- Dzieje się
5 wystaw, które trzeba zobaczyć w marcu
Dużo się dzieje! W marcu odwiedzamy Warszawę, Poznań, Kraków i Katowice, by zobaczyć najciekawsze wystawy.
1/5 WARSZAWA: kronikarz transformacji w Europie Wschodniej
do 6 maja 2018
W Muzeum Sztuki Nowoczesnej zobaczymy pierwszą retrospektywę Ediego Hili. Artysta, związany od lat 90. z Akademią Sztuk Pięknych w Tiranie, to wnikliwy obserwator życia w czasie wschodnioeuropejskiej transformacji. Tworzy przede wszystkim serie – uważnie wybrany temat przedstawia w kilku obrazach. Maluje w sposób realistyczny, oparty na obserwacji detalu, starając się oddać psychologiczną prawdę danego zjawiska.
Jego przełomowa seria Komfort z 1997 roku to próba namalowania niemożliwej do spełnienia utopii konsumpcyjnej. Bezpośrednią przyczyną powstania obrazów był wielki kryzys spowodowany bankructwem piramid finansowych, co doprowadziło do chaosu w państwie, śmierci ponad 3000 osób i interwencji wojsk ONZ. Kolejne znaczące cykle, które zobaczymy na warszawskiej wystawie, to m.in. Paradoksy, Relacje, Przydrożne obiekty, Nadbudówki oraz Namiot na dachu samochodu z 2017 roku.
Ekspozycja wpisuje się w strategię prezentowania w muzeum dorobku przeoczonych mistrzów z Europy Wschodniej, ale powodem zorganizowania wystawy jest również aktualność przekazu sztuki albańskiego malarza. Edi Hila to artysta, który nie dał się zwieść blichtrowi transformacji i zawsze śledził zagrożenia, które ze sobą niosła.
Edi Hila. Malarz transformacji /Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie/ artmuseum.pl
2/5 WARSZAWA: nowoczesność międzywojnia
do 27 maja 2018
W warszawskiej Zachęcie prześledzimy najważniejsze kulturalne i społeczne idee dwudziestolecia międzywojennego. Tę dużą, wielowątkową wystawę tworzy siedem sal, w których zgromadzono niemal 500 obiektów: projektów i makiet architektonicznych, modernistycznego wzornictwa, malarstwa, fotografii, prasy oraz filmów: artystycznych, eksperymentalnych, dokumentalnych i popularnych. Warto się zatrzymać przy każdym z nich, gdyż to właśnie film jest kluczowym medium epoki, „maszyną nowoczesności”, która najlepiej ukazuje dynamikę międzywojnia.
Wystawa prezentuje koncepcje, które kształtowały się w Polsce po odzyskaniu niepodległości – m.in. architektury wspólnotowej (realizowanej przez osiedla robotnicze Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej na Żoliborzu i Rakowcu), „czasu wolnego”, która wiązała się z powszechnym dostępem do urządzeń sportowych oraz zachodzące przemiany społeczne. Ważnymi punktami są: emancypacja zawodowa kobiet, rozwój programów pedagogiczno-wychowawczych (np. projekt przedszkola Katarzyny Kobro), aktywność środowisk robotniczych w życiu publicznym, zainteresowanie prawami pracowniczymi i bezpieczeństwem pracy. Międzywojnie to również czas nowoczesnych koncepcji teatralnych dotyczących przestrzeni scenicznej (zniesienie sztywnego podziału na scenę i widownię – możliwość różnorakiego organizowania przestrzeni) oraz nowego – masowego odbiorcy.
Przyszłość będzie inna. Wizje i praktyki modernizacji społecznych po roku 1918/ Zachęta Narodowa Galeria Sztuki/ zacheta.art.pl
3/5 KRAKÓW: niech żyje komiks!
do 22 lipca 2018
Po raz pierwszy Muzeum Narodowe w Krakowie zorganizowało wystawę poświęconą polskiemu komiksowi. W towarzystwie Koziołka Matołka, profesora Filutka i psa Fafika, Tytusa, Romka i A’Tomka oraz wielu innych postaci, odbędziemy podróż do czasów dzieciństwa. Poznamy również młodszych bohaterów, jak Jeż Jerzy oraz Wilq. Wejdziemy do pracowni Papcia Chmiela, obejrzymy filmy animowane, w końcu sfotografujemy się z naszymi ulubieńcami.
Intencją krakowskiej wystawy jest ukazanie potencjału komiksu jako dyscypliny sztuki współczesnej, w której odbijają się przemiany polskiej kultury XX wieku. Zobaczymy ponad 600 obiektów: szkice, plansze, tzw. blaudruki, albumy z rysunkami i autografami, książki, katalogi, czasopisma, unikalne figurki, zabawki, monety, znaczki oraz przedmioty codziennego użytku związane z obrazkowymi historiami. Wszystkie eksponaty pochodzą z prywatnych zbiorów Wojciecha Jamy – kolekcjonera i jednego z kuratorów wystawy.
Teraz komiks! / Muzeum Narodowe w Krakowie / mnk.pl
4/5 POZNAŃ: ulepszyć przestrzeń miejską
do 15 kwietnia 2018
Czy niewielkie obiekty i drobne interwencje są w stanie ulepszyć przestrzeń miejską? Odpowiedzi na to pytanie szukamy na wystawie Akupunktura miasta w Poznaniu. Zobaczymy tutaj zarówno zrealizowane prace, jak i koncepcje, które dopiero mają szansę zaistnieć w przestrzeni publicznej. Odpowiadają za nie architekci i projektanci (doświadczeni oraz debiutujący), którzy działaniami w skali mikro chcą poprawić jakość życia w miastach.
Zapoznamy się z instalacją Reflex Joanny Piaścik. Projektantka rozwiązała problem niewystarczającego doświetlenia mieszkań północnych i wschodnich poprzez umieszczenie ekranów odbijających światło na budynku po przeciwległej stronie ulicy. Zobaczymy Peryskop Gabrieli Szałańskiej – projekt, który ułatwia orientację w przejściach podziemnych poprzez zamontowanie przy wyjściach peryskopów, przez które zobaczymy widok miasta. Inne prace dotykają m.in. problemu nadmiernego hałasu (Podłokietnik Zuzanny Czerczak, Cisza Pauliny Kwiatkowskiej), infrastruktury rowerowej (London City Trailer Jana Libery) czy zwierząt w miastach. Większość prac dedykowano konkretnym miejscom, ale wiele z nich jest uniwersalnych i można je zastosować w innych metropoliach.
Akupunktura miasta. Drobne działania zmieniające przestrzeń miejską/ Centrum Kultury ZAMEK/ ckzamek.pl
5/5 KATOWICE: cyfrowe obrazy Normana Leto
do 8 kwietnia 2018
Norman Leto to bardzo ciekawa postać: samouk, który zrezygnował z formalnej edukacji, aby zająć się malarstwem, fotografią, wideo oraz grafiką komputerową. Twórca, doceniony niedawno Paszportem Polityki „za budowanie pomostów między sztuką a nauką”, został uznany przez krytyków za jednego z najbardziej oryginalnych artystów młodego pokolenia. Wystawa w Galerii Miasta Ogrodów to doskonała okazja, aby zapoznać się z jego pracami, które pozostają na styku różnych dyscyplin, łącząc sztuki wizualne, film i prozę.
Nieistniejące przestrzenie wystaw/ Galeria Miasta Ogrodów/ miasto-ogrodow.eu