- Dzieje się
5 wystaw, które warto zobaczyć w lipcu
Latem spotykamy się m.in. nad morzem na festiwalu Gdynia Design Days, w Muzeum Śląskim w Katowicach i warszawskiej Zachęcie. Sprawdźcie, jakie wystawy polecamy w lipcu!
1/5 Gdynia: ERROR – projektanci kontra kryzysy i nadmiar informacji
od 6 do 15 lipca 2018
Zainteresowanych wzornictwem nie może zabraknąć w Gdyni, gdzie już 6. lipca startuje największy letni festiwal projektowania w Polsce. Hasło 11. edycji to ERROR, czyli błąd spowodowany m.in. przesytem dóbr i technologii oraz komunikacyjnym szumem. W jaki sposób (i czy w ogóle można) przywrócić ład i harmonię w otoczeniu oraz w naszych głowach? W trakcie festiwalu poszukajcie odpowiedzi na te pytania.
W ciągu 10 dni Gdynia Design Days zobaczycie 20 kuratorskich wystaw. Zwróćcie uwagę m.in. na wystawę główną Error. Czy chcesz kontynuować, która pyta o rolę technologii w naszym życiu, prawidłową równowagę między rzeczywistością cyfrową i analogową oraz czy nadeszła już pora na cyfrowy detoks – zrobienie kroku w tył i bycie poza zasięgiem. Overload/ Przeciążenie także podejmuje temat przeładowania, znieczulenia nadmiarem bodźców, do których nasza pamięć i układ nerwowy nie są w stanie się dostosować. O tym, jak projektować w dobie kryzysów współczesnego świata, migracji, zmian klimatycznych i konfliktów opowie Empatia, teraz!, a wystawa (Nie)ożywione zaprezentuje nowe, ekologiczne materiały opracowane w odpowiedzi na problem nadmiernej eksploatacji zasobów naturalnych. Z kolei A kuku. Ilustrowane historie to wystawa dla dzieci, która prezentuje15 prac najlepszych polskich rysowników, talent grafików i twórców ilustracji. Możecie ją oglądać, czytać i współtworzyć. Po prostu dobrze się bawcie!





Weźmiecie udział aż w 120 inspirujących wydarzeniach, warsztatach, wykładach, dyskusjach, projekcjach filmowych skierowanych zarówno do dorosłych, jak i do dzieci, do profesjonalistów i do amatorów – pasjonatów dobrego wzornictwa. Bloki tematyczne podzielono na 5 głównych zagadnień: Error, Wzornictwo, Grafika, Moda, Miasto + Architektura oraz Wnętrza.
Gdynia Design Days 2018/ Pomorski Park Naukowo-Technologiczny/gdyniadesigndays.eu
A tu znajdziecie przewodnik po architektonicznych perełkach miasta: Gdynia szlakiem modernizmu
2/5 Gdynia: Karol Śliwka – autor ponad 400 znaków graficznych
do 14 października 2018
Będąc w Gdyni, koniecznie wybierzcie się do Muzeum Miasta. Obejrzycie tam piątą wystawę z cyklu Polskie Projekty Polscy Projektanci, poświęconą wybitnemu grafikowi, twórcy m.in. kultowej typograficznej skarbonki PKO Banku Polskiego – Karolowi Śliwce.



Na największej do tej pory wystawie monograficznej Karola Śliwki poznacie dorobek artysty oraz realia kolejnych etapów jego twórczości, od czasów PRL, przez okres transformacji ustrojowej aż do współczesności. Zobaczycie szkice, notatki, fotografie, obrazy i obiekty z prywatnego, nieudostępnianego wcześniej archiwum, przedmioty z prywatnych kolekcji oraz prace z instytucji i muzeów z całej Polski. Obejrzycie projekty opakowań, okładek książek i płyt, znaczków, plakatów oraz znaki graficzne (których stworzył ponad 400!), stworzone m.in. dla Instytutu Matki i Dziecka, Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad, Biblioteki Narodowej, firmy Adamed, Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych.
Dowiecie się więcej o pracy grafika: poznacie tradycyjny warsztat, techniki, narzędzia, materiały, inspiracje, przeanalizujecie poszczególne elementy najbardziej rozpoznawalnych znaków oraz stojące za nimi historie. W końcu przyjdzie czas, aby zastanowić się, jakie wartości niesie ze sobą projektowanie graficzne.
Karol Śliwka. Polskie Projekty Polscy Projektanci/ Muzeum Miasta Gdyni/ muzeumgdynia.pl
3/5 Warszawa: retrospektywa Kojiego Kamojiego
do 19 sierpnia 2018
Na retrospektywnej wystawie japońskiego artysty, który od 1959 roku mieszka i tworzy w Polsce, zobaczycie obrazy, rysunki i instalacje od lat 60. (początków drogi twórczej) do współczesnych. Prace pokazywane w warszawskiej Zachęcie są podsumowaniem dokonań twórcy.



Cisza i skupienie, te dwa uczucia udzielają się zwiedzającym. Koji Kamoji dzięki swojej wewnętrznej dyscyplinie łączy sztukę, życie i doświadczenie duchowe. Uważnie odnosi się do otaczających go przedmiotów. Jego dzieła, nawiązujące do estetyki japońskiej, cechuje minimalizm oraz zastosowanie prostych, łatwo dostępnych materiałów, m.in. sklejki, kamieni, aluminium, metalowych prętów i papieru. W swoich pracach Kamoji porusza kwestie przemian sztuki, przemijania oraz degradacji ciała, dotyka także trudnych osobistych doświadczeń, takich jak samobójcza śmierć przyjaciela. Specjalnie na warszawską retrospektywę zrealizował monumentalną instalację Cisza i wola życia, która jest metaforą pogłębionej relacji człowieka z naturą.
Koij Kamoji Cisza i wola życia/ Zachęta Narodowa Galeria Sztuki/ zacheta.art.pl
4/5 Katowice: Szapocznikow – Wróblewski – Wajda
do 30 września 2018
Alina Szapocznikow, Andrzej Wróblewski i Andrzej Wajda to troje artystów, których prace po raz pierwszy zestawiono na jednej wystawie. Łączy ich nie tylko zbliżona data urodzenia, ale także podobieństwo doświadczeń związanych z miejscem i czasem dojrzewania – okresem II wojny światowej w okupowanej Polsce. Ekspozycja w Muzeum Śląskim koncentruje się właśnie na tym czynniku, określonym jako perspektywa wieku dojrzewania, który w szczególny sposób naznaczył życie i twórczość artystów. Taki punkt widzenia nie był do tej pory uwzględniany w wystawach ani opracowaniach, dlatego stwarza szansę na ponowne odczytanie oraz zreinterpretowanie wielu znanych dzieł.


Na wystawie zobaczycie 50 prac rzeźbiarskich i rysunków Aliny Szapocznikow, 66 obrazów, gwaszy, monotypii i rysunków Andrzeja Wróblewskiego, szkice do scenopisów, plakaty, fotosy i fragmenty jego 14 filmów z lat 1955–2016 Andrzeja Wajdy. Ekspozycje uzupełniają projekcje filmów o artystach oraz archiwalny film z przedstawienia Akropolis Jerzego Grotowskiego i Józefa Szajny 1962 z roku.
Perspektywa wieku dojrzewania. Szapocznikow – Wróblewski – Wajda/ Muzeum Śląskie w Katowicach/muzeumslaskie.pl
5/5 Kraków: miasto kontrastów i młodopolskiej bohemy
do 2 czerwca 2019 roku
Kraków 1900 to wystawa pełna kontrastów, która z jednej strony pokazuje konserwatywnych, statecznych panów w żupanach, z drugiej młodopolskich artystów – dekadentów, gorszycieli odrzucających wszelkie konwenanse. Skupia się na atmosferze i życiu miasta oraz pokazuje, jak pośród tego mieszczańskiego ładu zrodziła się zbuntowana młodopolska sztuka, która odzwierciedlała najnowsze, europejskie trendy.
Poznacie zainteresowania mieszkańców Krakowa przełomu wieków: fascynacje sportem, polityką, religią i życiem na wsi, młodopolskie życie towarzyskie z jego rautami, kawiarniami i kabaretami, premierami w teatrach i rodzącą się nową rozrywką – kinem. Zobaczycie prace najważniejszych polskich artystów przełomu XIX i XX wieku: Olgi Boznańskiej, Jacka Malczewskiego, Teodora Axentowicza, Juliana Fałata, Kazimierza Sichulskiego, Jana Stanisławskiego, Jana Szczepkowskiego, Włodzimierza Tetmajera, młodego Stanisława Ignacego Witkiewicza, Wojciecha Weissa, Witolda Wojtkiewicza i Leona Wyczółkowskiego oraz druki z epoki (gazety, afisze, bilety), ceramikę, ubiory i tkaniny, rzeczy codziennego użytku, w tym przedmioty z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie: koszulka jednego z dzieci Stanisława Wyspiańskiego i suknia Heleny Modrzejewskiej.



Miłośnicy Młodej Polski na pewno docenią także możliwość zajrzenia do prywatnych części mieszczańskiego domu – pokoju dziecinnego z zabytkowymi zabawkami wypożyczonymi z kolekcji Marka Sosenki i buduaru damy pełnego szlafroczków, pończoszek i pantalonów.
Kraków 1900/ Kamienica Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego, Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie/ mnk.pl