werandcountry.pl weranda.pl
  • Dzieje się

Kukur Tihar w Nepalu – święto wszystkich psów

autor: Weranda Weekend

Tego dnia wszystkie psy – te domowe, policyjne, a nawet bezdomne – są traktowane wyjątkowo.

Tihar –  to hinduistyczne święto nazywane "festiwalem świateł", które obchodzone jest w Nepalu, części Indii i w Bhutanie. Festiwal trwa pięć dni, a cały drugi dzień poświęcony jest psom, także tym bezdomnym. W trakcie święta ludzie dziękują czworonogom za ich przyjaźń i pomoc w codzinnym życiu. 

Jest drugi najważniejszy festiwal w Nepalu. Podczas obchodów w domach i na zewnątrz zapala się gliniane lampki (diyas), a na podłodze i chodnikach układa się wzory z kwiatów, piasku i kolorowego ryżu – w ten sposób oddaje się cześć bogom.

Dzień poświęcony psom to Kukur Tihar, nazywany także Khicha Puja, czyli "cześć psa". W tym szczególnym dniu psy otrzymują specjalne jedzenie, w tym: mięso, jajka, specjalne ciastka i najlepszą karmę. Na głowy zakłada im się wianki, a na szyje girlandy z kwiatów. Na czole maluje się czerwoną plamkę specjalą pastą, tiką.

 

Tego dnia psiaki są wyjątkowo długo głaskane i przytulane, a opiekunowe mogą pomodlić się o dobre i zdrowe życie swoich psich przyjaciół.

święto Kukur Tihar Nepal
Fot. Shutterstock

W uroczystościach biorą udział także psy policyjne w towarzystwie swoich opiekunów. 

 

Wyznawcy hinduizmu uważają psy nie tylko za swoich przyjaciół i strażników swoich domów, ale również za szczególnie ważne zwierzęta, które mogą towarzyszyć ludziom w życiu pozagrobowym. Bóg śmierci – Yama – ma dwa psy, a każdy z nich ma dwie pary oczu. Psy strzegą bram do Naraki (miejsca, które można by porównać do piekła). Z kolei Yudhishthira – bohater starożytnego eposu Mahabharata – odmówił wejścia do nieba bez swojego ukochanego psa, mówiąc, że porzucenie wiernego przyjaciela byłoby wielkim grzechem. Dobrze zrobił, bo pod postacią psa ukrywała się bogini Dharma Devatha, a prośba porzucenia psa była boskim testem.

 

W pozostałe dni festiwalu, "swoje" święta mają kruki, wrony oraz krowy. Ptakom oddaje się cześć układając na dachach jedzenie. Co ciekawe, kruki i wrony symbolizują żałobę, a tak "przekupione" mają chronić domostwa przed śmiercią. Z kolei krowy – najbardziej znane święte zwierzęta hinduizmu – symbolizują bogactwo i dobrobyt. W dniu swojego święta karmione są najlepszą trawą i również noszą kwiatowe ozdoby. 

Festiwal świateł to także tańce, śpiewy i wspólna zabawa. Warto w tym czasie odwiedzić Nepal i wziąć udział w obchodach. Każdy region nieco inaczej obchodzi święto Tihar, a w małych miejscowościach jest ono jedną z największych atrakcji, dlatego można te kilka dni spędzić w innym miejscu niż najbardziej opanowane przez turystów Katmandu. Święto Tihar jest ruchome, ale w 2020 roku będzie trwało od 13 do 17 listopada.

Zostań z nami

Bądź na bieżąco