werandcountry.pl weranda.pl
Reklama - Kontynuuj czytanie poniżej
  • Dzieje się

5 wystaw, które warto zobaczyć w sierpniu

autor: Agata Baca

Gorąco? Idźcie do muzeum! Nie tylko obejrzycie ciekawe ekspozycje, ale także odpoczniecie od upału. W sierpniu polecamy wam wystawy w Gdańsku, Warszawie, Łodzi i Tarnowie.

 

1/5 ŁÓDŹ: Nadia Léger i czerwona materia

do  9 września 2018

Nadia Léger (Wanda Chodasiewicz-Grabowska), uczennica Władysława Strzemińskiego i Fernanda Légera, była artystką czerpiącą inspirację z burzliwych politycznie czasów, w których żyła. Tytułowa czerwona materia to motyw, który powracał na jej płótnach, raz jako materiał w tle, innym razem jako ubranie portretowanej postaci, element w martwej naturze lub nimb nad głową. To także wyraźny znak, że artystka opowiedziała się po stronie komunizmu.

Łódzka wystawa to pierwszy indywidualny pokaz artystki w Polsce. Ekspozycja została podzielona na trzy części. Pierwsza jest poświęcona powstawaniu Międzynarodowej Kolekcji Sztuki Nowoczesnej grupy a.r. w Łodzi, w tworzeniu której Wanda Chodasiewicz-Grabowska odegrała znaczącą rolę. Druga część ekspozycji skupia się na konsekwencjach zaangażowania się artystki w komunizm i koncentruje się na okresie powojennym. Trzecia opowiada o intensyfikacji politycznego zaangażowania w komunizm, działaniach kuratorskich Nadii Léger po obu stronach żelaznej kurtyny (w tym propagowaniu twórczości jej drugiego męża - Fernanda Légera) oraz o wypracowywaniu własnego artystycznego stylu.

Nadia Léger wystawa
Nadia Léger wystawa w polsce
Nadia Léger obrazy
Nadia Léger wystawa w muzeum sztuki w łodzi
Od lewej: Nadia Petrova (Nadia Léger), Macierzyństwo, 1950–52, Nadia Léger, Stalin i pionierka, 1953, Martwa natura z butami, 1950, [Narodziny ruchu (Wzlot I)], 1922–1968, © Estate of Nadia Léger, Francja

Zobaczycie m.in. autoportret z 1941 roku z Muzeum Fernada Légera w Biot, obraz Pokój z 1952 roku sygnowany nazwiskiem Petrova ze względu na utożsamianie się autorki ze Związkiem Radzieckim, obraz Stalin i pionierka z 1953 roku, zdjęcia cyklu mozaik z lat 60. przedstawiających postaci zasłużone dla komunizmu: Lenina, Stalina, słynnych działaczy, artystów i radzieckich kosmonautów (Jurij Gagarin, Władimir Komarow).

Czerwona materia. Nadia Léger/  Muzeum Sztuki w Łodzi/ msl.org.pl

 

2/5 ŁÓDŹ: 40 najbardziej cenionych produktów polskiego wzornictwa

do 2 września 2018

Jeśli będziecie w Łodzi, koniecznie zajrzyjcie do Centralnego Muzeum Włókiennictwa, gdzie trwa wystawa PolishUp. To ciekawa propozycja dla osób zainteresowanych designem i śledzących zmiany w polskim projektowaniu. Wystawa jest częścią większego projektu BiznesUp! design made in Poland, który promuje rodzime wzornictwo w kraju i za granicą. Tym razem ekspozycja opowiada bardziej o producentach i rynku niż o samych projektantach.

wystawa PolishUp polskie produkty
wystawa PolishUp grynasz studio
wystawa PolishUp meble
wystawa PolishUp polscy projektanci
wystawa PolishUp skarpety many mornings
Zdjęcia: wystawa PolishUp, materiały prasowe

Zobaczycie 40 produktów wybranych spośród ponad dwukrotnie większej liczby zgłoszonych (20 z województwa łódzkiego i 20 z pozostałych województw). To przede wszystkim przedmioty codziennego użytku, które zostały wybrane ze względu na jakość, funkcjonalność, oryginalność, ergonomię, estetykę oraz potencjał rozwoju. Są to projekty zarówno dużych, znanych marek współpracujących z polskimi projektantami (Fameg, Noti), mniejszych firmy, dla których wzornictwo jest ważnym elementem rozwoju (Many Mornings, Tre product) oraz kilkuosobowych i jednoosobowych studiów (August design studio, Tartaruga) prowadzących kameralną działalność na pograniczu designu i rękodzieła.

PolishUp/Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi/ muzeumwlokiennictwa.pl

W Centralnym Muzeum Włókiennictwa warto zobaczyć również wystawę Metamorfizm. Magdalena Abakanowicz. Trwa tylko do 9 września!

 

3/5 GDAŃSK, POZNAŃ, SZCZECIN: mobilny kontener ze sztuką i designem

od 5 sierpnia do 9 października 2018

Polish Culture Trip to międzynarodowy, objazdowy projekt prezentujący polską kulturę w przearanżowanym kontenerze portowym zwanym Mobilnym Instytutem Kultury. To jedyny mobilny kontener na świecie z polską sztuką i wzornictwem, który w zależności od programu służy jako galeria, scena, mini kino, miejsce spotkań i warsztatów.

mobilny kontener kultury gdańsk
Polish Culture Trip Mobilny Instytut Kultury
Zdjęcie główne i zdjęcia Mobilnego Instytuty Kultury: Daria Szczygieł, Polish Culture Trip, materiały prasowe

W tym roku, ze względu ma 100. rocznicę odzyskania niepodległości Polish Culture Trip porusza wszystkie najważniejsze wydarzenia z ostatnich stu lat, które wyrażają się za pośrednictwem designu, malarstwa, muzyki i plakatu. W planach są: przekrojowa wystawa prezentującą osiągnięcia polskiego wzornictwa na przestrzeni minionego stulecia (od uzyskania przez Polskę niepodległości aż po współczesność), koncert Danieli La Luz – producentki i DJ-ki interpretującej jazzową klasykę w stylu techno, video-art polskiego malarstwa – artystka wizualna Pani Pawlosky dokona autorskiej, konceptualnej prezentacji malarstwa polskiego, video-artu będzie mogli oglądać codziennie po zmierzchu na ściankach kontenera, warsztaty D.I.Y. polish design, wystawa – polski plakat na ścianie i na pocztówkach, spotkanie z Małgorzatą Czyńską autorką książki Dom Polski.

Kontener z Mobilnym Instytutem Kultury odwiedzi: Gdańsk 5.08 – 12.08.2018 (Sztuka Wyboru/ Garnizon Kultury), Poznań 21.08 – 28.08.2018,  Szczecin 1.10. –  9.10.2018

Mobilny Instytut Kultury/ mobilnyinstytutkultury.pl

 

4/5 TARNÓW: Żużel w sztuce

do 26 sierpnia 2018

To wystawa zarówno dla fanów speedway’a, jak i dla miłośników kultury. Przed wami unikalna okazja, aby poznać historię żużla – jednego z najpopularniejszych sportów w Polsce, w towarzystwie obrazów, rzeźb oraz prac dźwiękowych poświęconych tej dyscyplinie. Zobaczycie dzieła wykonane przez najwybitniejszych przedstawicieli polskiej sztuki współczesnej: Pawła Althamera, Wojciecha Bąkowskiego, Cezarego Bodzianowski, Michała Jankowskiego, Marcina Maciejowskiego, Przemysława Mateckiego, Macieja Milewskiego, Tomasza Mroza, Lecha Okołowa, Dominika Olszowy, Agnieszki Ruszczyńskiej-Szafrańskiej, Wilhelma Sasnala, Kazimierza Urbańskiego, Jacka Wróbla.

najciekawsze wystawy lato 2018
wystawa żużel w sztuce
żużel w sztuce bwa tarnów
Zdjęcia: Jolanta Więcław, Przemysław Sroka, BWA Tarnów, materiały prasowe

W części historycznej poznacie szerszy kontekst czarnego sportu poprzez jego historię, a także politykę wypełniania wolnego w czasach PRL, zmiany w okresie transformacji ustrojowej oraz współczesną profesjonalizację i komercjalizację świata sportu. Obejrzycie pamiątki wypożyczone od klubów i prywatnych kolekcjonerów (większość z nich nie była nigdy prezentowana w instytucjach kultury), które są na bardzo wysokim poziomie plastycznym i stanowią znakomity przykład projektowania graficznego, medalierstwa i małej formy rzeźbiarskiej.

Żużel w sztuce/ Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie/ bwa.tarnow.pl

 

5/5 WARSZAWA: prace Stefana Gierowskiego

do 15 września 2018

W Warszawie warto odwiedzić Fundację Stefana Gierowskiego, w której zobaczycie dwie interesujące wystawy jednego z najważniejszych żyjących polskich artystów. Fragment 3 to przegląd nigdy wcześniej niepokazywanych prac na papierze z lat 60. Nie są to szkice do obrazów, tylko całkowicie autonomiczne prace w dużych formatach, wykonane ołówkiem. Druga wystawa prezentuje malarstwo abstrakcyjne: obrazy z archiwum fundacji, które związane z jednych ze szczególnych aspektów zainteresowania malarza – linią.

Linia to dla artysty konstrukcja, dynamika, abstrakcja, linia posiada w sobie energię ukrytą, dzieli i łączy czas i przestrzeń. Moja linia jest zawsze związana z obrazem określonym ramami blejtramu. A więc umowna przestrzeń płótna, w której wszystko się odbywa. Wyjście poza tę przestrzeń odbiera linii jej szczególne refleksyjne znaczenie – staje się przedmiotem skończonym. Na płótnie zamknięta linia sięga nieskończoności w naszej wyobraźni – wypowiada się Stefan Gierowski.

Fundacja Stefana Gierowskiego wystawa
Fundacja Stefana Gierowskiego
Zdjęcia: Fundacja Stefana Gierowskiego, materiały prasowe

Fundacja Stefana Gierowskiego powstała w 2014 roku. To pierwsza instytucja w Polsce powołana przez rodzinę artysty, zajmująca się jego twórczością, a jednocześnie mająca własną przestrzeń wystawową. Za jej sprawą malarz udostępnia własne archiwum i dzieli się swoim doświadczeniem. To także przestrzeń, gdzie prezentowane są wystawy ważnych, jego zdaniem, artystów – wśród planowanych wydarzeń są m.in. prezentacje twórców z kręgu Galerii Krzywe Koło. 

Stefan Gierowski. Fragment III i Stefan Gierowski. Przegląd prac związanych z linią, będących pod opieką Fundacji/ Fundacja Stefana Gierowskiego/ fundacjagierowskiego.pl

Zostań z nami

Bądź na bieżąco