- Dzieje się
- Świat
Zaczyna się Chiński Nowy Rok
Pyszne jedzenie, gry i zabawa oraz strach przez potworem zwanym „Nian”. W Chinach zaczyna się Rok Szczura, w który trzeba wejść bez konfliktów oraz z załatwionymi zeszłorocznymi sprawami.
25 stycznia 2020 to w tym roku najważniejsza data dla każdego Chińczyka – Chiński Nowy Rok nazwany także Świętem Wiosny. Obchody trwają 15 dni i zakończone są Świętem Latarni.
Obchody wiążą się z legendą o potworze zwanym „Nian”, co w polskim tłumaczeniu znaczy Rok. Zjawiał się on, aby straszyć ludzi, porywać dzieci i zjadać zwierzęta. Siał ogólny strach i chaos. Ludzie zobaczyli, że boi się czerwonego koloru, głośnych dźwięków oraz fajerwerków. Dlatego w trakcie świętowania wiesza się czerwone dekoracje, głośno śpiewa i puszcza petardy hałasujące w miastach do białego rana.



Chińczycy wierzą w Nowy Rok należy wkraczać z „czystym kontem” – trzeba pozałatwiać wszystkie sprawy, pozbyć się długów i wszelkich konfliktów. Nie tylko dusza, ale też mieszkania zostają przygotowane na nowy czas – przystraja się je świątecznymi ozdobami, sprząta i wygania złe duchy. Na drzwiach pojawia się chiński znak szczęścia oraz dekoracje koloru czerwonego, który oznacza szczęście. Uważa się również, że kolor ten pomaga zachować zdrowie, a nawet przynosi sławę.
Nie ma świętowania bez jedzenia, dlatego całe rodziny przygotowują też dary dla boga kuchni oraz Wigilię będącą najważniejszym dniem. Na stole pojawiają się m.in. pierożki jiaozi z nadzieniem z mięsa wołowego, kapusty pekińskiej i imbiru. Zjedzenie ich ma przynieść dużo pieniędzy w nadchodzącym roku. Tego dnia nie może też zabraknąć ryby, która jest symbolem dobrobytu.

Święto Latarni kończy celebrowanie Nowego Roku. W tym czasie ulice dekorowane są licznymi, bogato zdobionymi lampionami
i latarniami
o najróżniejszych kształtach.
Wigilia jest także czasem dawania sobie prezentów, są nimi owoce, ciastka oraz czerwone koperty z pieniędzmi zwanymi honbao. O północy wychodzi się na zewnątrz, aby podziwiać sztuczne ognie, które mają odstraszać zło. Po powrocie do domu zaczyna się integracja w postaci wspólnych gier i zabaw.
Święto Latarni kończy całe celebrowanie. W tym czasie ulice dekorowane są licznymi, bogato zdobionymi lampionami i latarniami o najróżniejszych kształtach. Zapełniają je też kolorowe parady i tancerze. W tym czasie nie może zabraknąć ryżowych kulek ze słodkim nadzieniem, które umilają kończące się święto.
Zdjęcie główne: Shutterstock