werandcountry.pl weranda.pl
  • W podróży

Kalendarz dni wolnych i kalendarz roku szkolnego 2024/2025 - kiedy najlepiej brać wolne i planować długi weekend?

autor: Agnieszka Wójcińska

Od wakacji minął już ponad miesiąc. Nie marzy wam się chociaż kilka dni wolnych? Zobaczcie nasz kalendarz bieżącego roku szkolnego i sprawdźcie kiedy najlepiej zaplanować wolne od pracy, długi weekend albo ferie. Wiadomo bowiem, że dla rodziców to większe wyzwanie niż dla osób bez dzieci.

 

1. Długi weekend 1 listopada - dodatkowy dzień wolny od szkoły szansą na dłuższy wyjazd

1 listopada wypada w 2024 roku w piątek, a wiele szkół daje uczniom 31 października dzień wolny, co oznacza, że rodzice biorąc 1 dzień urlopu mogą zaplanować czterodniowy długi weekend.

2. Długi weekend 11 listopada 

W tym roku 11 listopada wypada w poniedziałek i jest dniem ustawowo wolnym od pracy i nauki, nie jest to układ idealny, ale nie jest też najgorszy, bo zapewnia 3 wolne od pracy dni ciurkiem. Jeśli rozważycie wziecie 1-2 dni urlopu, robi się z tego całkiem przyjemny długi weekend.

3. Zimowa przerwa świąteczna - wyjątkowo długa przerwa od zajęć lekcyjnych

W tym roku szkolnym dni ustawowo wolne od zajęć zaczynają się 23 grudnia 2024, a kończą de facto 5 stycznia 2025, bo 2-3 stycznia 2025 to dni wolne od nauki na podstawie Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej. 23 grudnia wypada w poniedziałek, co oznacza, że wliczając w dni wolne weekend poprzedzający i końcowy, uczniowie będą mieli 16 dni wolnych od nauki. Dorośli, by mieć równie długą przerwę, muszą wziąć 6 dni urlopu. Ale to doskonały czas, by planować dłuższy wyjazd, jeśli nie jesteście przywiązani do spędzania Bożego Narodzenia w domu.

ferie

4. Ferie zimowe 2025

Od kilku lat ferie są rotacyjne i odbywają się w różnych terminach w poszczególnych województwach. W tym roku ich terminy są następujące:

  • 20 stycznia - 2 lutego 2025: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie
  • 27 stycznia – 9 lutego 2025: podlaskie, warmińsko-mazurskie
  • 3 lutego – 16 lutego 2025: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie
  • 17 lutego - 2 marca 2025: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie

5. Wiosenna przerwa świąteczna 2025 - 6 dni ustawowo wolnych od nauki

Koniec kwietnia to dobry czas na wielkanocną przerwę, bo wyjazd można planować nawet w Polsce - z dużym prawdopodobieństwem będzie już ciepło i ładnie, a przyroda będzie w rozkwicie.

6. Majówka - ulubiony długi weekend Polaków

Wiadomo, że najlepiej, gdy 1 lub 3 maja wypada w środę, ale pierwszy maja w czwartek to także całkiem niezła opcja. Wiele zakładów pracy 2 maja oddaje pracownikom wolny dzień za 3 maja, który jest w sobotę, wolne mają też uczniowie, więc spokojnie można planować czterodniowy wypad.

Wakacje 2025

7. Egzaminy ośmioklasistów - dodatkowe dni wolne od szkoły

13-15 maja to egzaminy ośmioklasisty, kiedy na podstawie Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej nie ma zajęć w szkole. To oznacza, że rodzice uczniów, jeśli wezmą w tym czasie urlop, mogą zaplanować trzydniowy wypad w środku tygodnia, co wy na to?

8. 20 czerwca 2025 to Boże Ciało - ostatni długi weekend przed wakacjami 

To czas pięknej, zaawansowanej wiosny, gdy zieleń jest najbardziej żywa, a pogoda bywa już piękna, zaś wieczory ciepłe. To być może najlepszy długi weekend na planowanie wypadu szczególnie po Polsce.

9. 28 czerwca 2025 - początek wakacji

W poprzednich latach rok szkolny kończył się w okolicach 20 czerwca, w tym roku zakończenie roku szkolnego przypada dopiero pod sam koniec czerwca. Dlatego uważamy, że tym bardziej warto planować wyjazdy w dni wolne w ciągu roku szkolnego, by zrobić sobie przerwę i naładować baterię zanim pojedziemy na dłuższy urlop.

Zdjęcia: Shutterstock

Zostań z nami

Bądź na bieżąco