- Na zakupach
Kawa jak z kawiarni – jak przenieść ulubiony smak do domu?
Żeby cieszyć się smakiem i aromatem pysznej kawy w zaciszu domowym, nie trzeba inwestować w profesjonalny sprzęt do jej parzenia. Kawę jak z kawiarni można bez trudu przygotować w domowych warunkach i to nawet wtedy, gdy nie masz pod ręką drogiego ekspresu. Jak więc to zrobić?
W jaki sposób zrobić dobrą kawę w domowych warunkach?
Skoro sekret nie zawsze tkwi w cenie urządzenia, to co zwykle ma decydujący wpływ na jakość napoju? Liczy się kilka czynników. Oto one:
Nie zaparzaj swojej kawy wrzątkiem!
Woda w czajniku się zagotowała, więc to czas na jak najszybsze zalanie zmielonych ziarenek? Nic bardziej mylnego. Idealna temperatura wody potrzebnej do przygotowania kawy to 90-95 stopni. Jeżeli jest cieplejsza, to olejki eteryczne, odpowiedzialne za piękny i głęboki aromat, zaczną się spalać, co przełoży się na odczuwalną gorycz. Zbyt niska temperatura wody nie wydobędzie oczekiwanego smaku, który będzie raczej płaski i niezadowalający. To na razie pierwszy krok, by wiedzieć, jak zrobić dobrą kawę w domu.
Miel kawę w młynku żarnowym
Czy do mielenia kawy wystarczy jakikolwiek młynek? Niestety nie. Urządzenia wyposażone w żarna miażdżą kawę, dzięki czemu wydobywają z niej niesamowity smak i aromat, który może nie być osiągalny, jeśli używa się urządzeń tnących. W profesjonalnych młynkach przeznaczonych do ziaren kawy nie wytwarza się tez wysoka temperatura charakterystyczna dla innych sprzętów. Dzięki temu kawa nie gorzknieje.
Podgrzewaj filiżanki przed podaniem kawy
Ktoś pomyślałby sobie – fanaberia. Aby wyszła dobra kawa bez ekspresu (który często ma tackę do podgrzewania filiżanek), należy podnieść temperaturę naczynia, w którym będzie podawany napój, do poziomu ok. 50 stopni Celsjusza. Dzięki temu kawa nie ochłodzi się tuż po zaparzeniu i nie straci swojego aromatu. Ochłodzona w pewnym stopniu traci m.in. walory smakowe. Jeżeli nie masz ekspresu, możesz na chwilę wstawić filiżanki do kuchenki mikrofalowej (musi być czysta, żeby nie miała zapachu poprzednio podgrzewanego dania) lub skorzystać z gorącej wody (wystarczy wlać ją na kilkanaście sekund do filiżanki, aby ta zdążyła się ogrzać).
Zawsze wybieraj odpowiedni gatunek kawy
Która z kaw jest lepsza – Arabica czy Robusta? Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ oba te gatunki znacząco się od siebie różnią. Trzeba przyznać, że Arabica jest popularniejsza przez to, że jej smak jest delikatniejszy, subtelnie kwaskowy i charakteryzuje się nutami czekolady i owoców. Robusta natomiast jest zdecydowanie intensywniejsza i bardziej gorzka. Niekiedy potrafi pozostawić po sobie posmak popiołu na języku. Dlatego często dodawana jest tylko jako dodatek do Arabiki.
Podawaj kawę tuż po zaparzeniu
Ostatni niezwykle istotny element parzenia kawy. Nie czekaj z jej podaniem, aż wystygnie. Jej główne zalety związane z wyjątkowym aromatem i smakiem są odczuwalne tylko wtedy, gdy napój jest gorący.
A więc wiesz już, jak zrobić dobrą kawę, nawet jeśli nie masz dostępu do markowych urządzeń. Z nimi jednak może być nieco łatwiej, szczególnie gdy nie masz aż tak dużo czasu na przygotowanie kawy. Sprawdź w Strefie Kawy, w które akcesoria z oferty Empiku warto zainwestować, aby cieszyć się kawą jak z kawiarni we własnym domu.
Materiał partnera: empik.com
Zdjęcie: Shutterstock