werandcountry.pl weranda.pl
Reklama - Kontynuuj czytanie poniżej
  • W podróży
  • W podróży

4 najpiękniejsze wyspy chorwackie – sprawdźcie, na której chcielibyście spędzić wakacje w Chorwacji

autor: Monika Utnik

Zabytkowe miasteczka wśród starych winnic, malownicze zatoki i plaże oraz wspaniałe widoki – to wszystko znajdziecie na chorwackich wyspach. Jeśli wybieracie się na wakacje w Chorwacji wybierzcie jedną z nich, a nie pożałujecie. 

1/ Chorwacka wyspa Krk – punkty widokowe

Wyspa Krk to kolebka kultury chorwackiej i największa chorwacka wyspa. Uważana jest za złotą wyspę Adriatyku. Dużym plusem jest możliwość dojechania do niej z lądu przez Krcki Most, który sam w sobie stanowi już nie lada atrakcję i gwarantuje piękne widoki.

 

Chorwacka wyspa Krk – punkty widokowe.

Krajobraz Krku jest dość surowy z szarymi wzniesieniami, które rzadko kiedy porasta roślinność. Do najpopularniejszych miast należą Krk, Punat i Baška. Starówka miasta Krk otoczona jest murami. Powstały w okresie starożytnym. Mimo to zachowały się w bardzo dobrym stanie. W południowo-wschodniej części starówki wznosi się twierdza Frankopanów. Zbudowana została między XII a XIV w. Miała strzeć miasto przed ewentualnymi atakami od strony morza. Ma dość grube mury, które wznoszą się na wysokość 9 m. Z twierdzy rozciąga się ładny widok na morze i część starówki.

Nad starówką góruje dzwonnica katedry Wniebowzięcia NMP. Ma ona charakterystyczne cebulaste zwieńczenie. Dzwonnicę widać praktycznie z każdego zakątka miasta , więc mimowolnie stała się jego symbolem.

Wyspa Krk w Chorwacji.
Górująca nad miastem Krk.
Górująca nad miastem Krk dzwonnica jest jego symbolem.

W bliskim sąsiedztwie miasta Krk znajduje się miejscowość Punat. Zlokalizowana jest w ładnej zatoce u podnóża góry Veli Vrh. Główną atrakcją Punatu jest wysepka Košljun z położonym na niej klasztorem franciszkanów. Wysepka ma zaledwie 300 m średnicy. Można do niej popłynąć łodzią z Punatu lub z Krku. Na uwagę zasługuje szczególnie klasztorna biblioteka, w której zgromadzono 30 tys. woluminów i książek.

Wysepka Košljun niedaleko Krk.
Miejscowość Punat w Chorwacji.

Plaże na wyspie Krk

W Baška znajdują się jedne z największych i najpiękniejszych plaż na świecie. W miejscowości została odnaleziona inskrypcja, jeden z najstarszych zabytków chorwackiego pisma głagolickiego - kamienna płyta z 1100 r.

W okolicach miasta znajduje się m.in. nagrodzona plaża Vela, a kolory turkusowego Morza Śródziemnego zapierają dech w piersiach. Plaże są tu żwirowe lub kamieniste.

Plaże na wyspie Krk.
Plaże na chorwackiej  wyspie Krk

Wyspa Krk dla aktywnych

Narty wodne, wycieczki statkiem, nurkowanie! Każdy znajdzie coś dla siebie. 

Najpopularniejszą trasą pieszą i trekkingową jest ta wiodąca na najwyższy szczyt wyspy Obzova. Góra ma tylko 569 m n.p.m., ale rozciąga się z niego piękny widok na wyspę Krk oraz wyspy Cres czy Losinj.

Do tego na wyspie znajdują się 3 główne miejsca do wspinaczki:  Bunculuka, Portafortuna, Belove Stene.

2/ Chorwacka wyspa Brač – zatoki i kamieniołomy

To trzecia co do wielkości wyspa w Chorwacji zdecydowanie różniąca się od pozostałej części kraju bujną roślinnością i pasmami gór. Brač pochodzi od starożytnej iliryjskiej nazwy jelenia - zwierzęcia, które było przedmiotem kultu tutejszych mieszkańców. Według legendy bohater trojański Antenor po upadku Troi przybył na wyspę Brač z pasterzem, rolnikem i marynarzem. Odtąd mieszkańcy wyspy zajmują się kolejno hodowlą zwierząt, uprawą oliwek i winorośli oraz rybołówstwem. Pod koniec XVIII w. na wyspie było ponad 500 tys. oliwek. Wyspa  Brač słynie ze znakomitego wina plavc.

Chorwacka wyspa Brač.
Chorwacka wyspa Brač – zatoki.
Miasteczka Brač i Splitska.

Jedną z atrakcji wyspy jest Blaca, czyli pustelnia wykuta w jaskini przez zakonników w XVI wieku.  Ciekawym spacerem będzie również trasa od Splitskiej do antycznych kamieniołomów pod Śkripom. W czasach renesansu w kamiełomach kształciły się całe dynastie kamieniarzy, a brački kamień był wykorzystany m.in. do budowy Białego Domu w Waszyngtonie.

Pustelnia Blaca w Chorwacji.
Klasztor dominikanów w mieście Brač.
Pustelnia Blaca jest wykuta w jaskini. Obok - klasztor dominikanów w mieście Brač.

Plaże na wyspie Brač

Warto spędzić czas na Lovrečiną – najpiękniejszą zatoką wyspy z drobnym piaskiem położoną u stóp ruin klasztoru. Z kolei rajskie zatoki w miejscowości Milna upodobali sobie amatorzy nurkowania.

Ale przede wszystkim koniecznie trzeba pojechać na plażę Zlatni Rat, w wolnym tłumaczeniu „Złoty Róg” – ta jedna z najbardziej atrakcyjnych żwirowych plaż Europy z lotu ptaka przypomina róg. W zależności od kierunku wiatru i fal, plaża zmienia wygląd.

Plaże na chorwackiej wyspie Brač.
Plaży Złoty Róg.
Brač słynie z błękitnych zatok i plaży Złoty Róg.

Wyspa Brač dla aktywnych

Dla wspinaczy idealne będą górskie trasy do Jaskini Dragonji i pustelni Blaca.

Jeden ze szlaków pieszych prowadzi na szczyt Vidova Gora (778 m n.p.m.). Z jej wierzchołka rozciąga się fenomenalny widok na cała wyspę oraz Zlatni Rat.

Brač cieszy się uznaniem wśród osób uprawiających kitesurfing czy windsurfing. A wszystko dzięki wiatrom, które owiewają wyspę, w szczególności od jej południowej strony. Popularnym miejscem do łapania fal są okolice plaży Zlatni Rat. W miejscowości Bol znajdziecie też szkoły windsurfingu/kitesurfingu oraz wypożyczalnie sprzętu.

3/ Chorwacka wyspa Hvar – lawendowe pola

Hvar zwana jest „Królową Chorwackich Wysp”. Magazyn Traveller umieścił ją w pierwszej 10 najpiękniejszych wysp na świecie. Znana jest przede wszystkim z lawendowych pól. Jeśli uda się Wam przyjechać w okolice Gdinji, Zastražišća i Bogomolje w okresie kwitnięcia lawendy, będziecie mogli napawać się pięknym widokiem jak w Prowansji. Podobnie jak spektakularnymi widokami na winnice, gaje oliwne oraz archipelag Pakleni Otoci.

Wyspa Brač dla aktywnych.
Lawenda na chorwackiej wyspie Brač.ie

Od czasów antycznych wyspa znana jest ze swojego strategicznego położenia i bogactwa. W mieście Hvar wznosi się twierdza (90 metrów nad miastem), której budowa rozpoczęła się w XIII w. Jest widoczna praktycznie z każdego punktu w miejscowości. 

W mieście Hvar powstał również w 1611 r. teatr, który był pierwszym teatrem publicznym w Europie - mogli do niego przychodzić wszyscy, bez względu na pochodzenie społeczne. I tutaj też znajduje sę Plac św. Szczepana (Trg sv. Stjepana) - jeden z największych placów Dalmacji (4500 mkw). Dawniej była tu głęboka zatoka wcinająca się w miasto aż do katedry. Z biegiem czasu zatoka była stopniowo zasypywana, aż plac osiągnął swój obecny rozmiar.

Twierdza na wyspie Hvar.
Plac św. Szczepana na starówce miasta Hvar w Chorwacji.
Twierdza i plac św. Szczepana na starówce miasta Hvar.

Miasto Hvar jest miejscowością gwarną, kosmopolityczną, z nowoczesną architekturą, licznymi restauracjami na promenadzie i dyskotekami. Jeśli wolicie odpocząć od miejskiego gwaru, wybierzcie się na wycieczkę do najstarszego miasta na wyspie Stary Grad z uroczymi wąskimi uliczkami. Jego historia sięga czasów Arystotelesa. Rozciągająca się przy nim równina została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Teren ten został ukształtowany przez Greków, którzy pociągnęli tędy drogi i otoczyli murkami niewielkie poletka. Od tamtych czasów równina praktycznie się nie zmieniła.

Miasto Hvar w Chorwacji.
Chorwackie miasto Hvar.

Plaże na wyspie Hvar

Do wyboru są piaszczyste plaże w pobliżu Jelsy, np. plaża Milna polecana dla dzieci. Inne to plaże w pobliżu lasów sosnowych Zavali, plaże na południowym wybrzeżu wyspy w miejscowościach Ivan Dolac, Sveta Nedjelja oraz zaciszne zatoczki w okolicach Sucuraja.

Plaże na wyspie Hvar.
Zatoki na chorwackiej wyspie Hvar.

Wyspa Hvar dla aktywnych

Na wyspie znajduje się wiele tras rowerowych (13 tras w okolicach Starego Gradu i Jelsy) oraz szlaków dla tych, którzy chcą spacerować wśród pól lawendy. Najciekawsze tereny do nurkowania znajdują się w okolicach archipelagu Paklinski Otoci naprzeciwko miasta Hvar. Możecie tam podziwiać rafy koralowe. Na wspinaczy jedną z atrakcji jest deep water solo climbing, czyli wspinanie się bez liny tuż nad taflą morza (baza znajduje się w Sv. Nedjelja). Jest również coś dla lubiących dobrą kuchnię:  Fešta vina to impreza, podczas której można spróbować hvarskich przysmaków i lokalnych win oraz zobaczyć niezwykłe występy muzyczne.

4/ Chorwacka wyspa Korčula – Mały Dubrownik

Najstarsze ślady istnienia cywilizacji na terenie wyspy można znaleźć w Vela Luce, a dokładniej w jaskini Vela Špilja. Badania archeoligiczne wykazały, że działalność człowieka sięga tam czasów neolitu. Obecnie nadal trwają na wyspie prace wykopaliskowe, a sama jaskinia otwarta jest dla zwiedzających.

Stolicą wyspy jest Korčula. Jej zabytki są tak imponujące, że bywa nazywana „Małym Dubrownikiem”.  Można odwiedzić np. grube mury i baszty, które należą do najlepiej zachowanych średniowiecznych nadadriatyckich twierdz. Co ciekawe, korculańskie ulice układają się w kształt rybiego szkieletu.

 

Chorwacka wyspa Korčula – Mały Dubrownik.
Starówka miasta Korčula w Chorwacji.
Starówka miasta Korčula otoczona jest grubym murem.

Jedną z charakterystycznych atrakcji miasta jest tradycyjny taniec z szablami zwany moreška. Widowisko przedstawia konflikt między Białym Królem a Czarnym, którzy walczą o narzeczoną Białego Króla - księżniczkę Bulę. Taniec przypomina spektakl w 4 aktach. Można go oglądać przez cały rok. Korčula to jedyne miejsce na świecie, gdzie taniec ten jest nadal wykonywany.

Plaże na wyspie Korčula

Podróżując przez Korčulę, nie sposób pominąć plaż położonych w południowej części wyspy. Najpiękniejszą i najpopularniejszą z nich jest żwirowa Pupnatska Luka położona w rajskiej zatoce wrzynającej się głęboko w ląd.

Plaża Pupnatska Luka w rajskiej zatoce.
Plaże na wyspie Korčula.
Plaża Pupnatska Luka w rajskiej zatoce.

Do piaszczystych (co w Chorwacji jest rzadkością) należą plaże Pržina w miejscowości Lumbarda, Bilin žal i Tatinja - ze względu na długie płycizny polecane są dla rodzin z dziećmi. 

Plaże na chorwackiej wyspie Korčula.

Wyspa Korčula dla aktywnych

Okoliczne wysepki są rajem dla nurków. Tak samo jak wytyczone ścieżki rowerowe dla kolarzy i tradycyjne winnice w Smokvicy dla kiperów (wyspa słynie ze znakomitego czerwonego wina Grk Lumbarda).

Kilka popularnych tras rowerowych łączy miasto Korcula z Lumbardą, Kosovem czy Humacem. Kilka tras przecina także Smokvicę i jej okolice. Ciekawą opcją są rowerowe wycieczki organizowane przez lokalne agencje turystyczne, które obejmują degustację potraw oraz win z lokalnych winnic.

Ciekawe szlaki górskie zaczynają się w Smokvicy (zajmują one od godziny do 4 godzin). Przyjemna droga spacerowa prowadzi do położonej nad brzegiem morza miejscowości Brna, z której roztaczają się ładne widoki.

Zostań z nami

Bądź na bieżąco