- Sprawdzone miejsca
- Architektura
Muzeum Emigracji w Gdyni - miejsce z historią
W gmachu Dworca Morskiego kłębiły się tłumy emigrantów. Stąd wyruszały w podróż legendarne transatlantyki „Piłsudski” i „Batory”. Dziś w tym miejscu działa Muzeum Emigracji – pierwsze w kraju muzeum poświęcone historii wyjazdów i dziejom Polaków na świecie.
Muzeum jako jedna z nielicznych instytucji opowiada o przeszłości w miejscu faktycznie związanym z historycznymi wydarzeniami. Mieści się w modernistycznym gmachu Dworca Morskiego. Zabytkowy budynek, który wzniesiono w dwudziestoleciu międzywojennym, został odnowiony i dostosowany do nowej roli. Po renowacji odzyskał swój blask i przypomniał nam, że kiedyś był jednym z najbardziej reprezentacyjnych obiektów II Rzeczpospolitej.
Czy wiecie, że na całym świecie żyje ponad 20 milionów ludzi polskiego pochodzenia?
Misją Muzeum Emigracji jest opowiadanie
o losach tych osób - zarówno anonimowych,
jak i sławnych np. naukowców, sportowców, artystów, przybliżanie ich osiągnięć oraz zachęcanie do wzajemnego poznania się rodaków żyjących
w kraju i za granicą.
W środku obejrzymy wystawę stałą, która opowiada o dziejach emigracji od XIX wieku do czasów współczesnych - po wstąpieniu przez Polskę do Unii Europejskiej. Na multimedialnym globie zobaczymy jak wygląda obecność naszych rodaków na świecie. Nie wychodząc z budynku odbędziemy podróż morską do Nowego Jorku i Chicago. Jako pasażer III klasy zaczniemy od zaokrętowania w Bremie, wyruszymy w rejs oceaniczny i odbędziemy procedurę imigracyjną na słynnej Wyspie Ellis, przez którą przeszły miliony ludzi
z całego świata. Poznamy historię polskich społeczności w USA i Brazylii na początku XX wieku, wyjazdów zarobkowych w II Rzeczypospolitej, losy Polaków podczas i po II wojnie światowej oraz dzieje najnowsze.
I co najważniejsze, uświadomimy sobie z czym wiąże się emigracja.
Poznamy relacje z pierwszej ręki - Agnieszka Holland, Andrzej Seweryn, Zbigniew Boniek, Czesław Mozil oraz wiele innych osób podzieliło się swoimi doświadczeniami. Muzeum zarejestrowano już blisko 200 osobistych opowieści. Dzięki materiałom zebranym w Archiwum Emigranta usłyszymy niezwykłe historie ludzi, którzy opuścili Polskę, relacje ich rodzin oraz doświadczymy emocji, których nie znajdziemy nawet
w najważniejszych dokumentach.
W zbiorach instytucji zobaczymy również pamiątki emigracyjne m.in. rzeczy matki Chrisa Niedenthala - ofiarowane instytucji przez wybitnego fotografa, zdjęcia, listy, dokumenty, pamiętniki, obiekty pochodzące z polskich transatlantyków np. zapalniczki, popielniczki, mydełka, czekoladki oraz przedmioty towarzyszące Polakom podczas wyjazdu z kraju, takie jak kolekcja 39 Madonn emigracyjnych. Muzeum, które od ponad dwóch lat prowadzi akcję zbierania pamiątek, posiada już ponad 10 000 obiektów.
Amatorów okrętów czeka nie lada gratka. Na podstawie fotografii z lat 30. i dokumentacji technicznej w muzeum powstaje projekt „Batory w budowie” – największa na świecie makieta statku pasażerskiego.
Kontakt
ul. Polska 1
www.polska1.pl
środa-niedziela: 10:00-18:00