werandcountry.pl weranda.pl
  • Sprawdzone miejsca
  • Dzieje się

Muzeum Życia w PRL - odmienione i w nowej lokalizacji

  • Przewodnicy mówiący w języku angielskim
  • Zniżki dla dzieci

Muzeum Życia w PRL zmieniło swoją nazwę i lokalizację. Dawny Czar PRL na praskim Kamionku teraz mieści się na placu Konstytucji. Trzeba przyznać, że nie ma lepszego miejsca na zanurzenie się w codzienności realiów Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej niż właśnie tutejsza Marszałkowska Dzielnica Mieszkaniowa (MDM).

MDM na placu Konstytucji, gdzie mieści się Muzeum Życia w PRL to perła w koronie architektonicznych pamiątek po poprzednim ustroju, wzniesiona w latach 1950–1952 w stylu realizmu socjalistycznego, a w roku 2015 wpisana do rejestru zabytków. Warto przyjrzeć się jej pod tym kątem przy okazji wizyty w muzeum i zwrócić uwagę chociażby na tutejsze socjalistyczne płaskorzeźby. Budynek, w którym mieści się muzeum (piętro nad restauracją KFC), zdobią „Prace murarskie” rzeźbiarki Ludwiki Nitschowej (posąg jej autorstwa przedstawiający Mikołaja Kopernika zdobi wejście główne do Pałacu Kultury i Nauki).

We wnętrzach muzeum same pamiątki. Od meblościanki, przez telewizor Rubin, pralkę Franię i radiomagnetofon Kasprzak, aż po herbatę Jubileuszową, naczynia Społem, jeża na ołówki oraz bierki. Jeśli tęsknicie za jakąkolwiek rzeczą, którą pamiętacie z PRL-u, prawdopodobnie znajdziecie ją tutaj, bo oryginalnych eksponatów z tamtych czasów zgromadzono w muzeum zaskakująco dużo.

co w warszawie - pamiątki prl
co w warszawie - pamiątki prl 2
co w warszawie - fiat 126 p
co w warszawie - muzeum plac konstytucji
co w warszawie - muzeum prl
Muzeum Życia w PRL, fot. materiały prasowe

Wśród eksponatów można się rozgościć, wziąć je do ręki i dokładnie obejrzeć. Do takiej formy zwiedzania (bez skrępowania i gablot), zachęca forma samych ekspozycji, które wiernie odtwarzają wnętrza mieszkania typu M2 sprzed kilku dekad. Będziecie mogli zobaczyć, jak mieszkał robotnik, a jak inteligent, wejść do kuchni, w której czas zatrzymał się w 1985 roku (na co wskazuje kalendarz ścienny), przypomnicie sobie też wystrój łazienki z PRL, gdzie – zgodnie z ówczesnymi trendami i dostępnym asortymentem (a raczej jego brakiem) – niemal wszystko jest beżowe.

Muzeum zajmuje ponad 250 m² i oprócz ekspozycji, znajduje się w nim również sala kinowa, w której można obejrzeć wybrane fragmenty zapisków Polskiej Kroniki Filmowej i sala przedszkolna – tu najmłodsi zwiedzający znajdą kącik dla siebie i pobawią się zabawkami z dzieciństwa swoich rodziców i dziadków.

co w warszawie - pamiątki z prlu
co w warszawie - czar prlu
Muzeum Życia w PRL, fot. materiały prasowe

W muzealnej kawiarni, stylizowanej na tę sprzed kilku dekad, w której przy stoliku nakrytym ceratą (jakże by inaczej) napijecie się kawy z odrestaurowanego ekspresu z lat 70., herbaty plujki albo oranżady Olszynki, produkowanej w Polsce od 71 lat. Ciekawostką są odtworzone grafiki Jerzego Srokowskiego, oryginalnie zdobiące kultową kawiarnię „Antyczna” przy placu Trzech Krzyży w latach 50.

Na zdjęciu poniżej: Dyrektor Artystyczna, Aleksandra Cyrny, odtwarza na ścianie kawiarni w muzeum jedną z grafik Jerzego Srokowskiego z 1957 roku, zdobiących niegdyś wnętrze warszawskiej kawiarni „Antycznej”.

W tutejszych wnętrzach odbywają się sesje zdjęciowe, część eksponatów można wypożyczyć w rekwizytorni, a samo muzeum organizuje zmotoryzowane wycieczki po Warszawie Nysami 522. W Muzeum Życia w PRL odbywać się też wydarzenia kulturalne – m.in., spotkania autorskie, spotkania filmowe, a także animacje i warsztaty dla dzieci.

co w warszawie - muzeum życia w prl
co w warszawie - muzeum życia w prl
Muzeum Życia w PRL, fot. materiały prasowe

Muzeum Życia w PRL (dawniej Czar PRL) istnieje od 2009 roku. Inicjatorem założenia instytucji był Rafał Patla, przewodnik, pasjonat i miłośnik Warszawy. Przedmioty, które dziś są częścią ekspozycji muzeum, kolekcjonował od ponad dziesięciu lat. Za opracowanie merytoryczne muzeum odpowiada Marta Kołacz, projekt architektoniczny przygotowała architektka wnętrz Katarzyna Dziurdzia, a obowiązki Dyrektor Artystycznej pełni Aleksandra Cyrny.

Kontakt

Muzeum Życia w PRL
ul. Piękna 28/34
Plac Konstytucji (wejście na prawo od KFC)
muzeum czynne:
pon.–czw.: 10.00–18.00
pt.: 12.00–20.00
sob.–niedz.: 10.00–18.00

ceny biletów:
normalny - 18 zł
ulgowy/grupowy - 12 zł
dzieci do 3 lat - wstęp darmowy
mzprl.pl
tel: +48 511 044 808
e-mail: biuro@czarprl.pl

Zostań z nami

Bądź na bieżąco