- Sprawdzone miejsca
- Dzieje się
- Galerie
Żyjnia – miejskie sanatorium wraca do Wrocławia
Zespół galerii Dizajn BWA Wrocław nowy rok proponuje zacząć od "łagodnej stymulacji ciała".
Uzdrowisko w środku miasta
Żyjnia to zmaterializowane marzenie o miejskim sanatorium zrealizowane w formie instalacji stałej w galerii Dizajn BWA Wrocław. Przestrzeń inspirowana jest atmosferą przedwojennych uzdrowisk i pałaców zdrojowych, z których słynął niegdyś Dolny Śląsk. Żyjnia, tak jak one kiedyś, ma pomóc swoim kuracjuszom odnaleźć chwilę wytchnienia. Rolę wód leczniczych w Żyjni pełnią prozdrowotne napary z ziół oraz aromatyczne inhalacje z pary wodnej. W godzinach otwarcia galerii publiczność ma możliwość spędzania wolnego czasu w uzdrowiskowej przestrzeni i korzystania z jej unikalnych właściwości.
Centralnym punktem Żyjni jest konstrukcja ze szklanych luksferów, z której wydobywa się aromatyczna mgła, w której parzone są ziołowe herbaty. Całość przestrzeni otaczają delikatne, zielone, półtransparentne firanki, które subtelnie odgradzają Żyjnię od jej otoczenia, kreując atmosferę wyciszenia i relaksu.
Pomysł zrealizowano we współpracy ze słynnym Buck.Studio, którego projekty były wielokrotnie nagradzane w kraju i za granicą. Studio projektowe stworzyło także wnętrza restauracji Opasły Tom, które docenił magazyn Wallpaper* uznając za jedne z najpiękniejszych na świecie (pisaliśmy o tym tutaj).
Buck.Studio to także autorzy projektów, min. Bistro Dinette, kina Nowe Horyzonty, nagrodzonej w Londynie i Nowym Jorku cukierni Nanan oraz restauracji Campo, która w 2018 roku otrzymała w Londynie nagrodę za najlepszy projekt wnętrz restauracji na świecie, a w 2019 prestiżową nagrodę German Design Award.
Żyjnia została otwarta we Wrocławiu w maju 2019 roku, a teraz powraca po przerwie technicznej.
Kultura regeneracji w Żyjni
Żyjnia pełni także (a może przede wszystkim) rolę wyjątkowego miejsca spotkań, współczesnego salonu otwartego na wszelkie inicjatywy i rozmaite wydarzenia z pogranicza artystyczno-kulturalno-towarzystkiego.
Kultura regeneracji – tak zatytułowano wydarzenia, które w najbliższych tygodniach będą miały miejsce w przestrzeni Żyjni. Kuratorzy wystawy, razem z naukowcami, projektantami i edukatorami przygotowali program, który ma wzmocnić i poprawić odporność kuracjuszy (również tę emocjonalną).
W programie, między innymi, ceremonie regeneracyjne, podczas których będzie można korzystać z Balneo, kamionkowego zestawu do zabiegów medycyny naturalnej, zaprojektowanego przez Konrada Dybickiego, w skład którego wchodzą: termofor, kompres, inhalator oraz naczynia do jala neti – techniki oczyszczania zatok i nosa.
Ciało na rozdrożu
Do obejrzenia będzie także wystawa Ciało na rozdrożu, która miała premierę podczas Gdynia Design Days 2019. Tegoroczna odsłona wystawy została przez kuratorów (Agatę Nowak i Michała Bachowskiego), uzupełniona o nowe konteksty i projekty.
Zastanowimy się nad ulepszeniami naszych ciał, które umożliwiają najnowsze technologie. A może uznamy, że to nieetyczne i powinniśmy cenić naturalność?
Zdaniem kuratorów, ludzkie ciała interesują obecnie już nie tylko naukowców, ale także projektantów i biznesmenów. Podczas, gdy jedni chcą wykorzystywać rozwój chirurgii plastycznej, bioinżynierii, sztucznej inteligencji i innych technologii, żeby poprawiać człowieka lub wyręczać go w różnych zadaniach, innych przeraża perspektywa transhumanizmu. Niektórzy nawet próbują powstrzymać zmiany siłą.
Mimo że wszystko odbywa się w przestrzeni wystawienniczej, poruszane tematy dotyczą życia nas wszystkich i nierzadko są źródłami naszych codziennych dylematów. Podczas wystawy, wraz z artystami, będziemy mogli więc przyjrzeć się bliżej dzisiejszej kondycji człowieka (fizycznej i psychicznej).
Podczas otwarcia wystąpi artystka wizualna Okime Emiko wraz z setem vj-skim zatytułowanym The state of things as they actually exist, do muzyki skomponowanej przez Universal Export. W czasie wernisażu odbędzie się także performans Calmness – the study of calm, w wykonaniu Darii Krawczuk i Adama Zduńczyka.
Zobacz także: Wrocław: restauracje bistro, które trzeba znać
Ponadto w trakcie weekendu otwarcia odbędą się: oprowadzanie kuratorskie, spotkanie mieszkańców budynku, w którym znajduje się galeria, a także warsztaty dla dzieci organizowane we współpracy z HECĄ.
Wystawa Ciało na rozdrożu rozpocznie się w piątek, 7 lutego 2020 roku o godz. 19.00 i potrwa do 29 marca 2020 roku.
Źródło: materiały prasowe
Kontakt
ul. Świdnicka 2/4