- Sprawdzone miejsca
Cukrownia Żnin – park industrialny na światową skalę
Położna w województwie kujawsko – pomorskim, Cukrownia Żnin dostała właśnie nowe życie i nowe funkcje. Na miejscu powstajeprawdziwe miasto w mieście, oparte na spójnym założeniu konferencyjno – wypoczynkowym.
Cukrownia Żnin Park Industrialny będzie trzynastym obiektem hotelowym w portfolio Arche SA. a równocześnie piątym spośród obiektów zabytkowych. Wcześniejsze to Pałac i Folwark Łochów, Hotel Tobaco w Łodzi (po Fabryce Papierosów), Zamek Janów Podlaski oraz Koszary Góra Kalwaria.
Arche SA jest firmą rodzinną, prowadzi działalność deweloperską od 1991 roku. Od kilkunastu lat prowadzi również działalność hotelarską. Wyróżnikiem działalności hotelarskiej Arche jest fakt, że każdy z hoteli ma inny charakter i każdy przygotowywany jest z konkretną ideą. Z tego też powodu sieć hoteli Arche często zyskuje miano kolekcji. Część hoteli jest lokalizowana w obiektach zabytkowych, które w ten sposób dostają drugie życie. Zwykle są to obiekty, na które nikt inny nie ma już pomysłu. Tak też było z Cukrownią Żnin.
„Do przetargu ogłoszonego przez Spółkę Cukrową nikt się nie zgłosił. Teren był przygotowany do podziału, a budynki do wyburzenia. Podczas obchodu z dyrektorem znalazłem małą, żółtą książeczkę z obchodów 100-lecia Cukrowni. Już na pierwszych stronach rzuciła mi się w oczy informacja, że spółka, którą zawiązali Polacy i Niemcy, już w niespełna rok uruchomiła pierwszą kampanię cukrowniczą przerabiając w ciągu 94 dób 480 500 q buraków. I w tym momencie zapadła decyzja o zakupie. W umowie przedwstępnej zastrzegliśmy sobie, że zakupimy obiekt, jeżeli otrzymamy dotację unijną w wysokości 35 mln zł tj. 35% kosztów inwestycji I etapu. Okazało się, że jesteśmy dużą firmą i dotacji nie będzie. Mimo to, kupiliśmy” - mówi Prezes Grupy Arche Władysław Grochowski.
Prace remontowe w Cukrowni Żnin trwają równocześnie w kilku częściach hotelu. Na początku czerwca w budynku głównym A1 oraz konferencyjnym A2 ukończono prace budowlane związane z restauracją, salami konferencyjnymi oraz lobby barem. Pokoje hotelowe zyskały ostatnie szlify przed oddaniem w I etapie inwestycji. W nowopowstałym Browarze rozpoczęto produkcję piwa. W budynku A3 ukończono prace w części, natomiast trwają jeszcze prace w części hotelowej. Klubokawiarnia i kręgielnia zyskały już swój docelowy wystrój i funkcjonalność.
„Można było tu wypruć wszystko, zostawić mury i w środku zrobić wnętrza takie same, jak w hotelach na całym świecie, ale architekci zaproponowali coś zupełnie innego. Tutaj przemysłowa historia miejsca ma cały czas o sobie przypominać. Chcemy stworzyć coś nowego, coś czego nie ma ani w kraju, ani w Europie czy nawet na świecie. Każdy pokój jest inny, wnętrze jest pełne niespodzianek. Niepowtarzalność tego miejsca będzie jego atutem.” – zachwala Dyrektor Cukrowni Damian Czajkowski
Cukrownia Żnin oficjalnie została oficjalnie otwarta 10 czerwca 2020 roku. Pierwsze konferencje odbyły się wczesną jesienią 2019 roku, ale były to imprezy zamknięte. Ze względu na komfort Gości, inwestorzy zdecydowali zaczekać do zakończenia pierwszych etapów robót z otwarciem dla Gościa indywidualnego.
„W swoich doświadczeniach z zabytkami nie lubimy odtwarzania, kopiowania, staramy się zachować zastaną substancję, upływ czasu, ale zderzamy historię z wysokiej klasy elementami współczesnymi. Równocześnie mocno wchodzimy w okoliczną społeczność, tradycję, kulturę, rękodzieło, kuchnię regionalną. Wracamy do źródeł, lokalności. Czujemy, że ma to sens i jesteśmy potrzebni.” - dopowiada Władysław Grochowski.
Na obszarze ok. 35 hektarów, w istniejącą substancję budynkową o powierzchni około 40 000 m2, zostanie włożona nowa, bardzo nowoczesna infrastruktura, która pozwoli zaproponować całkowicie innowacyjną ofertę.
Na pierwszy etap inwestycji składają się, między innymi, 2 budynki hotelowe z 186 i 134 pokojami, kilkanaście sal konferencyjnych o łącznej powierzchni ok 4 000 m2 (największa sala ma powierzchnię ok. 1 400 m2), kilka restauracji i klubów, mały browar, kręgielnia, aquapark wraz z wydzieloną częścią SPA & Wellness, sala zabaw dla dzieci oraz przystań nad jeziorem.
Drugi etap to planowana budowa centrum rehabilitacji, kliniki medycznej, muzeum Cukrownictwa, parku handlowy oraz osiedla mieszkaniowego w zabudowie jedno i wielorodzinnej. Dodatkowo na terenie Cukrowni projektowane są domy wakacyjne, biura, kino, audytorium, boiska. Planowane zakończenie tego etapu to II kwartał 2023 roku.
Cała inwestycja kosztować będzie ok. 300 mln złotych. Głównym architektem Cukrowni Żnin jest Marek Bulak z Bulak Projekt, a za całość projektu odpowiada Piotr Grochowski, architekt Grupy Arche.
Zgodnie z hasłem przewodnim ARCHE „Bądź patriotą! Inwestuj w zabytki!” w obiekcie realizowana jest również sprzedaż pokoi hotelowych w systemie Condo. Inwestycja ta pozwala czerpać z zysków wypracowywanych przez cały hotel oraz korzystać z dodatkowych przywilejów inwestorskich.
Materiał partnera: Grupa Arche