werandcountry.pl weranda.pl
  • Sprawdzone miejsca

Gdzie kupić pączki w Tłusty czwartek? Polecamy 6 ulubionych adresów. Zobacz czy znasz te cukiernie...

W tym roku Tłusty Czwartek wypada 16 lutego. To dzień, w którym słodkie grzeszki zostają przebaczone, a pokusa, by ugryźć choć kawałek pączka, jest większa niż zdrowa dieta. Oto 6 cukierni, w których znajdziecie najlepsze tradycyjne pączki. Nasze ulubione.

W „Żywotach człowieka poczciwego” Mikołaj Rey pisał, że pączki to „jedno z najbardziej tradycyjnych ciast polskich”. Polski pączek jest jednym z najtłustszych w Europie. Jego średnia wartość energetyczna to 300-400 kilokalorii. Jednak Polacy nic sobie z tego nie robią i w Tłusty Czwartek zjadają aż 100 milionów pączków (średnio po 2,5 pączka na osobę)! Tradycyjny pączek waży od 55 gramów do 70 gramów, mieści się w dłoni, ma białą obwódkę dookoła i jest lekko spłaszczony. Robi się go z ciasta drożdżowego. Po ściśnięciu powinien wrócić do pierwotnej postaci – wtedy mamy pewność, że ciasto zostało prawidłowo wykonane. Pączki nadziewane są konfiturą różaną lub marmoladą wieloowocową (rzadziej czekoladą, adwokatem, twarogiem) tuż przed smażeniem. Współcześnie zwykle robi się to po smażeniu. 

Pączki były już znane w starożytnym Rzymie, ale przygotowywano je na słono. Po upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego przetrwały dzięki mnichom. Przejęli oni receptury i sami wyspecjalizowali się w wyrabianiu pączków. Twarde ciasto chlebowe smażono i nadziewano słoniną lub boczkiem i mięsem mielonym. Przypominały bardziej chleb. Również w Polsce popularne były najpierw pączki wytrawne, które zapijano wódką - miała ona ułatwiać proces trawienia. Tradycja jedzenia słodkich pączków pojawiła się w Polsce dopiero w XVI wieku. W XVII serwowano je na dworze Augusta III.  

W końcu do smażenia pączków zaczęto używać drożdży zamiast ciasta chlebowego. Dzięki temu ciasto stawało się bardziej puszyste. Maria Śleżańska, autorka książek kucharskich, która żyła na przełomie XIX i XX wieku, w jednym ze swoich przepisów na „pączki doskonałe” radziła, by posypać je zaraz po usmażeniu cukrem zmieszanym z tartą skórką  cytrynową. Dziś zwykle używa się lukru ze skórką pomarańczowa lub cukru pudru. Niektóre spośrod począków dawne gospodynie nadziewały migdałami lub orzechami. Temu, komu się one trafiły, wróżono szczęście. Przyjęło się też mówić, że kto nie zje w Tłusty Czwarteke ani jednego pączka, temu nie będzie się wiodło przez cały rok. 

W wielu regionach Polski i na świecie wypieki zbliżone do pączków różnie się nazywają. Na Górnym Śląsku są one znane pod nazwą kreple. W USA mówi się na nie donaty (mają dziurkę). A we Włoszech królują bomboloni wypełniane kremem czekoladowym, waniliowym lub serem ricotta. Nadziewa się je strzykawką od góry podobnie jak izraelskie sufganiot – bardzo słodkie ciasto drożdżowe smażone Chanukę. 

Najlepsze pączki w Warszawie

Pracownia Cukiernicza „Zagoździński”, ul. Górczewska 15

Ukryta jest na warszawskiej Woli, a jej historia sięga czasów przedwojennychw. Została założona przez Władysława Zagoździńskiego. Obecnie prowadzi ją już czwarte pokolenie. Pierwszy lokal powstał w 1925 roku na ul. Wolskiej (dziś Górczewska). W rodzinie krąży plotka jakoby słodkie pączki próbował tu sam Piłsudski, który wysyłał po nie swojego adiutanta. 

Zdjęcia: Pracownia Cukiernicza „Zagoździńscy”
Zdjęcia: Pracownia Cukiernicza „Zagoździńscy”
Zdjęcia: Pracownia Cukiernicza „Zagoździńscy”

Pączki powstają z prawdziwego drożdżwego ciasta i, co najważniejsze, są smażone na smalcu. W Tłusty Czwartek sprzedaje się tu nawet od 8 do10 tysięcy sztuk pączków. W środku każdego znajdziemy jednolite domowe nadzienie – marmoladę wieloowocową. Przed „Zagoździńskim” ustawiają się długie kolejki nawet 5 godzin przed otwarciem. 

Najlepsze pączki w Krakowie

Cukiernia Michałek, ul. Krupnicza 6

Cukiernia Michałek powstała w 1958 roku. U Michałka klasyczne pączki lukrowane są i nadziewane tradycyjną konfiturą różaną. Nazwa cukierni wzięła się od nazwiska rodzeństwa Wiesława, Piotra i Elżbiety.

Dobra Pączkarnia, ul. Floriańska 24

Dobra Pączkarnia proponuje pączki, na które ciasto wyrabiane jest ręcznie. Pączki, jak twierdzą właściciele, nie zawierają sztucznych dodatków i konserwantów. Nadziewane są konfiturą różaną i zwieńczone dekoracją ze skórki pomarańczowej. 

 

Najlepsze pączki w Gdyni

Cukiernia Pączuś, ul. Świętojańska 18

Działa na rynku nieprzerwanie od 1999 roku i robi pączki na podstawie tradycyjnych i sprawdzonych receptur. W produkcji cukiernicy wykorzystują tylko sprawdzone, naturalne składniki. Nie korzystają z dodatków, które mają za zadanie wzmocnić smak pączków, ani żadnych konserwantów. 

Najlepsze pączki w Katowicach 

Pączkarnia Słowik, ul. 3 Maja 5

Cukiernia nie ma oficjalnej strony www ani fanpage’a, ale miejsce to jest oblegane. Podczas zeszłego Tłustego Czwartku kolejki można było oglądać nawet w katowickich stacjach telewizyjnych!

najlepsze pączki w katowicach

Najlepsze pączki w Łodzi

Cukiernia Miś, ul. Milionowa 253

Miś rozpoczął swoją przygodę z pączkami w 1989 roku. Ale jaki miś? Otóż właśnie tak brzmi nazwisko właścicieli – braci Miś. W ich ofercie jest około 150 gatunków rozmaitych ciast, ciasteczek, tortów i lodów. Cukiernicy uczestniczyli na światowych wystawach w Londynie i Paryżu, nawiązali współpracę ze szwajcarską firmą Louise&Otchmar Fasbind – mistrzami w cukiernictwie dekoracyjnym. Liczne szkolenia w kraju i za granicą umożliwiły im poszerzenie wiedzy. Ale ich podstawowym wyrobem pozostają pyszne pączki robione według spradzonych receptur. Sprawdźcie sami!

Najlepsze pączki w Zakopanem

Cukiernia Dudzik, ul. Krupówki 22A

To tradycyjna cukiernia, jakich mało, która chwali się najlepszymi pączkami w całym mieście. Smak idealny, może tylko brakuje skórki pomarańczowej, ale to szczegół. Witryna jest niepozorna, ale paczki jedyne w swoim rodzaju. To tutaj znajdziecie najsmaczniejsze pączki na Tłusty Czwartek!

Fot. Materiały prasowe, Shuttestock.com, 

 

Zostań z nami

Bądź na bieżąco