werandcountry.pl weranda.pl
  • W podróży
  • Polska

Weekend w Polsce: na szlaku w Beskidzie Wyspowym

autor: Magda Wójcik

Podobno nazwę wymyślił Kazimierz Sosnowski podczas wschodu słońca na górze Ćwilin, kiedy z mgły wyłaniały się jedynie odległe od siebie wierzchołki gór, przypominając wyspy na spokojnym akwenie. Zalesione szlaki Beskidu Wyspowego są doskonałe dla rodzinnych wycieczek, a w mijanych miejscowościach trafiamy na perełki architektury drewnianej.
 
TRASA:  DOBRA – ŁOPIEŃ– MOGIELICA – JURKÓW – DOBRA
DŁUGOŚĆ: ok. 19 km, CZAS: 7 godz 30 min
 

Ruszamy z liczącej ponad tysiąc mieszkańców wsi Dobra (warto obejrzeć tu XVII-wieczny drewniany kościół). Zielonym szlakiem wspinamy się powoli na zbocze Łopienia (961 m n.p.m.), gdzie kiedyś wypasano owce. Ze szczytowej polany Jaworze, warto zejść kilkadziesiąt metrów na zachód, na tzw. Widny Zrąbek, jedno z ulubionych miejsc startu paralotniarzy, usiąść na ławce i odpocząć przyglądając się widokom.

Na północnych stokach Łopienia znajduje się kilkanaście jaskiń, w tym Jaskinia Zbójecka – w jej korytarzach liczących 433 m długości mieszkają setki podkowców małych, zaliczanych do najmniejszych polskich nietoperzy. Jeden podkowiec waży mniej więcej tyle, co dwuzłotowa moneta. 

Z Łopienia schodzimy na przełęcz Rydza-Śmigłego, by udać się na Mogielicę (1170 m n.p.m.), najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego. Miejscowi nazywają również szczyt Zapowiednicą: bezpośrednio przed burzami i gradobiciami nad wierzchołkiem zbierają się ciemne chmury. Kiedy pogoda jest dobra ze szczytu Mogielicy, na której kilka lat temu ustawiono drewnianą wieżę widokową, rozpościera się piękny widok na Beskidy, Tatry, Pieniny i Gorce, a nawet Małą Fatrę na Słowacji.

Po nacieszeniu się krajobrazem czas powoli zmierzać w dół leśnym traktem. Dotrzemy nim do Jurkowa, małej wioski, w której można obejrzeć kościół wybudowany w 1913 r. przez zakopiańskich cieśli oraz kilka XVIII i XIX-wiecznych kapliczek. Stąd pozostaje nam już tylko niespełna godzinny spacer do Dobrej drogą biegnącą wzdłuż Łososiny.

Jeżeli nie chcecie spędzać na szlaku całego dnia, z przełęczy Rydza-Śmigłego możecie pominąć spacer na Mogielicę i zejść w prawo przez Chyszówki bezpośrednio do Jurkowa.

fot. Shutterstock.com

GDZIE SPAĆ:

Noclegi w górach można znaleźć na portalu e-wczasy.pl. Można poszukać ich w Tymbarku, bądź popytać w okolicznych wsiach o pokoje do wynajęcia.
 
GDZIE ZJEŚĆ:

  • Koziarnia (Pogorzany obok Szczyrzyca) serwuje m.in. domowe wędliny, wina i rzemieślnicze cydry; przemili gospodarze – rodzina Lorków dokonują tu prawdziwych kulinarnych cudów. www.ekoagro.pl.
  • Bar Marysieńka (Szczyrzyca) warto odwiedzić ze względu na lokalnie warzone piwo.

 CO ZOBACZYĆ:

  • Obserwatorium Astronomiczne im. Tadeusza Banachiewicza (Węglówka). Co jakiś czas na górze Lubomir odbywają się pokazy nieba. Godziny zwiedzania i rejestracja na stronie: www.obserwatorium.lubomir.weglowka.pl
  • Zespół Klasztorny Ojców Cystersów (Szczyrzyce). Eksponaty tutejszego muzeum to m.in. średniowieczna mapa świata z Ebstorf, zbiór pergaminowych manuskryptów, kolekcja kielichów mszalnych, zabytkowe meble. www.szczyrzyc.cystersi.pl
  • Będąc w okolicy warto przejechać najpiękniejszą w Polsce górską trasę kolejową Chabówka
    – Nowy Sącz.
    www.ssmk.cba.pl/pociag-retro.
     

Zostań z nami

Bądź na bieżąco