- Dzieje się
Co ciekawego zrobić w Warszawie w sierpniu? Oto 10 atrakcji, wszystkie są za darmo
Lato w mieście to prawdziwe bogactwo atrakcji. Co więcej wiele z nich jest za darmo. Zobacz, co ciekawego zrobić w Warszawie w sierpniu i jak spędzić czas, żeby się nie nudzić i doświadczyć nowych rzeczy.
1. „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki” w ramach obchodów 80. rocznicy Powstania Warszawskiego – 1 sierpnia
W tym roku przypada 80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Powstanie można różnie oceniać z historycznego punktu widzenia, ale na pewno jest to istotne wydarzenie dla mieszkańców stolicy. Warto w tym dniu wspomnieć tych, którzy walczyli i zginęli w Powstaniu, a także cywilną ludność stolicy, które przez nie ucierpiała. Śpiewanie piosenek obecnych na ulicach Warszawy w tamtych dniach to piękna forma upamiętnienia. Władze Warszawy zapraszają na nie wszystkich chętnych na Plac Piłsudskiego. Wydarzenie rozpocznie się o 20.30 a poprowadzi je Jan Młynarski.
Wstęp wolny.
2. Potańcówka na Grochowskiej – 2 sierpnia
Słynna warszawska orkiestra Sinfonia Varsovia zaprasza w piątkowy wieczór o 19.00 na ostatnią w tym sezonie letnią Potańcówkę przy Grochowskiej do swojego pawilonu na Grochowskiej 272. Tym razem będzie można zatańczyć do ludowej muzyki polskiego Roztocza, którą zagra zaproszona Warszawsko-Lubelska Orkiestra Dęta. Impreza potrwa 2 godziny. Będzie gorąco, więc wpadajcie.
Wstęp wolny.
3. Kino Letnie w różnych miejscach Warszawy
Kino letnie to wspaniała forma spędzania letnich wieczorów. Na kocu lub na leżakach, z lemoniadą w dłoni, można zanurzyć się w klasyki kina i nowości. Popularność letnich plenerowych seansów przełożyła się na to, że możecie ich doświadczyć w różnych miejscach Warszawy: w barze Chono Lulu na Ochocie, w Cudzie na Powiślu, pod Kinoteką w Śródmieściu, na dziedzińcu Elektrowni Powiśle oraz kina Tęcza na Żoliborzu, w Parku nad Balatonem na Pradze, pod muzeum Polin na Muranowie i nie tylko.
Repertuar do wyboru, do koloru, wszędzie wstęp wolny.
4. Gramy Całe Wakacje 2024 - plenerowe spektakle Teatru Polonia i OCH-Teatru
Dwa teatry grały za darmo przez cały lipiec na Placu Konstytucji, za to w sierpniu darmowe spektakle będą odbywały się na Ochocie, pod siedzibą Och-Teatr na Grójeckiej 65. Codziennie od 6 do 27 sierpnia o godzinie 17.00 zobaczymy inne przedstawienie. Będą spektakle dla dzieci i dorosłych. Między innymi „Polityka”, „2000 kroków”, „Czerwony Kapturek” czy „Szelmostwa lisa Witalisa”.
5. Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz na Starówce – każda sobota sierpnia na Rynku Starego Miasta
Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz na Starówce to już instytucja. Co roku przyciąga tłumy i od pierwszej edycji prezentuje program na bardzo wysokim poziomie. W tym roku obchodzi okrągłe urodziny, bo odbywa się już po raz 30. W sierpniu, w pięć kolejnych sobót o 19.00 zagrają gwiazdy uznane i młode, polskiego i światowego jazzu. Wystąpią m.in. Włodzimierz Nahorny Trio, Emmet Cohen Trio czy jeden z najlepszych włoskich trębaczy - Fabrizio Bosso.
Wstęp wolny.
6. Warszawa z lat 50. i 60. na fotografii
Zbyszko Siemaszko, mistrz fotografii dokumentalnej czasów PRL, kochał Warszawę i namiętnie ją fotografował. Na jego wystawie, która jeszcze do 8 września potrwa w Domu Spotkań z Historią na Karowej zobaczymy ponad 200 zdjęć. Widać na nich życie i rytm stolicy tamtych lat, stroje, styl. A choć zdjęcia są czarnobiałe, tętnią życiem.
Wstęp wolny.
7. Dancing Queen - pokazy w Multimedialnym Parku Fontann, cały sierpień w piątki i soboty
W każdy sierpniowy piątkowy i sobotni wieczór o 21.00 u podnóża Starego Miasta zaczyna się magia. Wszystko za sprawą pokazów świetlno-dźwiękowych w Multimedialnym Parku Fontann. Warszawskie fontanny łączą wodę, kolory i dźwięki w sposób tak niesamowity, że zawsze przyciągają mnóstwo widzów. Co roku motyw przewodni jest inny. Tegoroczny pokaz pt. „Dancing Queen” inspirowany jest zespołem ABBA i jego występem w Warszawie w 1976 roku. To co, dacie się uwieść?
8. Koncerty w ramach festiwalu Królewskie Arkady Sztuki – sierpniowe piątki i soboty
To kolejny muzyczny festiwal, który wpisał się w letni kalendarz stolicy. Od 2010 roku odbywa się każdego sierpnia pod Zamkiem Królewskim w Warszawie – w Ogrodach Królewskich oraz Arkadach Kubickiego. Wszystkie imprezy są bezpłatne dla publiczności. W tym roku zagrają m.in. Warsaw Camerata, Kwartet Nemesis czy Monika Borzym. Koncerty odbywają się o 19.00.
9. Koncerty Chopinowskie w Łazienkach, każda niedziela sierpnia
Są tacy warszawiacy i warszawianki, którzy nie wyobrażają sobie lata bez plenerowych koncertów pod pomnikiem Chopina. W tym roku mamy 65. edycję koncertów w Łazienkach Królewskich. Każdej niedzieli odbywają się 2 koncerty - o 12.00 i o 16.00.
Chopin na pomniku, bok fortepian osłonięty dachem-żaglem i muzyka, która nie ma sobie równych, to połączenie doskonałe. A do tego świergot ptaków i wiatr poruszający liśćmi w tle. Oczywiście wszystko za darmo. Można się rozmarzyć.
10. Koncerty zespołu Mazowsze w Warszawie – 17 i 31 sierpnia
Zespół ma status kultowego, a dla miłośników muzyki ludowej udział w jego koncertach to prawdziwa gratka. W sierpniu „Mazowsze” wystąpi w Warszawie aż dwa razy – 17 sierpnia o godz. 19.00 w Łazienkach Królewskich od strony Myśliwieckiej, a 31 sierpnia o godz. 18.30, na zakończenie lata – w Parku Fontann pod Starym Miastem. Przez cały sierpień w Łazienkach Królewskich można też oglądać wystawę plenerową poświęconą zespołowi „Perły mazowszańskiej sceny”. N oba wydarzenia wstęp wolny.
Zdjęcia: Shutterstock, DSH