werandcountry.pl weranda.pl
  • W podróży

5 atrakcji w okolicach Warszawy – wybierzesz przyrodę, etnograficzne atrakcje czy technikę?

autor: Beata Woźniak

Kiedy zmęczyło cię miasto, wybierz się na wycieczkę w okolice w Warszawy. Wokoło stolicy jest wiele cudownych miejsc. Zobacz fioletowe łany wrzosów wśród mgieł i pospaceruj po torfowisku dla zakochanych. Możesz też ruszyć wiekową ciuchcią w podróż albo zobaczyć magnacki pałac. A co powiesz na przypatrzenie się niezwykłym wycinankom?

 

1/5 Bagno Całowanie – przyrodnicza atrakcja pod Warszawą

Leży niedaleko miejscowości Całowanie i stąd wzięła się jego nazwa. Niestety, nie ma ona związku z żadną romantyczną historią o miłości. Piękno tego miejsca jest wystarczającym powodem, aby je odwiedzić. Bagno ma ok. 3 km. szerokości i 15 km. długości. Zapewne trudno by je zobaczyć, gdyby nie ścieżką edukacyjna - „13 błota stóp”. Na początku trasy, która wiedzie po drewnianej kładce, znajduje się wieża widokowa, więc teren możesz zobaczyć z góry. Potem wędrujesz po mokradłach porośniętych trzcinami i turzycami. O tym, jakie znaczenie mają tu rośliny i o powstawaniu bagna, przeczytasz na porozstawianych przy kładce tablicach. Tutejsze torfowiska sięgają nawet na 4, 5 metra głębokości. Warto wiedzieć, ze w ciągu roku przyrastają o 1 - 2 mm. Pomyśl sobie, ile musiały pochłonąć istnień! Jest też kładka w części zalesionej. Krajobraz wydaje się tu zupełnie inny, dziki, miejscami masz wrażenie, ze idziesz po prostu przez las. Kiedy kładka się kończy, możesz udać się ścieżką wśród łąk i dotrzeć aż do miejscowości Podbiel. Jeśli chcesz w ciszy kontemplować naturę, wybież się na bagna w tygodniu, zdecydowanie mniej ludzi spaceruje po części leśnej.

Gdzie? Na terenie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego, na poł.-wsch. od Warszawy
Ile kilometrów od Warszawy? 38 km
Jak dojechać? Samochodem ok. 40 min. Parking od strony miejscowości Całowanie.
Godziny otwarcia? Całą dobę

Więcej informacji: celestynow.warszawa.lasy.gov.pl

Bagno całowanie kładka
Bagno całowanie wieża widokowa
Bagno całowanie, fot. Shutterstock

2/5 Kolejką retro z Sochaczewa do puszczy

Ależ to jest podróż! Wyruszysz z Sochaczewa, by po 18 km dotrzeć do stacji Wilcze Tułowskie. Po drodze ciuchcia minie kościół w Brochowie, w którym ochrzczony był Fryderyk Chopin, zobaczysz też urokliwe pola i lasy. Na stacji końcowej jest postój i chwila przerwy. Część osób udaje się na spacer do puszczy, aby posłuchać opowieści przewodnika o lesie. Część wybiera kawę czy ognisko (trzeba wcześniej zamówić) w schronisku PTTK położonym nad niewielką rzeczką. Można tez poleżeć na kocu, pomoczyć nogi w wodzie, poczytać. Miejsca starczy dla wszystkich. Potem towarzystwo idzie w kierunku peronu wśród pól, pakuje się do starodawnych wagoników i rusza w drogę powrotną. Pasażerowie machają mijanym ludziom, a oni też pozdrawiają podróżnych. Gwiżdżący od czasu do czasu pociąg wzbudza same dobre emocje. Zresztą mieszkańcy wiosek przy trasie korzystali kiedyś z niego jak ze zwykłego środka transportu. Jeśli nie chcesz pojechać kolejką, wybierz się do muzeum. Zobaczysz wiekowe lokomotywy, malutkie wagoniki, drezyny a nawet samochód, który jeździł po torach.

 

Gdzie? Sochaczew, na zachód od Warszawy
Ile kilometrów od Warszawy? 54 km
Jak dojechać? Samochodem ok. 50 min. Pociągiem z dworca Warszawa Śródmieście ok. godziny.
Godziny otwarcia? 9 - 17, bilet normalny 18 zł, przejazd pociągiem retro 43 zł

Więcej informacji: sochaczew.stacjamuzeum.pl

kolejka wąskotorowa w Sochaczewie
drezyny sochaczew
Stacja kolejki wąskotorowej w Sochaczewie, fot. Shutterstock

3/5 Mostówka - jedno z większych wrzosowisk w Polsce i atrakcja Mazowsza unikalna na skalę europejską

Zazwyczaj koniec sierpnia to idealny termin, by się tam wybrać, bo wrzosy są w pełnym rozkwicie. Ale w tym roku wszystko kwitnie wcześniej, więc warto już połowie sierpnia zorientować się na facebooku miejsca, czy to już ten czas.

Wrzosowisko zajmuje ponad 400 hektarów, więc fioletowy raj ciągnie się po horyzont. Wśród kolorowych łanów malowniczo rosną brzozy i sosny. Teren jest uroczo pofałdowany, a gdzieniegdzie widać wydmy. Miejsce nazywa się potocznie Mostówką, a pełna nazwa brzmi Wydmy Lucynowsko-Mostowieckie i jest ono wpisane do obszaru Natura 2000. Ciekawostką jest to, że kiedyś był tu las, ale spłonął trzydzieści lat temu. A potem teren wzięły we władanie wrzosy. Kiedy jest apogeum kwitnienia, w Mostówce sporo się dzieje. Ludzi jest dużo i wszyscy biegają z aparatami, aby fotografować naturę ale też… modelki. Przy odrobinie szczęścia zobaczysz nawet sesję ślubną czy pamiątkowe sesje dzieci. Nie zdziw się, gdy wsród wrzosów zobaczysz ciekawie wystylizowane osoby. Jeśli chcesz uniknąć tłumów, wybierz się na wycieczkę o poranku, najlepiej o wchodize słońca. Drzewa i wrzosy spowite mgłami wyglądają wtedy jak nie z tej ziemi. Może spotkasz sarny, lisy, na pewno posłuchasz ptaków. Zaglądaj na FB, a dowiesz się, kiedy wrzosy będą najpiękniejsze.

Gdzie? Mostówka to wieś leżąca na północny wschód od Warszawy
Ile kilometrów od Warszawy? 54 km
Jak dojechać? Samochodem ok. 40 min. Koleją z Dworca Wileńskiego przez Tłuszcz (tu przesiadka) do Mostówki, ok. 1 godz.
Godziny otwarcia? Całą dobę

Więcej informacji: FB/WrzosowiskoMostowka

Zobacz więcej: 5 kolejnych pomysłów na jednodniowe wycieczki z Warszawy

Wydma lucynowsko-mostowiecka przed wschodem słońca, fot. Łukasz Zandecki
Wydma lucynowsko-mostowiecka przed wschodem słońca
Wrzosowisko w Mostówce
Wrzosowisko w Mostówce pajęczyna
Wrzosowisko w Mostówce najlepiej odwiedzić wczesnym rankiem, fot. Łukasz Zandecki

4/5 Nieborów – zwiedzanie pałacu i spacer po magnackim parku 

Kiedy przekraczasz bramę widzisz pałac, który robi wrażenie. Nic dziwnego, najdłużej rezydował w nim Michał Radziwił, bardzo bogaty i wpływowy człowiek. Kolekcjonował obrazy, starodruki, lubił wyjątkowe meble, porcelanę, tkaniny. I tę kolekcje możesz zobaczyć wewnątrz. Ale kiedy jest ciepło warto przespacerować się po parku. Zobaczysz barokowy ogród w stylu francuskim. Zaprojektowany został na zlecenie wspomnianego magnata w końcu XVII wieku. Zapewne spodobają ci się labirynty bukszpanowe od strony południowej. Wrażenie robią też dwa, najstarsze w Polsce platany. Warto przejść się aleją lipową i ścieżką wśród grabów. Najlepszy jest bardzo zadbany kanał, przy którym ustawiono ławeczki. Za nim ciągnie się park krajobrazowy. Koniecznie zajrzyj też do Pawilonu Myśliwskiego, który zobaczysz tuż po wejściu przez bramę. Znajduje się w nim manufaktura ceramiki artystycznej. W gablotach wystawiono też prace, które powstawały tu od końca XIX wieku. Kiedyś majolika z Nieborowa znana była w całej Europie.

Gdzie? Na zachód od Warszawy
Ile kilometrów od Warszawy? 78 km
Jak dojechać? Samochodem ok. 1 godz. Parking przygłównej ulicy.
Godziny otwarcia? 10 - 18 (latem), w poniedziałki wstęp bezpłatny, w pozostałe dni - ogród i Manufaktura Majoliki - bilet normalny 18 zł

Więcej informacji: nieborow.art.pl

Zobacz także: W sklepie Werandy kupisz komplet majoliki z Nieborowa 

Pałac w Nieborowie
Pałac w Nieborowie fasada
Pałac w Nieborowie wnętrze
Pałac w Nieborowie można zwiedzać też w środku, fot. Shutterstock

5/5 Co zobaczyć w okolicach Warszawy – Łowicz, kolorowe małe miasteczko 

Jeśli lubisz kameralne miasteczka, to miejsce ci się spodoba. Zwiedzanie zacznij od rynku i bazyliki katedralnej. W mieście mówią o niej „mazowiecki Wawel”, ponieważ w kryptach pochowano i prymasów Polski, i arcybiskupów gnieźnieńskich. Do kościoła warto wybrać się w jakieś ważniejsze święto kościelne. Można wtedy spotkać ludzi w przepięknych łowickich strojach. Najładniej wyglądają w nich dzieci. Możesz też wejść na wieżę i z tarasu widokowego podziwiać miasto. Jeśli lubisz muzea, zajrzyj do tego przy rynku. Zapewne spodoba ci się cześć etnograficzna z prezentacją cudownych łowickich wycinanek. Jest też pokazane wnętrze łowickiej chaty. Na tyłach budynku znajduje się miniskansen. Zobaczysz w nim trzy łowickie zagrody. Na koniec zwiedzania czeka cię prawdziwa perełka czyli barokowa kaplica pod wezwaniem św. Karola Boromeusza z niesamowitymi freskami iluzjonistycznymi. To takie, które naśladują elementy architektoniczne. A jeśli masz za mało ludowości, wybierz się do skansenu w Maurzycach, leżącym kilka kilometrów od miasta.

Gdzie? Na zachód od Warszawy
Ile kilometrów od Warszawy? 84 km
Jak dojechać? Samochodem ok. 55 min. Parking na rynku. Pociągiem, ok 70 min.
Godziny otwarcia? Skansen przy Muzeum w Łowiczu, 10 - 16, bilet normalny - 12 zł , wstęp bezpłatny w piątek

Więcej informacji: lowicz.eu

Zdjęcie na otwarcie: Bagno Całowanie, fot. Shutterstock

Łowicz rynek
Łowicz wnętrze chaty
Łowicz katedra
W Łowiczu jest wiele atrakcji do zobaczenia, fot. Shutterstock

Zostań z nami

Bądź na bieżąco