- Dolny i Górny Śląsk
- Muzea
- Sprawdzone miejsca
Stara Kopalnia w Wałbrzychu - poczuj industrialny klimat
Szukając atrakcji turystycznych na terenie Dolnego Śląska, nie można już dłużej ignorować Wałbrzycha. W samym centrum postindustrialnego miasta pojawiło się niezwykłe miejsce – Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia. Czemu zawdzięcza swoją wyjątkowość?
W 1996 roku wałbrzyska Kopalnia Węgla Kamiennego „Julia” zostaje zamknięta. Pojawia się pytanie, co zrobić z rozległym, poprzemysłowym terenem (łącznie ok. 4 hektarów powierzchni), kiedyś centrum industrialnego Wałbrzycha. Jak ożywić przestrzeń, która od kilku wieków stanowiła o tożsamości Dolnego Śląska (nie jest to twierdzenie na wyrost – złoża węgla kamiennego są eksploatowane w tym regionie od XVI wieku)?
Odpowiedzi na te pytania znajdziemy odwiedzając nowoczesne wnętrza dawnej KWK „Julia”. W 15 zrewitalizowanych budynkach mieści się niezwykłe i unikatowe w skali europejskiej Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia. Stare budynki zyskały nowe życie dzięki prowadzonym w nich projektom kulturalnym i edukacyjnym, a techniczne zabytki odzyskały dawny blask. Za projekt rewitalizacji obiektu odpowiada pracownia architektoniczna Nizio Design International.
O tym, że mamy do czynienia z wyjątkową atrakcją świadczy chociażby fakt, że Stara Kopalnia w Wałbrzychu znalazła się na Europejskim Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego. ERIH, skupia ponad 1000 europejskich obiektów przemysłowych o wyjątkowym znaczeniu, a polskich obiektów jest na niej tylko siedem. Poza wałbrzyską kopalnią znajdziemy tam Exploseum z Bydgoszczy, Manufakturę z Łodzi, Kopalnię Srebra z Tarnowskich Górach, Tyskie Browarium, Kopalnię Guido z Zabrza, Muzeum Browaru z Żywca. Tym bardziej cieszy więc, że Stara Kopalnia ma swoje miejsce w tym „postindustrialnym gronie”.
GŁÓWNE ATRAKCJE Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia:
- Obiekty dawnej kopalni: łaźnia łańcuszkowa, lampownia, kuźnia, maszynownia, podziemna sztolnia, wieża ekologii.
- Muzeum: tutaj można odrobić lekcję na temat historii węgla i górnictwa, pracy górnika i kopalni, dowiedzieć się więcej o maszynach używanych przy wydobyciu węgla, dziś stanowiących zabytki techniki.
- Galeria sztuki - wystawy czasowe to okazja, by podpatrzeć aktualne trendy w sztuce.
- Centrum Ceramiki Unikatowej – gratka dla fanów rękodzieła, warsztaty ceramiczne i garncarskie, w których mogą wziąć udział wszyscy – niezależnie od wieku i umiejętności.
- Wydarzenia – można je śledzić na bieżąco na stronie Starej Kopalni. Koncerty, spektakle, projekcje, konferencje – rozległa i doskonale zaaranżowana przestrzeń kompleksu sprzyja artystycznym akcjom.
- Caffe Sztygarówka – kawiarnia w dawnej sztygarówce, czynna codziennie od 10 do 18:00.
Kontakt
ul. Piotra Wysockiego 29
www.starakopalnia.pl