werandcountry.pl weranda.pl
Reklama - Kontynuuj czytanie poniżej
  • Dzieje się

Muzyka, która buduje mosty. Wyjątkowe koncerty młodych artystów z całej Europy

autor: Agnieszka Kaszuba

W kwietniu na dwóch polskich scenach zabrzmi jedno z najbardziej monumentalnych dzieł muzyki klasycznej – II Symfonia c-moll „Zmartwychwstanie” Gustava Mahlera. Wykona ją ponad 200 młodych artystów z 27 krajów Unii Europejskiej, tworząc niezwykły projekt muzyczny w ramach krajowego programu kulturalnego polskiej prezydencji w Radzie UE.

Europejska orkiestra pełna pasji

The European Union Youth Orchestra (EUYO) od lat uchodzi za muzyczny symbol jedności, dialogu i artystycznej doskonałości. Tworzą ją najlepsi młodzi muzycy ze wszystkich krajów członkowskich UE, laureaci międzynarodowych konkursów i absolwenci renomowanych akademii muzycznych. To właśnie oni, wspólnie z polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus i Polskim Narodowym Chórem Młodzieżowym, wystąpią w Polsce pod batutą fińskiej dyrygentki Susanny Mälkki. Solowe partie zaśpiewają Heidi Stober (sopran) oraz Małgorzata Walewska (mezzosopran).

Koncert EUYO

Koncerty EUYO to zawsze uczta muzyczna. Fot. Maria Isabela Nica / EUYO

 

Mahler i Mickiewicz w nowym europejskim kontekście

Wybrany do wykonania utwór – II Symfonia „Zmartwychwstanie” Mahlera – to dzieło niezwykłe, łączące duchowe poszukiwania z monumentalnym brzmieniem. Kompozytor czerpał inspirację między innymi z „Dziadów” Adama Mickiewicza, tworząc utwór, który mówi o śmierci, odkupieniu i sile nadziei. W kontekście europejskiej współpracy i dialogu kulturowego symfonia nabiera nowego, symbolicznego znaczenia.

Koncerty w Lusławicach i Warszawie

Wydarzenie zostanie zrealizowane w dwóch lokalizacjach – 8 kwietnia w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach oraz 9 kwietnia w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Obie instytucje znane są z doskonałej akustyki i przywiązania do wysokiej jakości artystycznej, co dodatkowo podkreśli rangę koncertów.

Widownia na koncercie EUYO
Muzycy z orkiestry EUYO
Koncerty młodych muzyków zawsze gromadzą tłumy na widowni. Fot. Kai Bieber/Anna Cerrato / EUYO

Rezydencja, która łączy ludzi i brzmienia

W ramach przygotowań zaplanowano dziesięciodniową rezydencję EUYO w Lusławicach. To intensywny czas prób, ale też wymiany doświadczeń, spotkań międzykulturowych i budowania wspólnej interpretacji dzieła. Europejskie Centrum Muzyki staje się na ten czas artystycznym laboratorium, w którym klasyka spotyka nową energię młodego pokolenia.

Od momentu powstania w 1976 roku EUYO pełni rolę ambasadora europejskiej kultury. W ciągu blisko pięciu dekad przez jej szeregi przewinęło się ponad 4000 muzyków, z których wielu zasila dziś najlepsze orkiestry świata. Projekt stanowi przykład tego, jak wspólna pasja i profesjonalizm mogą przekraczać bariery językowe, narodowe i społeczne.

Kultura jako znak europejskiej jedności

Koncerty Mahlera wpisują się w szersze działania polskiej prezydencji w Radzie UE, której jednym z celów jest promocja młodych twórców i wzmacnianie europejskiej wspólnoty poprzez kulturę. Dzięki wspólnemu zaangażowaniu Narodowego Centrum Kultury, Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego oraz Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena, projekt zyskuje nie tylko artystyczny, ale i symboliczny wymiar.

Zostań z nami

Bądź na bieżąco