„To świat jest tajemnicą, a dzieła artystyczne mogą o tym tylko skromnie przypominać”. W lubelskiej Galerii Wirydarz wystawa metafizycznych obrazów Henryka Wańka.

Miał niespełna cztery lata, kiedy ze sterty papierów do spalenia wygrzebał dwa dziewiętnastowieczne albumy – pięknie wydane, ze złoconymi literami na grzbietach. Frapowały go teksty pod obrazkami, więc postanowił nauczyć się czytać. Potem w bibliotece dziadka znalazł leksykon – pełen rycin i barwnych obrazków.

Tak zrodziła się miłość Henryka Wańka do malarstwa i literatury. Rysował i pisał, pisał i rysował na zmianę. Tak jest do dziś. Robi to wnikliwie i z uwagą, bo – jak sam mawia – „są rzeczy, które można namalować, i takie, które można napisać”. Niektórzy mówią o nim „artysta renesansu” i, choć on sam skromnie zaprzecza, nie sposób odmówić mu wielu talentów. Malarz, pisarz, scenograf, krytyk, myśliciel... Swoje filozoficzne eseje porównuje do baśni, a obrazy wypełnia metaforami i symbolami. Surrealistyczne krajobrazy, bramy, okna, labirynty, koncentrycznie nakładające się kręgi...

Nie jest to malarstwo łatwe, bo Waniek jest malarzem tajemnicy. Niech każdy odkryje ją dla siebie, oglądając najnowszy cykl artysty „Góra/Dół”. Prezentuje go właśnie Galeria Wirydarz. Warto odwiedzić to miejsce nie tylko dla Wańka, bo grono artystów jest zacne: Baj, Dobkowski, Fogtt, Dwurnik, Wilkoń, Dominik, a wcześniej Malczewski, Boznańska czy Wajda... Wymieniać można długo. W tym roku mija 25 lat, odkąd Piotr Zieliński otworzył w poklasztornych murach sióstr urszulanek ogromną, bo prawie dorównującą lubelskiemu zamkowi, przestrzeń wystawienniczą. Dziś ten bardziej już kameralny „ogród sztuki” na malowniczej starówce Lublina odwiedzają artyści i kolekcjonerzy z całego świata. „Weranda”, która od wielu lat współpracuje z galerią, objęła swoim patronatem wystawy wpisujące się w okrągły jubileusz. A będzie ich w tym roku sporo. Serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy cenią dobrą sztukę i kochają artystów.

Henryk Waniek. Góra/Dół, wystwawa w Galerii Wirydarz w Lublinie przy ul. Grodzkiej 19 do 24 czerwca.

Zdjęcie na otwarcie: materiały prasowe