werandcountry.pl weranda.pl
Reklama - Kontynuuj czytanie poniżej
  • W podróży
  • Europa

Bułgaria: Kamienny las w Warnie

autor: Amelia Safader

Kamienny las Pobiti Kamani to unikatowe kamienne figury przez tysiące lat rzeźbione przez naturę. 

Będąc na miejscu odnosi się wrażenie, jak gdyby było się nad morzem – wszystko przez wszechobecny biały piasek i typowo morska roślinność. Geolodzy snują teorie, że powstał on ok. 50 milionów lat temu w rejonie Warny, która w tamtych czasach była częścią starożytnego morza, nazwanego przez nich Morze Lyutesk. Odnaleźli tu też skamieniałości gigantycznych małży i ślimaków morskich. Według nich las formował się około 10 milionów lat.

W starożytności miejsce uważane było za święte. Wierzono, że ma nadprzyrodzone moce i wyjątkową aurę z pozytywną energią. Dzisiaj to piaszczysta pustynia, z której „wyrastają” kamienne kolumny osiągające wysokość do 12 metrów nad ziemią. Przyjmuje się, że pod jej powierzchnia sięgają nawet 100 metrów głębokości.

Skalne twory w niektórych przypadkach zostały nazwane na cześć kształtu, który przypominają. Tym sposobem na terenie lasu znajdziecie wielbłąda, grzyba, duży tron czy żołnierza. Legenda głosi, że kamienne filary tworzyły podporę świątyni Posejdona na Atlantydzie.

Ciekawostką jest fakt, że kolumny są puste wewnątrz. Od 1937 r. znajdują się pod ochroną państwa, a w 2002 r. nadano im tytuł Pomnika Przyrody.

Wejście do lasu jest bezpłatne, za niewielką opłatą można wynająć przewodnika, który zaprowadzi was w najciekawsze zakątki i opowie o tym tajemniczym miejscu. 

Ze względu na swój pustynny klimat, Kamienny Las najlepiej zwiedzać w nocy. To własnie wtedy Pobiti Kamani zamienia się w bajkową krainę, sami zobaczcie:

Zostań z nami

Bądź na bieżąco