- Sprawdzone miejsca
- Warsztaty
Warsztaty z tkania, zaplatania i haftu, czyli zrób sobie makatkę, łapacz snów, a nawet dywan
Jeśli cenisz rzemiosło, jesteś makersem albo chcesz spróbować swoich sił w pracach ręcznych, zainspiruj się naszym zestawieniem i zacznij tworzyć! To sposób na naukę, relaks, spotkanie ciekawych osób, odkrywanie swojego potencjału, a nawet samego siebie. Zaplataj, haftuj i tkaj. Radość będzie podwójna, tym bardziej, jeśli swoje prace podarujesz bliskim. Kto wie, może i oni złapią bakcyla?
Warsztaty tkackie
1/3 Ręcznie robiony, ekologiczny dywan
Zaczynamy od nietypowej propozycji twórczego duetu z Gdyni. Jego założycielki, Dorota Dombrowska i Magda Dębna, chcąc uwolnić nas od sztucznych tworzyw, przygotowały m.in. zajęcia, podczas których nauczycie się, jak zaprojektować i wykonać wysokiej jakości dywan. Bez poliestru (pewny składnik dywanów sklepowych), za to z bawełny, wełny i pozostałych naturalnych składników. Za takie eko cudo trzeba zapłacić krocie, chyba że wykona się je samemu. W warsztatowej ofercie HALO warsztaty bez plastiku znajdziecie też zajęcia, z których wyjdziecie z własnoręcznie uplecioną eko torbą na zakupy.
Organizator: HALO warsztaty bez plastiku
fb.com/HALO-warsztaty-bez-plastiku-345649739337227
2/3 Kilimy i makatki z Killim All
Czym różnią się kilimy od makatek? Techniką tworzenia. Do jednych potrzebne jest krosno, do drugich wystarczy sama rama. Nie będziemy jednak zdradzać szczegółów, bo w tkacki świat znacznie lepiej wprowadzi was Tola Ochnio z Kilim All. Jej przepis na piękne prace to połączenie techniki tkackiej, której nauczyła się od mamy tworzącej gobeliny, z naturalnymi materiałami i nowoczesnymi wzorami. Marzycie o podobnym dziele sztuki na własnej ścianie? Czas wziąć sprawy (a raczej wełnę!) w swoje ręce.
Organizator: Kilim All
fb.com/kilimallpl
3/3 Tkanina dekoracyjna z Tartarugą
Paski, skosy i „chmurki” z puszystej czesanki - tak tkać nauczą was dziewczyny z łódzkiego studia Targaruga. Na ich warsztatach można własnoręcznie stworzyć kawałek dekoracyjnej tkaniny i poznać przekrój podstawowych technik na dalsze, samodzielne próby. Przekonajcie się, jaki wpływ na wygląd tkaniny ma napięcie osnowy i wątku oraz zobaczcie, jak ważne jest pilnowanie prostego brzegu podczas tkania. Na koniec – profesjonalne wykańczanie tkaniny. Czy można wyobrazić sobie coś lepszego niż podglądanie rzemiosła od kuchni?
Organizator: Tartaruga
fb.com/tartaruga.studio
Warsztaty z wyplatania: makramy, kwietniki, łapacze snów
1/3 Prosta Idea i ślubne makramy
Prosta Idea to dla miłośników rękodzieła znana marka. Jej założycielka, Ania, tworzy makramy od kilku lat. Większe projekty jej autorstwa sprawdzają się przede wszystkim jako dekoracja ślubna. Makramy Prostej Idei można więc albo kupić albo wynająć. Nic dziwnego, że i warsztaty prowadzone przez Anię cieszą się dużą popularnością. Na szczęście nowe terminy pojawiają się regularnie, a zaplątywanie sznurków na warsztatach Ani możliwe jest na terenie całej Polski.
Organizator: Prosta Idea
prostaidea.pl
2/3 Projekt Makramy nauczy łapać sny
Kiedyś wyłapywały złe sny i myśli, dziś służą za dekorację. Czy tylko? Według specjalistki od technik makramowych, Wiktorii z Projekt Makrama, łapacze snów wizualnie ocieplają wnętrza i nadają im wyjątkowego charakteru. W pełni się z tym zgadzamy i namawiamy do wyplatania – tak jak niegdyś Indianie – tych pięknych pajęczych sieci. Stworzone z sercem i zawieszone w domu, zadbają jego dobrą energię. U Wiktorii nauczycie się też wyplatania wiszących kwietników i oczywiście samych makram.
Organizator: Projekt Makramy
fb.com/projektmakramy
3/3 Na nowo śmieci i zaplatanie sznurków
Czasem, zamiast pleść głupoty, warto upleść coś konkretnego. Na przykład leżak, na którym w ciepłe dni będziecie rozmyślać o niebieskich migdałach. Jeśli więc szukacie nietypowej formy nauki plątania sznurków, wybierzcie się do Julii z Na nowo śmieci, której pasją jest ekologia. Na warsztatach otrzymacie drewnianą ramę, którą dzięki instrukcjom prowadzącej, zapełnicie różnorodnymi splotami i kolorami używanych sznurków. Tak, by było oryginalnie, estetycznie i bardzo wygodnie!
Organizator: Na nowo śmieci
fb.com/nanowosmieci
Nauka robótek ręcznych, czyli haft tradycyjny i feministyczny, szydełkowanie i dzierganie na drutach
1/4 Szkoła haftu Złote rączki
Do mody wraca haft, i to dosłownie. Ręcznym haftem modnie jest zdobić bluzy, t-shirty i białe koszule. Ale na tym nie koniec. Na warsztatach w Szkole haftu Złote rączki w Krakowie swoją koszulkę ożywisz nie kwiatowym wzorem, a hasłem. W końcu haft to kluczowy element feminizmu drugiej fali i właśnie w takiej odsłonie wraca dziś. Na zajęcia warto przyjść więc z własnym zdaniem, którym od dawna chciało się podzielić ze światem lub potraktować swój t-shirt jak białą kartę, gotową na inspirację zaczerpniętą od innych kobiet. Nam najbardziej spodobało się hasło „Sorry, I am not sorry!” Nie zapomnijcie o dystansie!
Organizator: Szkoła haftu Złote rączki
fb.com/szkolahaftuzloteraczki
2/4 Centrum Artystyczne Sztukarnia
Tradycyjną naukę haftu od podstaw, szklakiem tradycyjnych ściegów i ludowych wzorów, proponuje warszawskie Centrum Artystyczne Sztukarnia. Wszystko po kolei. Przed haftowaniem stworzycie wzornik, czyli osobisty katalog ze ściegami. To doskonała okazja do poznania najważniejszych technik. Wśród nich ściegi „przed” i „za igłą”, ściegi dziergane, haft kładziony, ścieg rozdzielony i wiele więcej. Będziecie też podróżować po Polsce, poznając ludowe tradycje. Początek „wycieczki” to warszawski Wilanów, dalej hafty m.in. kaszubskie, kurpiowskie i podkarpackie.
Organizator: Centrum Artystyczne Sztukarnia
www.sztukarnia.pl
3/4 Atakamakata i rzemiosło połączone z aktywizmem
Jeśli jesteście kobietami i chcecie dołączyć do kobiecego kręgu działającego w duchu craftivismu (połączenie rzemiosła i aktywizmu), wybierzcie się na zajęcia do Atakamakata. Tu każdy warsztat ma swój cel. Najlepszym przykładem jest haft puszczański. Nie, nie jest to nazwa wzoru ludowego! Chodziło o haftowanie w akcie wsparcia ochrony Puszczy Białowieskiej. Na warsztatach Atakamakata czasem tematem jest kobiece ciało, innym – akcja charytatywna. Łączącym elementem jest nośnik haftu, którym jest makatka kuchenna. Pamiętacie ozdobne chustki z przysłowiami takimi, jak „Jak żona gotuje, to mężowi smakuje” –stworzycie własną, współczesną wersję.
Organizator: Atakamakata
fb.com/atakamakata
4/4 Warszawa Szyje i Splot Artystyczny
Jeśli nie haft, to szydełkowanie i praca na drutach. Nie przejmujcie się porą roku. Zapominamy o czapkach i szalikach! Dziergać można też modne ubrania, torebki i praktyczne dekoracje wnętrz, jak kosze lub pufy. Z bogatą ofertą warsztatów czekają miejsca, w których nauczycie się również szycia. Mowa o pracowni Splot Artystyczny i szkole Warszawa Szyje. W tej ostatniej ciekawostka – frywolitki, czyli tworzenie koronek metodą supełkową.
Organizator – warsztaty z robienia na drutach: Splot Artystyczny
www.splotartystyczny.pl
Organizator – warsztaty z frywolitki: Warszawa Szyje
www.warszawaszyje.pl