- W podróży
- W podróży
4 najpiękniejsze wyspy chorwackie – sprawdźcie, na której chcielibyście spędzić wakacje w Chorwacji
Zabytkowe miasteczka wśród starych winnic, malownicze zatoki i plaże oraz wspaniałe widoki – to wszystko znajdziecie na chorwackich wyspach. Jeśli wybieracie się na wakacje w Chorwacji wybierzcie jedną z nich, a nie pożałujecie.
1/ Chorwacka wyspa Krk – punkty widokowe
Wyspa Krk to kolebka kultury chorwackiej i największa chorwacka wyspa. Uważana jest za złotą wyspę Adriatyku. Dużym plusem jest możliwość dojechania do niej z lądu przez Krcki Most, który sam w sobie stanowi już nie lada atrakcję i gwarantuje piękne widoki.

Krajobraz Krku jest dość surowy z szarymi wzniesieniami, które rzadko kiedy porasta roślinność. Do najpopularniejszych miast należą Krk, Punat i Baška. Starówka miasta Krk otoczona jest murami. Powstały w okresie starożytnym. Mimo to zachowały się w bardzo dobrym stanie. W południowo-wschodniej części starówki wznosi się twierdza Frankopanów. Zbudowana została między XII a XIV w. Miała strzeć miasto przed ewentualnymi atakami od strony morza. Ma dość grube mury, które wznoszą się na wysokość 9 m. Z twierdzy rozciąga się ładny widok na morze i część starówki.
Nad starówką góruje dzwonnica katedry Wniebowzięcia NMP. Ma ona charakterystyczne cebulaste zwieńczenie. Dzwonnicę widać praktycznie z każdego zakątka miasta , więc mimowolnie stała się jego symbolem.


W bliskim sąsiedztwie miasta Krk znajduje się miejscowość Punat. Zlokalizowana jest w ładnej zatoce u podnóża góry Veli Vrh. Główną atrakcją Punatu jest wysepka Košljun z położonym na niej klasztorem franciszkanów. Wysepka ma zaledwie 300 m średnicy. Można do niej popłynąć łodzią z Punatu lub z Krku. Na uwagę zasługuje szczególnie klasztorna biblioteka, w której zgromadzono 30 tys. woluminów i książek.


Plaże na wyspie Krk
W Baška znajdują się jedne z największych i najpiękniejszych plaż na świecie. W miejscowości została odnaleziona inskrypcja, jeden z najstarszych zabytków chorwackiego pisma głagolickiego - kamienna płyta z 1100 r.
W okolicach miasta znajduje się m.in. nagrodzona plaża Vela, a kolory turkusowego Morza Śródziemnego zapierają dech w piersiach. Plaże są tu żwirowe lub kamieniste.


Wyspa Krk dla aktywnych
Narty wodne, wycieczki statkiem, nurkowanie! Każdy znajdzie coś dla siebie.
Najpopularniejszą trasą pieszą i trekkingową jest ta wiodąca na najwyższy szczyt wyspy Obzova. Góra ma tylko 569 m n.p.m., ale rozciąga się z niego piękny widok na wyspę Krk oraz wyspy Cres czy Losinj.
Do tego na wyspie znajdują się 3 główne miejsca do wspinaczki: Bunculuka, Portafortuna, Belove Stene.
2/ Chorwacka wyspa Brač – zatoki i kamieniołomy
To trzecia co do wielkości wyspa w Chorwacji zdecydowanie różniąca się od pozostałej części kraju bujną roślinnością i pasmami gór. Brač pochodzi od starożytnej iliryjskiej nazwy jelenia - zwierzęcia, które było przedmiotem kultu tutejszych mieszkańców. Według legendy bohater trojański Antenor po upadku Troi przybył na wyspę Brač z pasterzem, rolnikem i marynarzem. Odtąd mieszkańcy wyspy zajmują się kolejno hodowlą zwierząt, uprawą oliwek i winorośli oraz rybołówstwem. Pod koniec XVIII w. na wyspie było ponad 500 tys. oliwek. Wyspa Brač słynie ze znakomitego wina plavc.


Jedną z atrakcji wyspy jest Blaca, czyli pustelnia wykuta w jaskini przez zakonników w XVI wieku. Ciekawym spacerem będzie również trasa od Splitskiej do antycznych kamieniołomów pod Śkripom. W czasach renesansu w kamiełomach kształciły się całe dynastie kamieniarzy, a brački kamień był wykorzystany m.in. do budowy Białego Domu w Waszyngtonie.


Plaże na wyspie Brač
Warto spędzić czas na Lovrečiną – najpiękniejszą zatoką wyspy z drobnym piaskiem położoną u stóp ruin klasztoru. Z kolei rajskie zatoki w miejscowości Milna upodobali sobie amatorzy nurkowania.
Ale przede wszystkim koniecznie trzeba pojechać na plażę Zlatni Rat, w wolnym tłumaczeniu „Złoty Róg” – ta jedna z najbardziej atrakcyjnych żwirowych plaż Europy z lotu ptaka przypomina róg. W zależności od kierunku wiatru i fal, plaża zmienia wygląd.


Wyspa Brač dla aktywnych
Dla wspinaczy idealne będą górskie trasy do Jaskini Dragonji i pustelni Blaca.
Jeden ze szlaków pieszych prowadzi na szczyt Vidova Gora (778 m n.p.m.). Z jej wierzchołka rozciąga się fenomenalny widok na cała wyspę oraz Zlatni Rat.
Brač cieszy się uznaniem wśród osób uprawiających kitesurfing czy windsurfing. A wszystko dzięki wiatrom, które owiewają wyspę, w szczególności od jej południowej strony. Popularnym miejscem do łapania fal są okolice plaży Zlatni Rat. W miejscowości Bol znajdziecie też szkoły windsurfingu/kitesurfingu oraz wypożyczalnie sprzętu.
3/ Chorwacka wyspa Hvar – lawendowe pola
Hvar zwana jest „Królową Chorwackich Wysp”. Magazyn Traveller umieścił ją w pierwszej 10 najpiękniejszych wysp na świecie. Znana jest przede wszystkim z lawendowych pól. Jeśli uda się Wam przyjechać w okolice Gdinji, Zastražišća i Bogomolje w okresie kwitnięcia lawendy, będziecie mogli napawać się pięknym widokiem jak w Prowansji. Podobnie jak spektakularnymi widokami na winnice, gaje oliwne oraz archipelag Pakleni Otoci.


Od czasów antycznych wyspa znana jest ze swojego strategicznego położenia i bogactwa. W mieście Hvar wznosi się twierdza (90 metrów nad miastem), której budowa rozpoczęła się w XIII w. Jest widoczna praktycznie z każdego punktu w miejscowości.
W mieście Hvar powstał również w 1611 r. teatr, który był pierwszym teatrem publicznym w Europie - mogli do niego przychodzić wszyscy, bez względu na pochodzenie społeczne. I tutaj też znajduje sę Plac św. Szczepana (Trg sv. Stjepana) - jeden z największych placów Dalmacji (4500 mkw). Dawniej była tu głęboka zatoka wcinająca się w miasto aż do katedry. Z biegiem czasu zatoka była stopniowo zasypywana, aż plac osiągnął swój obecny rozmiar.


Miasto Hvar jest miejscowością gwarną, kosmopolityczną, z nowoczesną architekturą, licznymi restauracjami na promenadzie i dyskotekami. Jeśli wolicie odpocząć od miejskiego gwaru, wybierzcie się na wycieczkę do najstarszego miasta na wyspie Stary Grad z uroczymi wąskimi uliczkami. Jego historia sięga czasów Arystotelesa. Rozciągająca się przy nim równina została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Teren ten został ukształtowany przez Greków, którzy pociągnęli tędy drogi i otoczyli murkami niewielkie poletka. Od tamtych czasów równina praktycznie się nie zmieniła.


Plaże na wyspie Hvar
Do wyboru są piaszczyste plaże w pobliżu Jelsy, np. plaża Milna polecana dla dzieci. Inne to plaże w pobliżu lasów sosnowych Zavali, plaże na południowym wybrzeżu wyspy w miejscowościach Ivan Dolac, Sveta Nedjelja oraz zaciszne zatoczki w okolicach Sucuraja.


Wyspa Hvar dla aktywnych
Na wyspie znajduje się wiele tras rowerowych (13 tras w okolicach Starego Gradu i Jelsy) oraz szlaków dla tych, którzy chcą spacerować wśród pól lawendy. Najciekawsze tereny do nurkowania znajdują się w okolicach archipelagu Paklinski Otoci naprzeciwko miasta Hvar. Możecie tam podziwiać rafy koralowe. Na wspinaczy jedną z atrakcji jest deep water solo climbing, czyli wspinanie się bez liny tuż nad taflą morza (baza znajduje się w Sv. Nedjelja). Jest również coś dla lubiących dobrą kuchnię: Fešta vina to impreza, podczas której można spróbować hvarskich przysmaków i lokalnych win oraz zobaczyć niezwykłe występy muzyczne.
4/ Chorwacka wyspa Korčula – Mały Dubrownik
Najstarsze ślady istnienia cywilizacji na terenie wyspy można znaleźć w Vela Luce, a dokładniej w jaskini Vela Špilja. Badania archeoligiczne wykazały, że działalność człowieka sięga tam czasów neolitu. Obecnie nadal trwają na wyspie prace wykopaliskowe, a sama jaskinia otwarta jest dla zwiedzających.
Stolicą wyspy jest Korčula. Jej zabytki są tak imponujące, że bywa nazywana „Małym Dubrownikiem”. Można odwiedzić np. grube mury i baszty, które należą do najlepiej zachowanych średniowiecznych nadadriatyckich twierdz. Co ciekawe, korculańskie ulice układają się w kształt rybiego szkieletu.


Jedną z charakterystycznych atrakcji miasta jest tradycyjny taniec z szablami zwany moreška. Widowisko przedstawia konflikt między Białym Królem a Czarnym, którzy walczą o narzeczoną Białego Króla - księżniczkę Bulę. Taniec przypomina spektakl w 4 aktach. Można go oglądać przez cały rok. Korčula to jedyne miejsce na świecie, gdzie taniec ten jest nadal wykonywany.
Plaże na wyspie Korčula
Podróżując przez Korčulę, nie sposób pominąć plaż położonych w południowej części wyspy. Najpiękniejszą i najpopularniejszą z nich jest żwirowa Pupnatska Luka położona w rajskiej zatoce wrzynającej się głęboko w ląd.


Do piaszczystych (co w Chorwacji jest rzadkością) należą plaże Pržina w miejscowości Lumbarda, Bilin žal i Tatinja - ze względu na długie płycizny polecane są dla rodzin z dziećmi.

Wyspa Korčula dla aktywnych
Okoliczne wysepki są rajem dla nurków. Tak samo jak wytyczone ścieżki rowerowe dla kolarzy i tradycyjne winnice w Smokvicy dla kiperów (wyspa słynie ze znakomitego czerwonego wina Grk Lumbarda).
Kilka popularnych tras rowerowych łączy miasto Korcula z Lumbardą, Kosovem czy Humacem. Kilka tras przecina także Smokvicę i jej okolice. Ciekawą opcją są rowerowe wycieczki organizowane przez lokalne agencje turystyczne, które obejmują degustację potraw oraz win z lokalnych winnic.
Ciekawe szlaki górskie zaczynają się w Smokvicy (zajmują one od godziny do 4 godzin). Przyjemna droga spacerowa prowadzi do położonej nad brzegiem morza miejscowości Brna, z której roztaczają się ładne widoki.