werandcountry.pl weranda.pl
  • W podróży
  • Polska
  • Dzieje się

Aktywnie na Podlasiu: gdzie na spacer, rower i kajak

autor: Anna Kraśnicka

Seniorzy i dzieciaki, ambitni biegacze i puszyści na diecie, rowerzyści i kajakarze – słowem – dla każdego coś dobrego. Oprócz rosnących jak grzyby po deszczu nowoczesnych i nieco ekstremalnych atrakcji takich jak parki linowe, skoki na bungee, loty balonowe czy skoki spadochronowe mamy do zaoferowania sprawdzoną infrastrukturę wokół tradycyjnej turystyki pieszej, rowerowej, wodnej i konnej.

Co ciekawe, Podlasie proponuje nie tylko wypożyczalnie sprzętu i doskonale oznakowane szlaki – ogromną popularnością cieszą się cykliczne imprezy rekreacyjno-sportowe, których organizuje się tu dziesiątki o każdej porze roku. Aktywność fizyczna w pięknych okolicznościach podlaskiej przyrody będzie dopełnieniem Waszego wspaniałego urlopu.

Co robić na Podlasiu: aktywny wypoczynek

Zakładając, że skorzystacie z naszego przewodnika Podlasie na Weekend – co zobaczyć? i gdzie zjeść? dziś podpowiemy Wam jak można aktywnie urozmaicić wyjazd w poszczególnych, wcześniej proponowanych miejscach. 

1/6 Białystok

Rowery. Białostoczanie to urodzeni cykliści, czego emanacją jest imponująca długość ścieżek rowerowych w mieście. Od kilku lat w ciepłym sezonie działa też szalenie popularna Białostocka Komunikacja Rowerowa (Biker). Cykliści miejscy mają do dyspozycji 60 stacji i 634 rowery. Za niewielką kwotę, każdy turysta moze wypożyczyć sprzęt i na dwóch kółkach objechać stolicę Podlasia. Warto pobrać mapę dróg rowerowych i pamiętać, że pierwsze pół godziny jedziemy za darmo, a do dyspozycji użytkowników są też tandemy! Przy dobrej pogodzie polecamy przejażdżkę na plażę miejską, która jest połączona z centrum miasta komfortową ścieżką rowerową.

trasy rowerowe białystok

Sporty wodne, spacery. Zaledwie kilka kilometrów od ścisłego centrum miasta, w historycznej dzielnicy Dojlidy, od dziesiątek lat funkcjonuje Ośrodek Sportów Wodnych popularnie zwany plażą. Unowocześniony dzięki funduszom unijnym może być powodem dumy białostoczan. Zostawcie swojego Bikera na stacji i zażyjcie plażowania, spaceru na łonie natury bądź skorzystajcie z wypożyczalni sprzętu wodnego. Do dyspozycji są kajaki, rowery wodne, łodzie wiosłowe, łodzie żaglowe „Omega”, deski windsurfingowe oraz pływanie na „bananie”. Są też place zabaw, siłownie pod chmurką, miejsca do grillowania – słowem wszystko czego potrzeba do efektywnego wypoczynku.

Bieganie. Białystok biega i ściąga do siebie amatorów joggingu z całej Polski. Bodaj najpopularniejszy PKO półmaraton oraz sztafeta Electrum Ekiden zasłynęły idealną organizacją. Uczestnicy bardzo sobie chwalą trasy, które prowadzą przez białostockie tereny zielone m.in. Planty i Las Zwierzyniecki.


2/6 Supraśl, Puszcza Knyszyńska

Supraśl rozciąga się pośród unikalnych lasów Puszczy Knyszyńskiej, a status uzdrowiska zawdzięcza borowinom oraz… uzdrawiającym, sosnowym olejkom eterycznym. Tradycyjnie przybywają tu pacjenci cierpiący na niedomagania związane z układem oddechowym. Będąc w Supraślu należy jak najwięcej spacerować, jeździć rowerem, a zimą korzystać z tras narciarskich.

atrakcje podlasia
puszcza knyszyńska
park krajobrazowy puszczy knyszyńskiej

Wzdłuż rzeki Supraśl rozciągają się Bulwary Wiktora Wołkowa – latem można tam zażywać kąpieli i korzystać z boiska czy siłowni pod chmurką. Osoby bardziej ambitne mają do dyspozycji 17- kilometrową trasę rowerową MTB, która wiedzie przez liczne pagórki, podjazdy, groblę i rezerwaty.

Dwie supraskie trasy Nordic Walking nadają się zarówno na marsz sportowy jak i spokojny spacer. Pamiętajmy jednak, że poza Supraślem ogromna Puszcza Knyszyńska oferuje setki kilometrów różnorodnych szlaków. Mapy tras rowerowych i pieszych o różnej trudności oraz wszelkie informacje dotyczące wypożyczalni i serwisu sprzętów znajdziecie w całorocznym Punkcie Usług Turystycznych „Bukowisko” tuż przy Muzeum Ikon w Supraślu.


3/6 Dolina Narwi, Tykocin, Pentowo, Kiermusy, Narwiański Park Narodowy

Szlaki rowerowe. Na wiele lat przed powstaniem Green Velo (o którym poniżej) w Podlaskiem utworzono i oznakowano wiele niezwykłych szlaków rowerowych o łącznej długości kilkuset kilometrów. Warto je eksplorować, gdyż skupiają niezwykłe walory przyrodnicze i kulturowe regionu. Przykładowo: Podlaski Szlak Bociani o całkowitej długości 412 km przebiega przez trzy parki narodowe w tym przez Narwiański PN, a jego motywem wiodącym są siedliska bociana białego, nierozerwalnie wpisanego w krajobraz Podlasia. Obwodnica rowerowa Narwiańskiego Parku Narodowego o długości 90 km prowadzi z kolei przez historyczne miasteczka takie jak Suraż, Tykocin i Choroszcz. Przeznaczony dla mniej doświadczonych rowerzystów Szlak Światowida wiedzie do historycznego zerwanego mostu w Kruszewie.

Szlaki piesze w dolinie Narwi to 325 km różnorodnych tras. Ich nazwy mówią same za siebie: Szlak Kolejarzy, Zygmunta Glogera, Włodzimierza Puchalskiego, Królowej Bony, Łukasza Górnickiego.

Jednak najbardziej godną polecenia formą odkrywania Narwiańskiego Parku Narodowego jest spływ kajakowy lub spływ łodzią – pychówką.

podlasie atrakcje
podlasie turystyka
atrakcje na podlasiu

W tym celu udajemy się do siedziby parku w Kurowie (gdzie wypożyczymy kajaki) lub dzwonimy do jednego z przewoźników – właścicieli pychówki. Czeka nas prawdziwa przygoda – zza wysokich szuwarów długo nie zobaczymy brzegów, odcinamy się od cywilizacji… już za chwilę możemy się natknąć na wydrę, kaczki, spotkać bobra, usłyszeć ptasie trele i szumy bagiennych zarośli. Polecam pętlę „Kajakiem wokół Kurowa”. Jest to trasa o długości 12,5 km i prowadzi obok reduty „Koziołek” z XVII w. oraz przy zerwanym moście pod Kruszewem. Latem naszym oczom ukażą się malownicze kopce siana.

Amatorzy turystyki konnej znajdą w dolinie Narwi kilkanaście miejsc oferujących jazdę konną. Są to zarówno gospodarstwa agroturystyczne jak i kluby jeździeckie. Warto zajrzeć do Centrum Turystyczno-Rehabilitacyjnego w Krzyżewie, gdzie obok stadniny do dyspozycji aktywnego turysty pozostają korty tenisowe, boiska, rowery, kijki do Nordic Walking i wiele innych atrakcji. W pobliżu ośrodka przebiega szlak konny o długości 50 km, który łączy ze sobą 4 pobliskie ośrodki jeździeckie.


4/6 Puszcza Białowieska

Podobnie jak Puszcza Knyszyńska tak i „Leśny Wawel”, czyli Puszcza Białowieska oferuje turystom malowniczo wytyczone trasy rowerowe i piesze o różnym stopniu trudności i długości. Puszcza to raj dla fanów kijków czego dowodem jest doroczny Puchar Nordic Walking odbywający się we wrześniu na terenie Nadleśnictwa Hajnówka. Inną niebanalną atrakcją jest szlak transgraniczny przeznaczony dla rowerzystów lub piechurów. Kilka prostych formalności w ruchu bezwizowym (szczegóły: www.powiat.hajnowka.pl/ctrpb/node/937 ) i zaledwie 6 km od Białowieży przekraczamy granicę aby na rowerze lub piechotą eksplorować białoruską część Puszczy Białowieskiej.

puszcza białowieska atrakcje

Puszcza to raj dla fanów kijków czego dowodem jest doroczny Puchar Nordic Walking odbywający się we wrześniu na terenie Nadleśnictwa Hajnówka.

Mało znaną atrakcją regionu Puszczy Białowieskiej są możliwości jakie daje Zalew Siemianówka. Jest to jeden z największych sztucznych akwenów w Polsce. Powstawały tu zdjęcia do kultowego filmu „Opowieści z Narni: Lew, czarownica i stara szafa”, a dla turysty to wymarzone miejsce do uprawiania sportów wodnych: windsurfingu, żeglugi, kajakarstwa i ... wędkarstwa.


5/6 Nadbużańskie Podlasie

Oferta nadbużańskiego Podlasia jest również niezwykle bogata jeśli chodzi o aktywny wypoczynek. Zaplecze jest doskonale przygotowane: znajdziecie tutaj wypożyczalnie sprzętu wodnego, wypożyczalnie rowerów, kijków. Czekają kilometry ścieżek biegowych i nordic walking oraz malownicze trasy rowerowe (w tym Szlak Green Velo). Stajnia w Żurobicach oferuje naukę jazdy konnej, zajęcia dla dzieci i dorosłych z pielęgnacji konia, zabawy w siodle, przygotowanie do odznak jeździeckich wreszcie hipoterapię. Fani przeżyć mniej oczywistych mogą się udać do wypożyczalni quadów i motocykli Enduro w Kosiance Borutach.

Od kilku lat w Drohiczynie odbywa się największy spływ kajakowy w Polsce. Impreza nosi nazwę „500 kajaków” i ściąga fanów wiosłowania z całego kraju. Uczestnicy przemierzają malowniczą trasę Drohiczyn-Granne rozkoszując się pięknem przyrody ostatniej dzikiej rzeki w Europie czyli Bugu. Oczywiście istnieje możliwość zorganizowania spływów kilkudniowych, dostosowanych do Waszych potrzeb.


6/6 Szlak Green Velo. Rowerowa przygoda na wyciągnięcie ręki

Jeżeli chcecie poznać Polskę wschodnią (w tym Podlasie) z siodełka to koniecznie zajrzyjcie na strony Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo. To najbardziej spektakularny projekt rowerowy jaki do tej pory zrealizowano w Polsce. Szlak liczy sobie niemal 2 tysiące kilometrów i przebiega przez 5 województw. Na terenie podlaskiego to aż 592 kilometry oznakowanej trasy wiodącej przez przyrodnicze i kulturowe perły regionu. Po drodze czekają miejsca i gminy przyjazne rowerzystom oraz MOR-y (Miejsca Obsługi Rowerzystów), czyli wiaty ze stolikami gdzie schronicie się od deszczu, odpoczniecie, a na specjalnych tablicach znajdziecie informacje o atrakcjach najbliższej okolicy. Szlak ma wiele zalet ale jest ciągle dopracowywany. Przed wyruszeniem w taką podróż z pewnością należy się dobrze przygotować, tak merytorycznie jak i fizycznie - jednak warto. Czeka na Was niezwykła przygoda!

Zobacz także: Co warto zobaczyć w Białymstoku. Polecamy 8 miejsc

Zostań z nami

Bądź na bieżąco