werandcountry.pl weranda.pl
  • W podróży

10 atrakcji turystycznych Dolnego Śląska w Kotlinie Kłodzkiej. Co warto zobaczyć na ziemi kłodzkiej?

autor: Agnieszka Wójcińska

Kotlina Kłodzka na Dolnym Śląsku to wspaniałe miejsce na jesienny urlop. Znajdziecie tam szereg turystycznych atrakcji - uroczych, zabytkowych miasteczek, pałaców, kopalni i szlaków. Polecamy najlepsze atrakcje Kotliny Kłodzkiej, które warto odwiedzić.

 

Warto pojechać tam przez cały rok, ale teraz szczególnie. Sytuacja po powodzi jest na Dolnym Śląsku bardzo trudna, a region potrzebuje ruchu turystycznego i związanego z nim zasilenia gospodarczego. Wiele osób odwołuje rezerwacje, choć sytuacja jest tam bezpieczna a większość obiektów turystycznych i szlaków pieszych i rowerowych jest otwarta. O przyjazd turystów apelują właściciele kwater, pensjonatów, hoteli i kierujący lokalnymi atrakcjami turystycznymi. A więc, jedźmy na Dolny Śląsk! 

 

1. Pałac Marianny Orańskiej - największa atrakcja w Kamieńcu Ząbkowickim

Marianna Orańska była postacią wyjątkową, wizjonerką, nie kłaniającą sie obowiązującym konwencjom. Ta niderlandzka księżniczka pokochała Kotlinę Kłodzką całym sercem i była inicjatorką kilku tutejszych atrakcji. To ona stworzyła kurort w pobliskim Międzygórzu pod Śnieżnikiem i Śnieżnickim Parkiem Krajobrazowym, przypominający te alpejskie. W Kamieńcu Ząbkowickim wybudowała zaś sobie rezydencję – niesamowity neogotycki pałac z pięknymi wieżami, stojący na wzniesieniu i widoczny z daleka. Prace zaczęły sie w latach 30. XIX w. Dziś pałac jest wielką atrakcją ziemi kłodzkiej. Wygląda trochę jak średniowieczny zamek . Budowla i otaczające ją ogrody z fontannami robią wrażenie rozmachem i detalami. Pod koniec II wojny światowej wnętrze pałacu zostało niestety zniszczone przez stacjonujących w nim Rosjan, a meble i książki spalone. Później pałac też nie miała szczęścia i stopniowo niszczał. 10 lat temu szczęśliwie wrócił pod skrzydła gminy i od tego czasu jest stopniowo restaurowany dzięki funduszom europejskim i norweskim. W planach jest nawet odtworzenie zespołu fontann, z których najwyższa miała aż 30 metrów, a także monumentalnego posągu Nike i marmurowej rzeźby Perseusza, które stały obok pałacu. Warto zwiedzić pałac z przewodnikiem i posłuchać opowieści o Mariannie, która zdecydowanie wyprzedzała swoje czasy.

Zobacz także: Polecamy miejsca noclegowe na Dolnym Śląsku - sprawdzone pensjonaty i agroturystyki.

Dolny Śląsk Pałac Marianny Orańskiej
Marianna Orańska kazała wybudować swoją rezydencję w latach 30. XIX w. w stylu neogotyckim.

2. Bardo – śląskie miasteczko pełne tajemnic

Najsłynniejszą atrakcją Bardo, malowniczo położonego na zboczu w dolinie Nysy Kłodzkiej, jest tutejsza bazylika z cudowną figurą Matki Boskiej, do której przyjeżdżają pielgrzymi z całej Polski. Ale znajdziecie tu znacznie więcej atrakcji. Przede wszystkim to urocze małe miasteczko ze starymi kamieniczkami, brukowanymi uliczkami i mostem, który zdobią rzeźbione figury. Jest tu sympatyczna piernikarnia, która w ciepłe dni zaprasza do ogródka na kawę i słodkości, jest też klimatyczna kawiarnia i sklep „Kredens babci Heli” z rustykalnymi przedmiotami do domu. Poza tym warto wspiąć się ponad miasteczko, do tutejszej Kalwarii, a poza tym zrobić sobie wycieczkę po Górach Bardzkich po drugiej stronie Nysy – jest tam źródełko Matki Boskiej i Zabytkowa Droga Krzyżowa, oraz piękne szlaki piesze i rowerowe. Niedawno Bardo zyskało nietypowy przewodnik – „Co widziała Matka B.” Tomasza Karamona to reportersko-historyczna opowieść o miasteczku i jego tajemnicach.

Czytaj także: Najczystsze i najpiękniejsze jeziora na Dolnym Śląsku.

Bardo Dolny Śląsk
Nad Bardo króluje Bazylika Matki Boskiej z cudowną figurą, która ściąga tu pielgrzymów z całej Polski

3. Twierdza Kłodzka i podziemna trasa turystyczna

Twierdza Kłodzka to najwyżej położony punkt w Kłodzku, dzięki czemu nie ucierpiała podczas ostatniej powodzi i zaprasza na zwiedzanie. To niewątpliwie bardzo ciekawe miejsce w tym rejonie. Ogromne założenie obronne zajmuje obszar 30 ha, a budowano je od XIII w. przez kilkaset lat. W obecnym kształcie pochodzi z XVII i XVIII w. Toczyły się tu ważne działania w czasie wojen napoleońskich. O twierdzy opowiadane są liczne legendy, m.in. ta o mieszczce, która sprzyjała Napoleonowi i zatruła studnię na jej terenie, by osłabić stacjonujące tam wojska pruskie. Twierdzę można zwiedzać indywidualnie, ale najlepiej robić to z przewodnikiem, który opowie o jej historii. Do dyspozycji macie także nocne zwiedzanie  oraz podziemną trasę turystyczną, czyli zwiedzanie labiryntów drążonych przez stulecia pod miastem, które służyły jako magazyny na żywność i piwo kłodzkie, a podczas ostatniej wojny jako schrony.

Twierdza Kłodzka
Twierdza Kłodzka jest najwyżej położonym punktem w mieście. Oprócz jej części naziemnej możecie zwiedzać podziemne labirynty pod twierdzą.

4. Ogród japoński w Jarkowie pod Lewinem Kłodzkim

Ten ogród to ogromna atrakcja Kotliny Kłodzkiej i okolic nie tylko dla miłośników botaniki. Nie przegapcie go. Choć nie jest duży zachwyca wiernym odtworzeniem klimatu japońskiego ogrodu i ogromem pracy włożonym w jego powstanie. Założyli go ponad 40 lat temu jako prywatną inicjatywę Edward i Lucyna Majcherowie i wciąż rozwijają swoje dzieło. Dodając kolejne atrakcje i gatunki roślin. Znajdziecie tu miniaturowe drzewka a la bonsai, wodne konstrukcje, szemrzące  malutkie wodospady, kamienne ścieżki wzdłuż strumyka i orientalne rzeźby. Łatwo zatopić się w medytacji natury i spędzić w ogrodzie nawet parę godzin. Wyjdziecie stąd w harmonii. Warto wiedzieć, że jest to jeden z dwóch w japońskim stylu, jakie można zwiedzać w Polsce, gdzie zachowano wszystkie  zasady takich przybytków z Kraju Kwitnącej Wiśni.

Ogród japoński w Jarkowie
Ogród japoński w Jarkowie pod Lewinem Kłodzkim to jeden z dwóch takich obiektów w Polsce.

5. Srebrna Góra – niesamowite miasteczko przyklejone do zbocza, twierdza i zabytkowe wiadukty

Z drogi dojazdowej w dolinie Srebrna Góra wygląda jak osada z bajki. Historia miasteczka też brzmi baśniowo, a zaczyna się  w XIV w., gdy odkryto tu rudę srebra i powstała górnicza osada. Malutki, pochyły rynek otoczony niewielkimi kamienicami, przypomina te z włoskich miasteczek i jest naprawdę malowniczy. Na środku stoi dawny kościół ewangelicki, który pełni obecnie rolę sali widowiskowej. W sympatycznej kawiarni w Srebrnej Górze wypijecie kawę i zjecie lody, a potem pora ruszać w górę na Przełęcz Srebrnogórską i do tutejszej twierdzy. Powstała w XVIII w. na rozkaz króla Prus Fryderyka II Wielkiego, a zbudowano ją na kilku szczytach, co czyni z niej jedno z największych zachowanych górskich założeń obronnych naszego kontynentu (zajmuje aż 106 ha). Poniżej twierdzy, z przełęczy startuje kilka bardzo malowniczych i widokowych szlaków turystycznych, które prowadzą między innymi obok pozostałości (mostu i ceglanych wiaduktów) zębatej Kolei Sowiogórskiej.

Twierdza Srebrna Góra
Twierdza Srebrna Góra to jedno z największych zachowanych górskich założeń obronnych Europy.

6. Paczków - polskie carcasonne na terenie ziemi kłodzkiej

Wiedzieliście, że mamy w Polsce obronne miasteczko niczym ze średniowiecznej Francji. To Paczków, który ma prawie 700 lat i  już z daleka przyciaga wzrok obronnymi murami i wieżami. Jest najlepiej zachowanym średniowiecznym miasteczkiem w Polsce, choćby dlatego warto go odwiedzić. W centrum znajduje się rynek z ośmiokątną wieżą, na którą można wejść i podziwiać Paczków z tarasu widokowego. Doskonale widać oryginalny, regularny układ ulic robi i zachowany kawałek murów, na który składa się 19 baszt, 4 bramy miejskie i wielki kościół obronny. W czasie najazdów i wojennych zawirowań chowała się w nim cała ludność miasteczka, dlatego w środku zbudowano studnię. Niedaleko Paczkowa, zaraz za czeską granicą jest Javornik, gdzie warto zwiedzić lokalny pałac i przespacerować się po rynku.

Paczków Dolny Śląsk
Paczków, który ma prawie 700 lat i  jest najlepiej zachowanym średniowiecznym miasteczkiem w Polsce.

7. Kopalnia złota w Złotym Stoku - atrakcja dla dzieci i dla dorosłych

W Złotym Stoku 300 km sztolni, szybów i chodników rozmieszczono aż na 21 poziomach. Aż trudno uwierzyć, ale kiedyś naprawdę wydobywano tu złoto i było go całkiem sporo. Dziś dawną kopalnię zamieniono w atrakcję turystyczną Kotliny Kłodzkiej, która przyciąga małych i dużych turystów. Z przewodnikiem można zwiedzić kopalnię oraz średniowieczną osadę górniczą i sztolnię ochrową. W trakcie popłyniecie podwodną łódką, a za dodatkową opłatą możecie płukać złoto lub odlać złotą sztabkę. W tutejszym sklepiku kupicie na pamiątkę płatek złota w małej buteleczce albo szlifowane kamienie półszlachetne oraz pamiątkowe monety. Obok kopalni startują malownicze szlaki turystyczne, m.in. na górę Jawornik, jest także fajna atrakcja dla starszych dzieci czyli park linowy.

Kopalnia złota w Złotym Stoku
Zwiedzanie kopalni złota w Złotym Stoku to atrakcja dla dzieci i dla dorosłych.

8. Arboretum w Wojsławicach - botaniczna atrakcja Kotliny Kłodzkiej

Arboretum w Wojsławicach ma swoje początki w romantycznym parku pałacowym rodziny von Aulock i pasji Fritza von Oheimba, jednego z właścicieli tutejszych dóbr (od 1880 roku) – śląskiego ziemianina, miłośnika i znawcy roślin. To on zaprojektował arboretum takie, jakie możemy odwiedzić dzisiaj, dbając o osi widokowe i malownicze ścieżki. W tym wyjątkowym ogrodzie botanicznym znajdziecie unikalną kolekcję drzew i krzewów samego von Oheimba (m.in. metasekwoje czy mamutowca oraz wspaniałą kolekcję rododendronów i azalii), a także wyjątkowe okazy kwiatów. Piękne miejsce na spacer i relaks. Dla dzieci zaprojektowano specjalne gry terenowe - szukanie wybranych gatunków i kolekcjonowanie pieczątek oraz poszukiwanie minerałów w wyrobisku. Nie będą się nudzić.

Arboretum w Wojsławicach
Arboretum w Wojsławicach to piękne miejsce na spacery i wspaniała kolekcja unikalnych drzew i krzewów, której początki sięgają XIX w. i botanicznej pasji pewnego właściciela ziemskiego.

9. Góry Sowie - piękne szlaki i punkty widokowe

Wystarczająco wysokie, by poczuć, że jest się na górskim szlaku, ale dostatecznie łagodne, by mogli wędrować tu mniej doświadczeni i najmłodsi piechurzy. Góry Sowie nie należą do najwyższych w Polsce, ale są wyjątkowo malownicze. Zbocza porośnięte bukowymi i świerkowymi lasami, punktu widokowe, pola jagód. Królową tych gór jest Wielka Sowa, na którą możecie dojść kilkoma malowniczymi szlakami. Są stosunkowo łatwe, poradzą sobie tu dzieci, nawet te młodsze. Dodatkową atrakcją jest wieża widokowa na szczycie, z której pięknie widać okolicę i drewniane rzeźby sów, są też stoły, wiata oraz miejsce na ognisko. Wycieczkę na Wielką Sowę polecamy zacząć od schronisku „Zygmuntówka”, które serwuje pyszną domową kuchnię, do tego z pięknym widokiem. Schronisko leży nieco poniżej parkingu na Przełęczy Jugowskiej, gdzie wygodnie zostawicie samochód.

Czytaj także: 10 klimatycznych weekendowych domków w górach do wynajęcia.

Góry Sowie
Góry Sowie porośnięte w dużej mierze liściastymi lasami pięknie wyglądają na jesieni.

10. Bystrzyca Kłodzka - kawałek Toskanii w Kotlinie Kłodzkiej

Bystrzyca Kłodzka to kolejne dolnośląskie miasteczko, które wygląda niczym przeniesione z Toskanii. To niewątpliwie jedna z wyjątkowo urokliwych atrakcji turystycznych ziemi kłodzkiej. Malowniczo wznosi się na wzgórzu, pyszniąc średniowiecznymi murami i widoczną z daleka wieżą ratusza w stylu renesansowym (w rzeczywistości wybudowano go w XIX w.) oraz wieżą kościoła św. Michała Archanioła. Bystrzycką starówkę obejdziecie w niespełna godzinę. Niestety kamienice wciąż są zaniedbane i czekają na remont, by miasteczko lśniło w pełnej krasie. Świetnie widać tu natomiast zachowany układ urbanistyczny średniowiecznej osady. Z ciekawych obiektów warto zobaczyć barokową kolumnę św. Trójcy na rynku obok ratusza oraz Muzeum Filumenistyczne, czyli poświęcone zapałkom i innym przedmiotom do rozniecania ognia, jedyne takie w Polsce.

Zdecydowanie warto przespacerować się na Górę Parkową, gdzie traficie na sympatyczny park i skąd jest wspaniały widok na miasteczko i Góry Bystrzyckie, a także Masyw Śnieżnika.

Zdjęcia: Shutterstock, Agnieszka Wójcińska

Bystrzyca Kłodzka
Bystrzyca Kłodzka, fot. Agnieszka Wójcińska

Zostań z nami

Bądź na bieżąco