werandcountry.pl weranda.pl
Reklama - Kontynuuj czytanie poniżej
  • Sprawdzone miejsca
  • Inne
  • Architektura

Gdański Teatr Szekspirowski

autor: Angelika Zdankiewicz-Staniszkis

Siła ciemności spotyka się z energią światła. Jak w prawdziwym dramacie. Być tu czy nie być? Oczywiście, że być. Bywać jak najczęściej!

Teatr Szekspirowski wyrósł pomiędzy gotycką starówką a osiedlem z lat 60. w Gdańsku. Z zewnątrz wygląda jak ciężka czarna skała, monolit wrastający w ziemię. Inspiracją dla architekta Renata Rizziego była zabudowa gotyckiego Gdańska i ciemny kolor ziemi uprawnej, z którą kojarzy Polskę. Całość ma też znaczenie metafizyczne – ciemne mury kryją jasne wnętrze. Przestronne foyer wykończono beżowym marmurem.

Galerię dla widzów i scenę zbudowano z drewna. Wszystko jest ruchome. Dzięki specjalnym zapadniom fotele dla widzów można demontować i ustawiać na nowo. Scena zmienia swoje położenie nawet w trakcie spektaklu – wysuwa się bądź chowa względem widowni. Ruchomy jest także dach – otwiera się w trzy minuty i teatr gra przy świetle dziennym, tak jak odbywało się to w renesansie.

Zdjęcia: Leszek Pękalski/PAP, Rafał Malko/materiały prasowe.

Z zewnątrz budynek teatru otacza sześciometrowy mur, skąd roztacza się piękny widok na Gdańsk. Jest dostępny dla wszystkich, nie tylko posiadających bilety do teatru.Oprócz wystawianych dramatów Szekspira (a jakże!) odbywają się tu również koncerty, warsztaty teatralne, spotkania z artystami, wystawy.

Kontakt

Gdański Teatr Szekspirowski
Gdańsk
Wojciecha Bogusławskiego 1
www.teatrszekspirowski.pl

Zostań z nami

Bądź na bieżąco