werandcountry.pl weranda.pl
  • W podróży
  • Dzieje się

6 weekendów po Polsce: Małopolska

autor: Angelika Zdankiewicz-Staniszkis

Polskie pasmo Karpat w Małopolsce gwarantuje szlaki dla spacerowiczów, piechurów i aspirujących alpinistów.     

Tu oczywiście rządzą góry, od skromnych pagórków po strzeliste, wznoszące się nad wszystkim wierzchołki. Najwyższe szczyty Karpat są w Tatrach – najbardziej majestatyczne góry wymagają trochę kondycji i dobrego obuwia. Jeśli za trudno nam się wspiąć na Giewont czy Rysy, to warto przejść choćby Dolinę Chochołowską (w kwietniu droga wiedzie przez dywan krokusów) czy malowniczą Dolinę Pięciu Stawów. Popularnym celem podróży są baseny termalne w Bukowinie, Chochołowie, Zakopanem, Białce Tatrzańskiej i Szaflarach.

hala gąsienicowa
Wiosna w Dolinie Chochołowskiej

Bieszczady, Beskidy, Pienieny: wszystkie piękne

Ale góry to nie tylko Tatry. Na południu jest wiele pasm, które zachwycają widokami i zapewniają dużo lokalnych atrakcji.

Bieszczady, najbardziej zalesione góry w Polsce, to jedno z ostatnich miejsc w Europie, gdzie wciąż występuje prawdziwie ciemne niebo, wolne od sztucznego światła cywilizacji. Dlatego warto przyjechać wiosną i latem na nocne pokazy w Parku Gwiezdnego Nieba – Droga Mleczna czy spadające perseidy są jak na wyciągnięcie ręki.

W dość łagodnych Beskidach polecamy wspiąć się na Babią Górę – przy słonecznej pogodzie można stąd oglądać imponującą panoramę Tatr, a z dobrą mapą w ręku rozpoznać wsie leżące u ich podnóży. Odważnym radzimy wejść na nią nocą, by z wierzchołka obserwować wschód słońca – widok promieni wkradających się o świcie do poszczególnych dolinek jest zachwycający.

W Pieninach oczaruje popularna Sokolica z sosną na szczycie, ale też przełom Dunajca (szczególnie
z tratwy flisaka) i zamek w Niedzicy nad Jeziorem Czorsztyńskim, na którym można również popływać.

sokolica
Widok z Sokolicy w Pieninach
bieszczady
bieszczady atrakcje
Bieszczadzki las i krystaliczne Jezioro Solińskie

Małopolska: szlaki

Południe kraju można zwiedzać np. szlakiem winnic – jest ich tu 20, między innymi w okolicach Dunajca, Krakowa i Jury Krakowsko-Częstochowskiej (znanej też z najlepszych warunków do wspinaczki skałkowej). Szlak architektury drewnianej zachwyca kościółkami, cerkwiami
i skansenami. Najpiękniejsze to świątynie w Lipnicy Murowanej, Dębnie, Sękowej i Binarowej oraz malowana wieś – Zalipie. Trasa architektury zakopiańskiej skupia najpiękniejsze domy w tym górskim kurorcie. Zakopane można też zwiedzać tropem sztuki przez duże S – odwiedźcie Galerię Władysława Hasiora, Muzeum Karola Szymanowskiego i Teatr Witkacego.

lanckorona

W Lanckoronie na przekór wszystkiemu czas płynie wolniej, ludzie żyją bez pośpiechu, pewnie dlatego miejsce upodobali sobie artyści. 

Ale najdłuższy szlak w regionie to Małopolska Trasa UNESCO – 320 km do przejechania autem i 14 zabytków pod opieką UNESCO, w tym Kraków i Stare Miasto, na którym przez stulecia tętniło królewskie życie, kopalnie soli w Wieliczce i Bochni oraz sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Będąc w tej ostatniej, pojedźcie trochę dalej, do kameralnej Lanckorony. Na przekór wszystkiemu czas płynie tu wolniej, ludzie żyją bez pośpiechu, pewnie dlatego miejsce upodobali sobie artyści. Na kawę, obiad czy piwo ze Szczyrzyckiego Browaru Cystersów wpadnijcie do Arka Cafe – niepozorna chata skrywa urocze miejsce wypełnione ceramiką właścicieli (obok mieszczą się też galeria i sklep).

kraków atrakcje
Rynek i kościół Mariacki / fot. Shutterstock

Gdzie zjeść w Małopolsce:

Zakopane, HALKA
ul. Zaruskiego 5 | tel. +48 18 544 44 66  

Miejsce, gdzie podhalańska tradycja spotyka się z nowoczesnością, a regionalne smaki podane są w lżejszej formie. Jagnięcina pojawia się jako carpaccio z pudrem z oscypka, zupa z raków podrasowana jest koniakiem i ożywiona świeżą pietruszką, a pstrągowi towarzyszy skorzonera i emulsja z rukoli. Posiłek umila elegancki, góralski wystrój, a w piękny dzień z talerzem można przenieść się na taras.

halka
fot. Rafał Lipski

Krynica-Zdrój , KONCERTOWA
ul. Piłsudskiego 76/2 | tel. +48 18 471 53 53

Przytulna restauracja w urokliwym parku na uboczu Krynicy to miejsce, w którym dba się o rodzinną atmosferę. Posiłki w regionalnym duchu przygotowywane są według przepisów przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Zjemy tu grillowaną gołkę, jesiotra z żubrówką, suma z różaną nutą, schab w sosie powidłowym, a w sezonie smażone rydze. 

POD BARANEM, Kraków          
ul. św. Gertrudy 21 | tel. +48 12 429 40 22     

Legendarna już restauracja z 20-letnim stażem słynie z tradycyjnej kuchni polskiej. Mieszczański klimat starego Krakowa i przytulny wystrój tworzą antyczne meble i dzieła sztuki, wśród których znajdziemy obrazy Edwarda Dwurnika. Można spróbować tu lokalnych klasyków: maczanki, żurku i śledzi po krakowsku, pieczeni baraniej i ryb z własnej wędzarni. 

kraków restauracje


Co jeszcze zobaczyć w Małopolsce:

  • MOFETA, Muszyna
    Uznana za pomnik przyrody największa mofeta w Polsce. Otwory z bulgoczącą wodą, uznane za zimne wyziewy gazów, mają tu niewiele poniżej 100ºC. Miejsca żartobliwie nazwano Bulgotka i Dychawka.
  • JASKINIA NIEDŹWIEDZIA, Kletno
    Najdłuższa jaskinia Sudetów i największe tego typu odkrycie w Polsce. Warto wcześniej zarezerwować bilety.
  • ORAWSKI PARK ETNOGRAFICZNY, Zubrzyca Górna
    Dla dzieci park linowy oraz pokazowa bacówka, przed którą spaceruje kilka owiec. Dla dorosłych z kolei zdrowotne kąpiele borowinowe. 

Zostań z nami

Bądź na bieżąco