOLICE

Podczas gdy narciarze będą korzystać z dobrze przygotowanych stoków, ich niejeżdżący kompani mogą zwiedzić zabytkowy Dom Zdrojowy albo wybrać się na wycieczkę do Chatki Górzystów, gdzie latem podają sławne naleśniki z jagodami, a zimą zawsze znajdzie się coś ciepłego na rozgrzanie.

fot. Wikimedia

Dom Zdrojowy 
w Świeradowie mieści się
w dwóch XIX-wiecznych budynkach, połączonych najdłuższą halą spacerową w regionie.

Kto lubi ciszę i spokój, pokocha Izerski Park Ciemnego Nieba. To obszar, gdzie chroniona jest... ciemność. Nie dochodzi tu żadne zanieczyszczenie światłem z miast i w nocy widać gwiazdy piękniej niż gdziekolwiek indziej. Dotrzecie do niego pieszo, na nartach, kolejką gondolową na Stóg Izerski albo samochodem – najlepiej przejechać na czeską stronę do osady Jizerka.

Zobacz też: 6 weekendów po Polsce: Śląsk 

2. GÓRY KACZAWSKIE

Wielbiciele pieszych wycieczek pokochają Góry Kaczawskie, gdzie zobaczą nie tylko piękne widoki, ale mogą też zapoznać się z ciekawą historią naszej planety. W okolicach Dobkowa można bowiem podziwiać Krainę Wygasłych Wulkanów, których erupcje ukształtowały tutejszy teren miliony lat temu. W samym Dobkowie zajrzyjcie do Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej. Tutejsze warsztaty spodobają się dzieciakom, ale i rodzice będą zachwyceni, bo kto nie chciałby poznać życia nietoperzy, wyruszyć na poszukiwanie agatów czy nauczyć się lepić gliniane naczynia!

Zobacz też: 6 weekendów po Polsce: Śląsk 

3. SOKOŁOWSKO

Jest, a właściwie było wyjątkowym uzdrowiskiem. To miejsce dla poszukiwaczy nietypowego piękna opuszczonych miast.

Kiedyś Sokołowsko było znanym uzdrowiskiem, dziś raczy spokojem i zabytkową architekturą z lat świetności. 

Miejscowość nazywana śląskim Davos wciąż nosi ślady dawnej świetności – stare sanatorium wygląda jak gotycki pałac, a mieści się tam dzisiaj Laboratorium Kultury, które prowadzi Kinoteatr Zdrowie i organizuje warsztaty fotograficzne połączone z wywoływaniem zdjęć w ciemni.

Zobacz też: 6 weekendów po Polsce: Śląsk 

4. STAWY MILICKIE

Jedną z bardziej znanych atrakcji Dolnego Śląska są Stawy Milickie. Założyli je cystersi, którzy jako pierwsi sprowadzili do Polski karpie. Zimą wędkowanie się nie uda, ale można wybrać się do Parku Krajobrazowego Dolina Baryczy, gdzie znajduje się Ostoja Konika Polskiego. To dobre miejsce na spacer czy ognisko, co wcześniej trzeba uzgodnić z właścicielem terenu. Cystersi zbudowali na Śląsku wiele klasztorów, a szczególnie ciekawy jest ten w Lubiążu, częściowo odrestaurowany i udostępniony zwiedzającym.

Zobacz też: 6 weekendów po Polsce: Śląsk 

 

Od lewej: Stay Milickie i Afrykarium; fot. Shutterstock
Od lewej: Stay Milickie i Afrykarium; fot. Shutterstock
Od lewej: Stay Milickie i Afrykarium; fot. Shutterstock

5. WROCŁAW

Nie omijajcie też Wrocławia! To nie tylko Hala Stulecia i Panorama Racławicka. Znajdziecie tu kilka fajnych lodowisk, warto też przejechać się kolejką gondolową Polinka i odwiedzić Afrykarium, pierwsze w Polsce oceanarium oraz Hydropolis (centrum wiedzy o wodzie) – jedno z ciekawszych muzeów, mieszczące się w XIX-wiecznym podziemnym zbiorniku.

Zobacz też: Żar tropików – oceanarium we WrocławiuHydropolis: Wrocław w wodzie, Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu - najwyższa jakość dźwiękuWrocław: Stacja Dizajn


Zdjęcie otwierające: Alamy/Be&W

Zostań z nami

Bądź na bieżąco