Wszyscy wiemy, że regularne ćwiczenia dostarczają wielu korzyści zdrowotnych, ale jaki wpływ na Twoje zdrowie i samopoczucie ma bieganie? Czy daje Ci coś więcej niż tylko spalone kalorie? Podpowiadamy.

Bieganie poprawia oddech 

Biegi wytrzymałościowe bazują na prawidłowym oddechu, dzięki któremu organizm zaopatrzony jest w wystarczającą ilość tlenu, która przez krwiobieg trafia do mięśni i utrzymuje ich sprawność. Z każdym oddechem powietrze przepływa przez nos lub usta i oskrzela do pęcherzyków płucnych, przez które tlen dostaje się do krwi. Pęcherzyki te podczas wydechu wymieniają świeży tlen na produkt odpadowy powietrza — dwutlenek węgla. Regularne bieganie ćwiczy tempo oddychania. Nie ma sztywnych zasad pozwalających uzyskać właściwy rytm, ale jedna reguła jest taka, że ​​należy wykonać tyle samo kroków, co wdechów i wydechów. Twój oddech zmieni się odpowiednio, jeśli będziesz biegł szybciej lub wolniej. Im częściej trenujesz i im częściej zmieniasz prędkość biegu, tym będzie on bardziej elastyczny. Stosunkowo szybko zauważysz również, że ogólnie oddychasz głębiej. Twój oddech jest prostym wskaźnikiem — jeśli potrafisz oddychać równomiernie w swoim tempie biegu, wszystko jest w porządku.

Bieganie chroni układ sercowo-naczyniowy 

Każdy rodzaj długotrwałego wysiłku fizycznego ma pozytywny wpływ na tętno. Podczas biegania wszystkie mięśnie muszą być zaopatrzone w wystarczającą ilość tlenu, aby dobrze funkcjonowały. To dlatego wtedy serce bije szybciej i pompuje więcej krwi na minutę, niż gdy jest w spoczynku. U wytrenowanych biegaczy, graczy piłki nożnej czy piłki ręcznej, serce może przepompować przez ciało do 35 litrów krwi na minutę – w spoczynku jest to około 5 do 6 litrów. Twoje serce to mięsień, który trenujesz podczas biegu. Zdolność pompowania serca i pobór tlenu są wyższe u sportowców, a ich tętno spoczynkowe jest niższe niż u osób niebiegających. Im bardziej jesteś wytrenowany i im więcej dyscyplin ogólnorozwojowych uprawiasz, np. kolarstwo czy tenis, tym wydajniej pracuje Twoje serce — ale tylko wtedy, gdy robisz to w odpowiedniej ilości dla swojego organizmu, ponieważ nadmierny wysiłek działa odwrotnie. 

Bieganie stymuluje metabolizm i trawienie 

Gdy tylko przez kilka minut poruszasz się bardziej intensywnie, cały organizm zaczyna działać, a żołądek burczy. To dobrze, ponieważ ćwiczenia stymulują cały układ trawienny. Kiedy biegasz, Twój metabolizm naprawdę przyspiesza i prawdopodobnie zauważysz, że Twój układ brzuch wysyła Ci sygnały, szczególnie podczas pierwszych, długich biegów. Wraz z coraz większą ilością ćwiczeń biegowych bulgoczący żołądek uspokaja się i z czasem trawienie będzie działać lepiej. Kto wie, może postawisz na wyczynowe uprawianie tego sportu, który to święci triumfy popularności wśród kibiców, co potwierdzają przedstawiciele takich firm jak legalne zakłady bukmacherskie.

Materiał Partnera: Noblebet.pl