- Sprawdzone miejsca
- Warsztaty
Dziewczyny, kawa i maszyny
Jeśli spotkasz Jima Jarmusha, powiedz mu, że kawa i papierosy są już passé. Kawa i maszyny krawieckie – teraz to dla nich chodzi się do najlepszych kawiarni. I dla satysfakcji płynącej z robienia czegoś wyjątkowego.
Na początku było zmęczenie. Bo z jednej strony sieciówki i wielkie centra handlowe, z drugiej – ekskluzywne butiki. Gdzie w tym wszystkim ma znaleźć się osoba, dla której ważny jest kontakt z drugim człowiekiem, własnoręczne tworzenie wyjątkowych rzeczy i wyśmienita kawa? W kawiarence szyciowej. Anglicy odkryli to kilkanaście lat temu i dziś mogą pochwalić się wieloma doskonałymi kawiarniami krawieckimi, gdzie w oparach aromatycznej małej czarnej i przy turkocie maszyny krawieckiej powstają rzeczy niepowtarzalne. Jako choćby Sew Over It, londyńska kawiarenka, przez którą od momentu założenia w 2011 roku, przewinęło się około 5000 londyńczyków i gdzie lekcje szycia przy kawie i ciastku można pobierać w jednej z 35 klas na różnych poziomach zaawansowania. Zresztą, stolica Wielkiej Brytanii jest niekwestionowanym prymusem w liczbie dobrze prosperujących kawiarenek szyciowych: The Create Place, Earl Grey and Rose, Homemade London, Cafe Crema, Miss Libby Rose etc.
Czy mieszkańcy kraju nad Wisłą podzielają zapał mieszkańców kraju nad Sekwaną i równie chętnie naciskają na pedał maszyny do szycia, racząc się małą czarną? Zajrzyjmy do kawiarenek szyciowych w Krakowie, Łodzi, Wrocławiu oraz w Cieszynie.
Kraków SLOW FASHION CAFE
ul. Bożego Ciała 10, www.slowfashioncafe.pl
Monika Németh i Katarzyna Stypulska-Trybulec, dyplomowane projektantki mody a zarazem pionierki. Tak, pionierki – założyły pierwszą w Krakowie kawiarenkę szyciową w klimatycznej dzielnicy Kazimierz. W Slow Fashion Cafe pod czujnym okiem instruktorek można uszyć sukienkę, spódnicę, plecak, torbę… Ograniczeniem jest tylko nasza wyobraźnia, bo na pewno nie umiejętności, które zdobędziemy w Szkole Szycia – w czasie cyklicznych kursów szycia, warsztatów weekendowych a nawet jednodniowych. A w międzyczasie można po prostu, tak całkiem zwyczajnie, zwolnić: usiąść, zjeść ciacho i posłuchać kawiarnianego koncertu na dwa głosy: maszyn do szycia i ekspresu do kawy.
Wrocław, RÓŻA ROZPRUWACZ
ul. Jagiellończyka 2, www.rozarozpruwacz.pl
Dla kawiarni krawieckiej Róża Rozpruwacz nie mogło być lepszego miejsca niż wrocławska dzielnica Nadodrze, która po rewitalizacji i zasiedleniu jej przez pracownie, kameralne galerie sztuki, sklepiki z rękodziełem, stała się artystyczną enklawą i miejscem, gdzie niemal zawsze coś dzieje. Tak jak na rogu ulic Rydgiera i Jagiellończyka, gdzie Róża Matyja, chcąc robić w życiu to, co kocha, założyła w 2013 roku pracownię krawiecką a zarazem przytulną kawiarnię. Do Róży Rozpruwacz przychodzi się po nowe umiejętności krawieckie, które można zdobyć na warsztatach i kursach. Różę Rozpruwacz odwiedza się, chcąc naprawić ukochaną odzież i zatrzymać ją w szafie jeszcze na ten jeden sezon. W końcu w Róży Rozpruwacz pije się, jakże by inaczej, kawę w towarzystwie ciekawych osób i turkotu maszyn.
Łódź, STRIMA ATELIER
ul. Wodna 25, www.strima.com
Pewnie dla nikogo nie będzie zaskoczeniem, że pierwsza kawiarenka szyciowa w Polsce powstała w Łodzi, zagłębiu przemysłu tekstylnego. Działająca od 2010 roku Strima Atelier jest miejscem, gdzie nie tylko można kupić czy wynająć na godziny maszyny do szycia, ale także nauczyć się szyć, z czego łodzianie chętnie korzystają.
Cieszyn, KAWIARENKA TWÓRCZA LILAI
ul. Wałowa 4, www.lilai.com.pl
„Miejsce na ploty i do roboty” tuż pod czeską granicą. Mały, ale prężnie działający ośrodek kultury i zarazem szkoła rękodzieła. Ci, którzy uważają, że samodzielnie uszycie sukienki czy spodni przerasta ich możliwości twórcze, powinni wpaść do Kawiarenki Twórczej Lilai. W trakcie weekendowych warsztatów uszyjemy „coś nowego z czegoś starego” i przekonamy się, że „twórczość” nie jest towarem deficytowym i zarezerwowanym tylko dla wybranych. Twórczość jest dla każdego.