- W hotelu
Jedź do wód! Polecamy najlepsze termy w Polsce
Rozgrzej się, muśnij ciało bąbelkami albo wymasuj biczami. Poleż leniwie, posłuchaj plusku… Chłoń drogocenne minerały dla zdrowia i urody, bo zanurzenie w wodach termalnych to najlepsze SPA. Oto cztery termy w Polsce, które warto odwiedzić.
Gdzie kąpała się Królowa Marysieńka, czyli Termy Cieplickie
Jelenia Góra, Park Zdrojowy 5
Do cieplickich wód zjeżdżała się europejska elita już ponad 200 lat temu. Wypadało tu bywać, ale też można było podratować zdrowie. W basenach z gorącą wodą moczyli się Johann Wolfgang Goethe, Stanisław Poniatowski i królowa Marysieńka. Dzisiaj Cieplice odwiedzisz dla zdrowia, ale także dla zabawy. W kompleksie są baseny termalne zdrojowe i norweskie z gejzerami, dyszami i tryskaczami. Jeśli chcesz, możesz kąpać się w gorącej wodzie pod chmurką albo popływać czy pozjeżdżać. Woda czerpana jest z głębokości ponad 2000 metrów i ma aż 87°C. Aby obniżyć temperaturę, miesza się ją z wodą źródlaną. Jest unikalna w skali Europy, bo ma największą zawartość krzemionki, poza tym jest zmineralizowana, nasycona siarczkami, żelazem, magnezem, wapniem i potasem.
MOC UZDRAWIANIA: woda rozgrzewa, zwiększa mineralizację kości (pomaga w walce z próchnicą zębów), zapobiega tworzeniu się kamieni w układzie moczowym. Działa też antybakteryjnie.
Siarczane Koloseum – Termy Gorący Potok
Szaflary, ul. Osiedle Nowe 45
Niecek z siarkową wodą jest aż 21, więc aby wymoczyć ciało, warto zrobić po nich tour. Po drodze czekają cię różne atrakcje, chociażby fontanny, masaże wodne, gejzery, ale też różna temperatura wody, od 34°C do 40°C. Jej skład jest doskonały, bogaty w siarczany, chlorki, sód, wodorowęglany, wapń, borany, potas i magnez. Czego nie możesz przegapić? Ślebodnego boniora, czyli zadaszonego basenu na rozgrzanie. Potem przejdź do Górskiej riviery, w której zanurzysz się w najcieplejszej w całym kompleksie wodzie, przepłyń Wartki potok, gdzie jest dużo chłodniej. Możesz też oddać się hydromasażowi w Niecce granitowej. Dopełnieniem będzie Siarcane koloseum, czyli basen zainspirowany rzymskimi budowlami. Na jego środku znajduje się fontanna z wodą siarkową. Jej chlupot wprowadzi cię w stan błogości. Możesz też skorzystać z kąpieli w borowinie. Do Szaflar trafia ona z Czarnego Dunajca. Efekt? Sprawniejsze stawy i młodsza skóra.
MOC UZDRAWIANIA: woda poprawia samopoczucie, zmniejsza stres i rozluźnia. Dobrze wpływa na zmiany skórne i hamuje wypadanie włosów. Stymuluje gospodarkę hormonalną. Stabilizuje tętno, wspomaga walkę z chorobami serca i układu krążenia. Regularne kąpiele chronią przed chorobami Parkinsona i Alzheimera.
Taniec w saunie – Termy Poddębice
ul. Adama Mickiewicza 19, Poddębice
Kompleks obchodził niedawno drugie urodziny, więc wszystko pachnie nowością i lśni. Możesz się relaksować w siedmiu basenach, w budynku i na zewnątrz.
Woda w Poddębicach płynie z 2100 metrów i ma temperaturę 72°C, jest hipertermalna (czyli pierwotnie czysta) i niskomineralizowana. Są w niej zbawienne dla zdrowia wodorowęglany, sód, krzemionka oraz wapń. Oprócz kąpieli w bąbelkach, wodnych masaży czy leniwego wygrzewania się w cieple, koniecznie wybierz się do strefy saun. W saunie fińskiej, infrared, łaźni parowej wypocisz toksyny, a potem odpoczniesz w komnacie solnej. Weź też udział w ceremonii naparzania w łaźni parowej. Osoba prowadząca rytuał jakby tańczy z ręcznikiem, kierując gorące powietrze w twoim kierunku lub w stronę sąsiada. Na rozgrzanych kamieniach co raz ląduje woda z aromatycznymi olejkami. Ciekawy jest seans inhalacyjny w saunie z aromaterapią czy rytuał pielęgnacyjny dla pań.
MOC UZDRAWIANIA: woda poprawia krążenie, zmniejsza napięcie mięśni i ból stawów. Dobrze wpływa na układ nerwowy. Działa też na kondycję skóry, nawilża i oczyszcza.
Kąpiel pod gwiazdami – Termy Gorce
Poręba Wielka 875
Co jest najlepsze dla organizmu? Korzystanie z dobrodziejstw z natury. W tych termach nie tylko doświadczysz na własnej skórze dobroczynnej mocy solanki, ale również głęboko i dobrze pooddychasz. Unikalny mikroklimat to zasługa bliskości Gorczańskiego Parku Narodowego. Sercem term jest basen wypełniony wodą mineralną. Zawarte w niej chlorki, wodorowęglan, sód i jod mają unikalne właściwości lecznicze. Spodobają ci się zapewne gejzery, tryskacze, bicze wodne, czyli atrakcje, które przyspieszają wchłanianie drogocennych pierwiastków. Co ważne, wymasujesz też ciało. Po kąpielach odwiedź grotę solną. Jej ściany wyłożone są podświetlanymi płytkami soli, a sufit przypomina strukturą gwieździste niebo. W środku jest tężnia solankowa, po której spływa i paruje drogocenny płyn.
MOC UZDRAWIANIA: kąpiele solankowe koją nerwy, pomagają na problemy skórne, łagodzą objawy alergii. Inhalacje w grocie solnej wzmacniają odporność, łagodzą schorzenia układu pokarmowego. Dobrze też robią osobom cierpiącym na niedoczynność tarczycy.
Zdjęcia: materiały prasowe