werandcountry.pl weranda.pl
Reklama - Kontynuuj czytanie poniżej
  • Dzieje się
  • Europa
  • Architektura

Szwecja: solarne jajko na ratunek Kirunie

autor: Amelia Safader

Miasto na północy Szwecji przeżywa dziś duży kryzys z powodu wydobywania przez dziesięciolecia rud żelaza, co doprowadziło do rozbicia krajobrazu, architektury, środowiska i... przeniesienia całego miasta. Para architektów postanowiła zwrócić na to uwagę w dość widowiskowy sposób. 

Sytuacja jest o tyle trudna, że wydobycie rud jest znaczącą częścią dochodów państwa i nie tak łatwo
z tego zrezygnować. W odpowiedzi na ten problem, o którym ostatnio sporo się dyskutuje, duet projektantów Bigert & Bergström zrealizował nietypowy projekt. Solar Egg powstało jako rzeźba społeczna – pięciometrowe, złote jajko wykonane z 69 stalowych modułów będzie służyć społeczności również jako sauna.

Sauna jako kontrast dla mroźnego klimatu zachęca do spotkań i refleksji. Projektanci postawili na owalny kształt jako symbol odrodzenia i inkubator, który pomaga w rozmowie i wymianie myśli. Modułowa forma też nie jest przypadkowa: rozprasza otoczenie i w wielu lustrzanych odbiciach ukazuje rozbity krajobraz przypominając o problemie. Nietypowa rzeźba umieszczona została w odległości 145 kilometrów od koła podbiegunowego w Laponii.

Wnętrze wykonano z drewnianych paneli. W centrum stoi piec w kształcie ludzkiego serca zrobiony
z żelaza i kamienia. Serce w tym wypadku dające ludziom ciepło i ukojenie od mrozu również jest wymowne. Temperatura w saunie waha się od 75 – 85 stopni Celsjusza.

Solar Egg ma otwieraną część sięgającą ziemi. Po całkowitym otwarciu staje się schodami, którymi wchodzi się do środka.

fot. Jean-Baptiste Béranger

Zostań z nami

Bądź na bieżąco