- Sprawdzone miejsca
- Muzea
- Sprawdzone miejsca
- Dzieje się
Gorące miejsce – Muzeum Ognia w Żorach
Charakterystyczna bryła Muzeum Ognia w Żorach przypomina tańczące płomienie, a to dopiero początek atrakcji, jakie czekają na turystów w jednym z najciekawszych śląskich muzeów.
Nieprzypadkowo Muzeum Ognia powstało właśnie w Żorach. To tutaj, już od ponad 300 lat, odbywa się w maju Święto Ogniowe (jedyne w Europie!) upamiętniające wypadki z 1702 roku. Wówczas ogień pochłonął znaczną część miasta, co powtórzyło się w historii Żor jeszcze kilkukrotnie. Tamte wydarzenia stały się inspiracją do powstania muzeum, które po pięcioletniej budowie otwarto w 2014 roku.
Co ważne, Muzeum Ognia nie tylko bawi, ale też edukuje, i to w sposób daleko różniący się od zwykle mało interesujących „gablotowych” muzeów. Tutaj najważniejsze są multimedialne ekspozycje i urządzenia doświadczalne umieszczone w 5 strefach tematycznych. To one dostarczają solidnej porcji wiedzy na temat energii i ognia od czasów najdawniejszych aż po współczesność.
Wizytę w muzeum warto zacząć od projekcji filmu „Śladami Ognia” w reżyserii Andrzeja Celińskiego, by potem: zajrzeć do prehistorycznej jaskini, spróbować rozpalić wirtualny ogień za pomocą krzesiwa, a gdy to się uda – zapoznać się z wystawą poświęconą niszczycielskiej sile żywiołu i technikom walki z ogniem. Na koniec wizyty w muzeum – na którą warto zarezerwować kilka godzin – wziąć udział w ciekawych eksperymentach i sprawdzić nabytą wiedzę pod czujnym okiem wirtualnej maskotki muzeum, pana Żorka.
Ekspozycja muzealna jest skierowana głównie do dzieci w wielu szkolnym. Tyle teoria. W praktyce dorośli także dają się porwać odwiecznej magii płomieni, z napięciem rozniecają wirtualny ogień i z lekką trwogą przechodzą przez ogniową ścianę. Tak, zdecydowanie w żorskim muzeum jest ogień!