werandcountry.pl weranda.pl
Reklama - Kontynuuj czytanie poniżej
  • Dzieje się

Dlaczego niektóre sztuki teatralne są grane do dziś?

Sztuka teatralna jest jedną z najstarszych form przekazu artystycznego. Teatr od wieków angażuje i skłania do refleksji. Jednak niektóre dzieła, mimo upływu lat, wciąż są ponadczasowe. Nie tracą na popularności mimo zmieniających się trendów i technologii. Sprawdź, dlaczego niektóre sztuki teatralne są grane do dziś.

 

Zdolność sztuki teatralnej do poruszania uniwersalnych tematów

To jeden z najważniejszych powodów, dla których niektóre sztuki teatralne grane są do dziś. Dziełami odnoszącymi się do fundamentalnych aspektów życia są m.in. „Antygona” i „Hamlet”. Dzięki tym sztukom można dowiedzieć się więcej o istocie miłości, moralności, władzy czy śmierci. Uniwersalność tematów sprawia, że sztuki zrozumiałe są niezależnie od epoki, w której się je wystawia.

Kolejny przykład? „Romeo i Julia” Williama Szekspira – sztuka teatralna przemawiająca do widzów zarówno w XVI, jak i XXI wieku. Historia nieszczęśliwej miłości porusza serca i dotyczyć może każdego pokolenia. Współczesne teatry często wystawiają tą słynną szekspirowską sztukę, np. w Częstochowie: https://www.ebilet.pl/teatr/miasto/czestochowa.

Czym wyróżniają się ponadczasowe sztuki teatralne?

Niektóre sztuki teatralne grane są do dziś, ponieważ charakteryzują się wyjątkową jakością literacką. Słynni autorzy, np. Czechow, stworzyli postacie o złożonych osobowościach. Dialogi między poszczególnymi bohaterami interpretować można na wiele sposobów. Właśnie to jest fascynujące dla widzów, niezależnie od epoki grania danej sztuki.

Kolejny kluczowy czynnik to otwartość dzieł na reinterpretacje. Mnóstwo klasycznych sztuk teatralnych można adaptować do różnych konspektów zarówno kulturowych, jak i historycznych. Reżyserzy często wykorzystują klasyczne, kultowe teksty do opowiadania nowych historii – takich, które rezonują z aktualnymi czasami.

Wiele sztuk teatralnych, np. „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego czy „Dziady” Adama Mickiewicza, granych jest do dziś. Stanowią one bowiem ważną część naszej tożsamości narodowej. Dzieła te stanowią swego rodzaju połączenie między przeszłością a teraźniejszością. Klasyczne polskie sztuki teatralne można zobaczyć w różnych miastach, m.in. w Gdańsku: https://www.ebilet.pl/teatr/miasto/gdansk.

Czym wyróżniają się ponadczasowe sztuki teatralne?
Fot. Shutterstock

Skąd wynika nieśmiertelność niektórych sztuk teatralnych?

Niektóre sztuki teatralne są popularne dzięki obecności w edukacji. Uczniowie w szkołach na całym świecie czytają dzieła Sofoklesa, Moliera czy Szekspira. Dzięki temu kolejne pokolenia dobrze je znają, a widzowie chętniej wybierają się na spektakle oparte na klasykach.

Nie można też zapominać o wpływie współczesnych technologii na teatr. Dziś wykorzystywane są nowoczesne efekty dźwiękowe i świetlne, a także multimedialne, które skutecznie urozmaicają klasyczne dzieła. Dzięki nim nawet najstarsze dialogi zyskują świeży wymiar. Przyciągają do teatru nie tylko starszą, ale i młodszą widownię, np. do Katowic: https://www.ebilet.pl/teatr/miasto/katowice.

Obecność wiekowych dzieł we współczesnych teatrach wynika z ich literackiej genialności oraz uniwersalności tematów. Klasyki wystawiane do dziś na deskach teatru przypominają, że pewne aspekty życia są ponadczasowe – bez względu na to, jak bardzo zmienia się świat wokół nas.

Artykuł sponsorowany

Zostań z nami

Bądź na bieżąco