- W podróży
- W podróży
11 najładniejszych campingów w Polsce! Wybieramy campingi nad morzem, w górach, nad jeziorem i rzeką, wśród lasów, a nawet w... winnicy
Moda na camping wraca. Pomyśl o wakacjach pod namiotem, w camperze, przyczepie albo w glampingu. Przeczytaj, dlaczego warto tak spędzić urlop? Zobacz 11 najładniejszych campingów w Polsce.
Wyjazd na camping to wyzwanie (jak to wszystko zmieścić do samochodu?), ale też wielka ekscytacja, bo ma smak przygody i wolności, której tak nam brakuje na co dzień. Plusy: niemała frajda dla dzieciaków, bo mogą spać pod gwiazdami i biegać do woli po o wiele większym terenie niż tylko podwórko w mieście czy nawet przed wakacyjną kwaterą. To również frajda dla nas samych - odpoczniemy na łonie natury, pobujamy w chmurach na hamaku, pogramy na gitarze przy ognisku jak za dawnych lat. Będziemy trochę poza czasem, w relaksie i luzie. Minusy: czasem popada i cały namiot nasiąknie deszczem, a wtedy będziemy mieli dość spania na kalimacie, obijania się o wszystko w ciasnym kamperze, gotowania na małej przenośnej kuchence i zapragniemy jak najszybciej znaleźć się w pięciogwiazdkowym hotelu all inclusive. Ale tak czy siak, w końcu będziemy wspomninać te wakacje jako jedne z najlepszych!
A jeśli zacznie nam doskwierać biwak, nic nie stoi na przeszkodzie, by przenieść się na glamping. Glamping w Polsce to rzecz stosunkowo nowa, choć prężnie się rozwijająca. Jest to nic innego, jak luksusowy nocleg pod namiotem safari czy w oryginalnej jurcie, w standardzie hotelowym, ale wciąż blisko natury.
Campingi nad morzem
-
Camping U Gienia - Gąski
Bliżej morza chyba się już nie da – reklamuje się camping dla namiotów i camperów w Gąskach. Największy atut tego miejsca – bezpośrednie zejście do piaszczystej szerokiej plaży. Camping zajął pierwsze miejsce w rankingu „Top pola namiotowe nad morzem”. Do dyspozycji są plac zabaw, sprzęt do ćwiczeń na świeżym powietrzu, możliwe jest także korzystanie ze stołówki, gdzie podawane są pyszne domowe obiady. Na terenie ośrodka znajdziecie też pokoje i domki, więc gdyby padało, będziecie uratowani.
Więcej na: ugienia.pl
Zobacz także: Wyjeżdżaż pod namiot z rodziną? Zobacz, co ze sobą zabrać.
-
Camping morski 21 - Łeba
Camping 21 to takie mini miasteczko ukryte w lesie. Przypomina campingi na południu Europy. Camping znajduje się w Łebie przy szlaku turystycznym do Wydm Ruchomych i Słowińskiego Parku Narodowego oraz jeziora Łebsko. Pole namiotowe położone jest 200 metrów od plaży i około 500 metrów od centrum Łeby. Miejsce jest zrzeszone w Polskiej Federacji Campingu i Caravaningu oraz w Camping Cheque. Otrzymało też tytuł „Mister Camping”. Camping oferuje internet, plac zabaw, boisko do gry w siatkówkę, miejsce do rozpalenia ogniska i grillowania. Do dyspozycji gości jest też bar z domowymi obiadami, lodziarnia, sklep spożywczy oraz kiosk z prasą.
W razie załamania pogody, znajdziecie tutaj także apartamenty.
Więcej na: camping21.pl
Zobacz także: 10 najładniejszych miejsc na Mazowszu do biwakowania na dziko
-
Glamping Osada nad Wodą - Jezioro Jamno
Camping położony jest koło Łazów nad jeziorem Jamno. Obok pola namiotowego i stanowisk dla camperów i przyczep dostępne są również glampingi i namioty safari.
Glampingi mają powierzchnię 30 metrów kwadratowych wewnątrz i kolejne 18 metrów kwadratowych tarasu. Wszystkie posiadają łazienkę z prysznicem i toaletą. Aneks kuchenny wyposażony jest w lodówkę, kuchenkę i wszystkie potrzebne naczynia. W pokoju dziennym stoją narożnik i rozkładany fotel oraz stół z krzesłami. Jest też antresola z jednym miejscem do spania. Glamping przeznaczony jest dla maksymalnie 4 osób. W cenie pobytu 5 KW prądu do wykorzystania (większe zużycie jest dodatkowo płatne).
Z kolei namioty Safari mają powierzchnię 19,6 metrów kwadratowych i kolejne 7,5 metrów kwadratowych tarasu. Konstrukcja Safari jest bardziej zbliżona do tradycyjnych namiotów. Namioty te nie posiadają łazienki, toalety i kuchni, ich lokatorzy korzystają z tych ogólnodostępnych.
Niedaleko od Osady nad Wodą znajduje się plaża dla naturystów.
Więcej na: osadanadwoda.pl
Campingi nad jeziorem
-
Camper Camping - Czaplinek
Camping położony jest na zacisznym półwyspie jeziora Drawskiego w miejscowości Czaplinek. Na przeciwległym brzegu zatoki znajduje się marina. Camping jest kameralny, dlatego często nazywany jest butikowym. Największą atrakcją jest tzw. strefa CINEMA z tarasami widokowymi, gdzie można postawić camper, przyczepę czy namiot i cieszyć się widokiem jak w kinie! Camping ma bezpośrednie zejście do jeziora z piaszczystą plażą, więc nic nie stoi na przeszkodzie, by rozbić się również nad linią brzegową. To taki camping all-inclusive: na terenie jest dostępny internet w wyznaczonym miejscu, plac zabaw dla dzieci, bar, sklep spożywczy i kawiarnia oraz strefa spa – sauna i jaccuzi. Na terenie są też do wynajęcia domki holenderskie. Można przyjeżdżać z psami.
Więcej na: kamperczaplinek.com
-
Camping Szekla - Jezioro Niegocin
Camping znajduje się 9 kilometrów od Giżycka na trasie do Mikołajek. Usytuowany jest na zachodnim brzegu jeziora Niegocin. Camping Szekla to pole namiotowe, campingowe i przystań, trochę miejsce w dawnym stylu. Ośrodek jest ogrodzony, z boiskiem do siatkówki, miejscem na ognisko. Na terenie pola znajduje się bar, goście mogą skorzystać z bezpłatnego internetu. Poza tym mogą też grać w bilard, cymbergaja, wypożyczyć kajak i łódkę wiosłową. Za darmo wypożyczane są paletki do badmintona i piłki do siatkówki. Na campingu znajduje się kuchnia wyposażona w podstawowe naczynia, kuchenki gazowe oraz lodówkę.
Więcej na: campingszekla.pl
Camping przy dworze
-
Camp park przy dziewiętnastowiecznym dworze w Goszycach pod Krakowem
To camp park absolutnie wyjątkowy i z niepowtarzalnym klimatem. Niedaleko Krakowa, wśród malowniczych pagórków, łąk i lasów leży Nowy Dwór w Goszycach. Murowana budowla otoczona jest pięknym parkiem, pełnym starych drzew. Piękną ma też historię. W 1914 r. zatrzymał się tu patrol zwiadowczy legionistów Józefa Piłsudskiego, a sam marszałek odwiedził dwór w 1924 roku, by odsłonić tablicę upamiętniającą to wydarzenie. Na przełomie lat 1944-1945 mieszkał tu Czesław Miłosz, późniejszy laureat nagrody Nobla w dziedzinie literatury. W 1981 był z wizytą Lech Wałęsa, przywódca Solidarności. Dziś mieszkają tu potomkowie dawnych właścicieli, którzy po latach prac remontowych dwór odnowili.
Obok niego znajdziecie w dużym, starym parku wiele miejsc dla camperów, które są tu bardzo mile widziane. Właściciele udostępniają prąd i wodę, jest toaleta otwarta całą dobę, można też skorzystać z prysznica, pralki i suszarki. Można równiez zjeść z nimi śniadanie, obiad lub kolację w klimatycznej dworskiej jadalni, a gotują doskonale i autorsko z lokalnych produktów. Właściciele mówią po angielsku, francusku i włosku. Jest trampolina, huśtawka, a na deszczowe dni piłkarzyki i ping-pong. 5.5 km od domu jest stacja kolejowa, z której odchodzą pociągi i w 15 min jest się centrum Krakowa. To idealna baza wypadowa do zwiedzania miasta, cicha i zanurzona w przyrodzie.
Jeśli pogoda się popsuje w dworze działa też kameralna agroturystyka, jest kilka pokoi do wynajęcia urządzonych w eklektycznym stylu i bardzo przytulnych.
Więcej na: https://www.facebook.com/nowydworwgoszycach
Camping w winnicy
-
Pole camperowe - Winnica Wzgórz Trzebnickich
W Węgrowie k. Trzebnicy usytuował się kamping dla camperów i namiotów tuż obok Winnicy Wzgórz Trzebnickich. Za kupioną w winnicy butelkę wina właściciele pozwalają rozbić się na dziko.
Winnica Wzgórz Trzebnickich należy do absolutnej czołówki producentów wina w Polsce. Wzgórza Trzebnickie są morenowym pasmem spiętrzonych wzniesień. Główny wał o wysokości 200-250 m n.p.m. otoczony jest od południa pradoliną Odry i od północy pradoliną Baryczy.
Winnicę można zwiedzać, w pakiecie jest degustacja wina. W sezonie odbywają się cykliczne spotkania kulinarne Niewinne Gotowanie z wybitnymi szefami kuchni, którzy w plenerze serwują wyjątkowe dania w towarzystwie specjalnie dobranych do nich win. Na campingu do dyspozycji gości są grill, miejsce na ognisko, sanitariaty, sklep z lokalnymi produktami. Camping przyjmuje zwierzęta.
Campingi w górach
-
Camp 66 - Ściegny
Takiego widoku na Karkonosze tylko pozazdrościć! Camping znajduje się na dużej polanie u stóp Śnieżki, w miejscowości Ściegny obok Karpacza. Do wyboru jest 40 stanowisk na campery i przyczepy oraz pole namiotowe, które jest na wydzielonych utwardzonych stanowiskach z dostępem do prądu lub na bardziej „dzikim” terenie (wtedy rozbicie namiotu jest bezpłatne). Do dyspozycji jest osobny budynek z pełnym węzłem sanitarnym i boksy rodzinne, z których na raz może korzystać cała rodzina, oraz kuchnia turystyczna. W restauracji, w której dostępne są na co dzień potrawy domowe, organizowane są co jakiś czas wieczory z kuchnią tyrolską. Specjalnie na ten czas zmienia się wystrój, muzyka i rozmiar kufla do piwa. Serwowane są wówczas m.in. takie potrawy jak Kaspress-Knödel, Kasspatzeln czy Tiroler Gröstl – co to takiego, nie zdradzę, musicie sami spróbować. W każdy czwartek restauracja dodatkowo proponuje regionalne produkty.
W 2024 roku w rankingu ACSI (Auto Camper Service International) Camp66 został uznany za najlepszy kemping w Polsce i jeden z najlepszych w całej Europie.
Więcej na: camp66.pl
-
Glamping Domy Słońca - Kłodzko
Odnajdźcie klimat Azji w sercu Kotliny Kłodzkiej! W oryginalnych, ręcznie wykonanych, całorocznych jurtach mongolskich przywiezionych z Bajkału poczujecie wolność stepów Mongolii i Kazachstanu i powiew wiatru wspaniałych gór Kirgizji. Domy Słońca znajdują się w Kłodzku. Z glampingu rozpościera się wspaniała panorama na Masyw Śnieżnika, Góry Sowie, Bardzkie, Złote, Bialskie i Orlickie. Gospodarze przyjmują gości w czterech jurtach „Słońce”, „Wiatr” i "Ogień", które pomieszczą od 4 do 7 osób. Atutem są ręcznie malowane meble. Na gości w osobnej, wspólnej przestrzeni czekają wyposażona kuchnia oraz łazienki. Znajdzie się także balia z gorącą wodą oraz czwarta jurta “Etno” – przestrzeń do spędzania razem czasu.
Gospodarze Domów Słońca to zapaleni podróżnicy. Właśnie w czasie jednej ze swoich eskapad pokochali Kirgizję i kulturę wschodu do tego stopnia, że postanowili jej kawałek przenieść do swojego ogrodu. Sprowadzić oryginalne mongolskie jurty nie było łatwo. Przemierzyły one aż 7 tysięcy kilometrów! Od Syberii przez Ural, Rosję Środkową po Grodno.
Więcej na: domyslonca.pl
-
Camping Cypel w Bieszczadach - Polańczyk
Camping przylega bezpośrednio do Jeziora Solińskiego, położone jest w miejscowości Polańczyk w sercu Bieszczad. Pole campingowe przeznaczone jest przede wszystkim dla rodzin z dziećmi. Oferuje 150 stanowisk na przyczepy kampingowe, campery i namioty. Posiada plac zabaw dla dzieci, boisko sportowe, wypożyczalnię kajaków, łódek i leżaków, bar i sklep, łazienkę dla osób niepełnosprawnych, dostęp do internetu, ciepłą wodę w wyznaczonych godzinach, kuchnię i lodówki. W barze można wykupić posiłki.
Więcej na: camping-cypel.pl
Camping wśród pól i lasów
-
Glamping Magic Forest w Kuźnicy Białostockieej na Podlasiu
Magic Forest to kolejne z polecanych przez nas miejsc o niepowtarzalnym klimacie. Glamping i agroturystyka położone w samym sercu Podlasia, wśród lasów, pięknych widoków na pola i dzikich zwierząt. To magiczne miejsce, gdzie obok siedliska chodzą losie, sarny, żurawie. Po podwórku biegają gęsi, kury, kaczki, kotki. To miejsce łączy w sobie atmosferę podlaskiego gospodarstwa, ciepłej rodziny i bajek z 1001 nocy pod niebem pełnym gwiazd.
Do dyspozycji gości są 2 duże namioty 3 osobowe safari-glamping, łazienki z prysznicami i toaletami. W namiotach są duże, podwójne łóżka typu king-size, stoliki, poduszki zafu do siedzenia albo krzesła, pościel, ręczniki. Jest dostęp do prądu, miejsce na ognisko, strefa relaksu i altanka medytacyjna na tymiankowej górce. Jest też pokój 2-osobowy z prywatną łazienką obok.
Gospodarze Andrzej i Eleonora, autorzy ksiażki „Kamperem do Kabulu”, spędzili połowę życia w Azji. Uwielbiają gotować dania kuchni różnych krajów, które odwiedzili albo w nich dłużej mieszkali. Indie, Iran, Afganistan, Gruzja, Armenia, Wietnam. Gotują również dania koreańskie, japońskie i inne. Na życzenie możecie tu zamówić pyszne śniadanie z daniami kuchni świata oraz kolację - zawsze z innego kraju. Zwierzęta są mile widziane.
Eleonora prowadzi dla gości zajęcia z malowania intuicyjnego oraz koncerty – kąpiel w dzwiękach gągów, mis, drumli, tongue drum i innych instrumentów. To wspaniała baza wypadowa do zwiedzania atrakcji Podlasia.
Więcej na: facebook.com/magicforest8
Co zabrać na camping?
Lista rzeczy do zabrania na camping zmienia się w zależności od tego, czy jedziemy pod namiot, czy camperem, czy też wybieramy się na glamping.
Glamping wymaga najmniejszej checklisty, bo mamy zapewniony dach nad głową, sprzęty w namiocie, pościel, ręczniki etc.. W przypadku namiotu i campera lista się wydłuża - oprócz podstawowych i oczywistych rzeczy (takich, jak np. śpiwory, wyposażenie kuchni, przenośna lodówkia, rozkładany stół i krzesła), obowiązuje szersza lista. Warto wziąć ze sobą agregator prądotwórczy - jeśli jesteście na biwaku czy na campingu wszystkie niezbędne sprzęty podłączycie bezpośrednio do prądu, musicie tylko zaopatrzyć się w przedłużacz z wieloma gniazdkami. Do tego przydadzą się zapasowe żarówki, robocze rękawiczki, latarka z zapasowymi bateriami lub latarka czołówka, miernik poziomu gazu, pompka do kół i blokada dyszla, składaneszafy, prysznic, sznurki do suszenia prania, hamak.
Tekst: Monika Utnik, Agnieszka Wójcińska
Zdjęcia: Shutterstock, ugienia.pl, camping21.pl, osadanadwoda.pl, campingszekla.pl, camp66.pl, camping-cypel.pl, Marta Smoczyńska, Eleonora i Andrzej Mellerowie