Wystawa „Na miejscu i na wynos. Kuchnia warszawska” otwiera się 17 października w Muzeum Warszawy i potrwa do 17 kwietnia 2025 roku. Opowiada historię stolicy… od kuchni od średniowiecza do dziś. Nie przegap i zobacz co, jak i gdzie jadano w Warszawie przez osiem stuleci!

 

Jaka była i jest warszawska kuchnia?

Ta wystawa to gratka dla warszawiaków zainteresowanych historią swego miasta, dla turystów i dla miłośników kuchni.
Jak przygotowywano i podawano posiłki, co najchętniej jedli warszawiacy, gdzie jadali? To wszystko zmieniało się przez wieki, odzwierciedlając przemiany społeczne, obyczajowe i polityczne, a także zmiany w przestrzeni miejskiej. Wystawa „Na miejscu i na wynos. Kuchnia warszawska” pokazuje tę ważną dziedzinę życia poprzez odkrycia archeologiczne, przedmioty codziennego użytku, archiwalia, fotografie, a także dzieła sztuki dawnej i nowoczesnej. Przedstawia osiem wieków historii żywienia w Warszawie. Jedzenie zajmuje istotne miejsce w historii społecznej miasta. – Zwracamy uwagę na tendencje w żywieniu związane z rozwojem wiedzy, higieną, a także będące następstwem procesów społecznych – mówi Zuzanna Różańska-Tuta, jedna z kuratorek wystawy. – Pokazujemy, jak przemiany wpływały na sposoby przygotowania potraw i spożywanie posiłków, jak jedzenie kształtowało poczucie odpowiedzialności społecznej, a także to, jak stało się przyczynkiem do wspólnego spędzania czasu wolnego. 
– Na wystawie pokazujemy różnorodne obiekty: z jednej strony najstarsze zachowane w naszych zbiorach naczynia, z drugiej – fotografie tanich kuchni z 1915 roku czy wykonany w ubiegłym roku fotoreportaż Anny Bedyńskiej z plaż nad Wisłą, przedstawiający wspólne piknikowanie i grillowanie – dodaje druga z kuratorek, Lena Wicherkiewicz.

Czy wiesz, że streetfood zaczął się w średniowieczu?

Narracja wystawy skupia się wokół gotowania w domu i gastronomii miejskiej. Dawne sposoby przygotowywania i przechowywania jedzenia, innowacje kuchenne, które zaczęły zachodzić dopiero na początku XIX wieku – temu wszystkiemu przyjrzymy się w Muzeum Warszawy. Zobaczymy pierwsze kuchenki gazowe, maszynkę do lodów, mikser, krajalnicę i czajnik elektryczny, a także jedno z pierwszych wydań legendarnej książki kucharskiej Lucyny Ćwierczakiewiczowej 365 obiadów za pięć złotych.

Kolejne części ekspozycji poświęcono działalności instytucji charytatywnych i jedzeniu ulicznemu. Początki modnego dziś street foodu sięgają średniowiecza, a na wystawie będzie można dowiedzieć się, jak zmieniały się dania serwowane pod chmurką, a także czym były handelki i bawarie oraz jak rozwijało się zbiorowe żywienie. O jedzeniu na świeżym powietrzu, niegdyś i teraz, opowiada ostatnia część wystawy. Kawiarniane ogródki i dzielenie się smakołykami na piknikach nad Wisłą też mają długą tradycję.

„Na miejscu i na wynos” przedstawia też artystyczne spojrzenie na kulturę jedzenia w stolicy. Zobaczymy współczesne prace na ten temat m.in. Bettiny Bereś, Doroty Podlaskiej, Rafała Milacha czy Poli Dwurnik, a także historyczne rysunki Jana Piotra Norblina, Franciszka Kostrzewskiego i Henryka Pillatiego oraz zdjęcia Konrada Brandla i Aleksandra Minorskiego.

Dla dorosłych i dla dzieci

Muzeum Warszawy stara się w swoich ekspozycjach przybliżać różne tematy także najmłodszym odwiedzającym. Także tym razem w kilku miejscach ekspozycja płynnie przechodzi w przestrzeń zabawy i nauki. Obok dużego stołu, przedstawiającego nakrycia z różnych epok, przygotowano miejsce do komponowania z magnesów własnych „posiłków”. Na końcu wystawy ponadto będzie można samodzielnie ułożyć menu dla „food trucka Muzeum Warszawy”. Zaplanowane zostały także warsztaty rodzinne, oprowadzania dla rodzin z dziećmi, spotkania dla mam i tatusiów bobasów, a wystawę będzie można zwiedzić z kartą pracy lub w ramach lekcji szkolnej całą klasą.

Wystawie „Na miejscu i na wynos. Kuchnia warszawska” towarzyszy także bogaty program wydarzeń dla dorosłych, w tym oprowadzania kuratorskie i autorskie przygotowane przez zaproszonych gości (wśród nich prof. Jarosław Dumanowski i Aleks Baron), wykłady, cykl spotkań dla seniorów.

Więcej o wystawie i programie towarzyszącym: muzeumwarszawy.pl/na-miejscu-i-na-wynos-kuchnia-warszawska

Material partnera, grafika: materiały prasowe