werandcountry.pl weranda.pl
Reklama - Kontynuuj czytanie poniżej
  • W podróży

5 miejsc na długi, czerwcowy weekend! Mamy coś dla każdego, zobacz nasze propozycje

autor: Monika Utnik

Długi weekend coraz bliżej. Gdzie go spędzić? W Polsce - mamy góry, jeziora, morze. Mamy miasta z atrakcjami do odkrycia. Każde z poniższych miejsc ma odmienny charakter i specyficzny urok. Każde jest jedyne w swoim rodzaju. Długi weekend to świetna okazja, by je zobaczyć i połączyć odpoczynek ze zwiedzaniem. 

1/5 Babia Góra w Beskidach dla piechurów i miłośników gór

biabia góra szlaki
diablak babia góra
Na Babią Górę miejscowi mawiali Diablak.

Beskidy to pasmo w Karpatach. Rozciągają się na obszarze czterech państw: Czech, Polski, Słowacji i Ukrainy. Pasmo ma 600 kilometrów długości. Najwyższym szczytem Beskidów jest leżąca w Ukrainie Howerla (2061 m n.p.m.). Z kolei w Polsce najwyższym szczytem jest Babia Góra (1725 m n.p.m.). W Beskidach wyróżniają się dwa pasma: Beskid Żywiecki i Beskid Śląski. Najważniejszym miastem tego regionu pozostaje Żywiec, którego wizytówką jest Park Zamkowym w stylu angielskim założony w 1712 roku. Nieopodal zamku znajduje się neoklasycystyczny pałac Habsburgów. W 2001 r. do Żywca powróciła księżna Maria Krystyna Habsburg (po kilkuletniej emigracji w Szwajcarii). Zamieszkała  w pałacu w specjalnie przygotowanym dla niej mieszkaniu i spędziła w nim ostatnie lata życia.

Jednym z najpopularniejszych szlaków górskich w Beskidzie Żywieckim jest trasa na Babią Górę. Szlak prowadzi przez Przełęcz Krowiarki, której nazwa wzięła się od krowiarek, czyli dziewczyn, które kiedyś wypasały tutaj bydło. Babia Góra już od XIX w. przyciągała badaczy fauny i flory oraz geologów.

Trasa wiedzie przez szczyt Sokolica. Za Sokolicą rozpoczyna się strome podejście w kierunku Kępy (1521 m n.p.m.), zwieńczone schodami. Stoją tutaj słupki graniczne z wygrawerowanymi literami D i S. Pochodzą one z roku 1939, kiedy to powstała Pierwsza Republika Słowacka (uzależniona od III Rzeszy). To przez grzbiet Babiej Góry przebiegała wtedy granica między Republiką Słowacką a Generalnym Gubernatorstwem.

Na Babią Górę często mówi się Diablak. Z nazwą są związane różne legendy. Jedna z nich głosi, że któregoś razu diabeł wzniósł na szczycie zamek dla zbójnika. Ale gdy budowla została ukończona, zapiał kur, konstrukcja się rozpadła i gruz pogrzebał zbójnika.

Babia Góra ma swojego sabałę. Tak nazywano urodzonego w 1842 r. niejakiego Wawrzyńca, który uznawany jest za pierwszego przewodnika babiogórskiego.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Poznaj szlaki Babiej Góry

 

2/5 Wyspa Wolin dla kochających morze i przyrodę

wyspa wolin atrakcje
wolin atrakcje
Wyspa Wolin - wioska Słowian i Wikingów oraz molo w Międzyzdrojach

To największa wyspa leżąca w całości na terytorium Polski. Leży w północno-zachodniej Polsce. Na jej obszarze znajdują się rozlewiska rzeki Świny, Woliński Park Narodowy z najwyższym wybrzeżem klifowym w kraju, miasto Wolin z bogatą historią i tętniące życiem Międzyzdroje. Najwyższy klif znajduje się przy wzniesieniu Gosań i ma 93 metry. Warto odwiedzić to miejsce dla wspaniałych widoków – ze skraju klifu widać pobliskie Międzyzdroje, a także dalej położone Świnoujście i niemiecką część wyspy Uznam

Osada Wolin znana była już w Średniowieczu. W Wolinie mieście kiedyś budowano statki i był to jeden z ważniejszych portów nad Bałtykiem. Port ten Port utrzymywał kontakty nawet z najdalszymi krajami, m.in. z Indiami, Chinami, z Rusią Kijowską oraz z Bizancjum.

Na Wyspę Wolin można dostać się z trzech stron. W miejscowości Wolin znajduje się most kolejowy i samochodowy. To najbardziej popularne miejsce przeprawy. W Dziwnowie znajduje się kolejny most - w 1994 r. w tej nadmorskiej miejscowości oddano do użytku most zwodzony! Już samo jego opuszczanie i podnoszenie jest dużą atrakcją dla odwiedzających. Wolin jest także połączony przeprawą promową z wyspą Uznam.

Oprócz tego na Wyspę Wolin można wybrać się koleją. Linia kolejowa przebiega przez najważniejsze miejscowości wyspy, czyli Wolin, Międzyzdroje i kończy się w Świnoujściu. Dojazd pociągiem z Warszawy do Świnoujścia trwa 7 godzin, a np. z Poznania – 4 godziny. Aby dostać się do innych kurortów trzeba skorzystać z lokalnych busów. 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zobacz też inne atrakcje na Pomorzu 

 

3/5 Toruń – jeśli szukasz pomysłu na city break w Polsce

toruń pomnikl kopernika
toruń atrakcje
Kopernik i pierniki to wizytówki Torunia.

Miasto Toruń powstało w XIII w., a jego założycielami byli Krzyżacy. Pośrodku rynku staromiejskiego stoi monumentalny Ratusz. Nad jego bramą wisi symbol miasta – anielica, która trzyma klucz i bramę z trzema wieżami. Nadwiślańskie położenie Torunia miało wpływ na jego gospodarczy rozwój. Toruń był bowiem członkiem Związku Miast Hanzeatyckich - spacerując ulicą Szeroką, zobaczymy umieszczone w bruku herby miast, z którymi Toruń prowadził wymianę towarów.

W przeszłości o bogactwie miasta świadczyły jego mury, ratusze, kamienice czy liczne świątynie. Osobną fortyfikacją był zamek krzyżacki – pierwszy taki na prawym brzegu Wisły. Początki jego budowy sięgają XIII w. W XV w. został zburzony przez wściekłych toruńskich mieszczan rozgoryczonych rządami krzyżaków. Jak głosi jedna z legend torunianie mieli na zamku szpiega w osobie kucharza Jordana, który wdrapał się po schodach na wieżę i dał z niej sygnał do ataku. Niestety, podczas ataku wieża wybuchła. Siła wybuchu wyrzuciła kucharza Jordana w powietrze, który przefrunął nad całym Toruniem i wylądował na jednej z bram.

Chcesz więdzieć więcej o Toruniu? Poznaj wszystkie atrakcje Torunia 

 

4/5 Trójmiasto dla tych, którzy lubią gwarne miejsca

molo w sopocie
gdańsk starówka
Trójmiasto zawsze tętni życiem.

Nie ma bardziej rozrywkowego miejsca niż Trójmiasto. Mieszkańcy mówią, że tutaj najlepiej się mieszka. Gdańsk, Gdynię i Sopot łączy historia, kultura, nowoczesność, biznes (to jedna z bardziej dynamicznie rozwijających się aglomeracji). Gdańsk słynie z Drogi Królewskiej, Długiego Targu i nabrzeża z żurawiem – to coś dla szukających zabytków. Godne polecenia są też Fontanna Neptuna czy Dwór Artusa - były to główne miejsca, gdzie zbierali się kiedyś kupcy i mieszczanie.

W Gdyni możecie sobie urządzić spacer szlakie murali: główny teren sztuki ulicznej wytyczony jest przez ulice Portową, Derdowskiego i św. Piotra i Waszyngtona. Gdyńskie murale zaskakują nieoczywistymi skojarzeniami: jest marynarz w wannie, mural poświęcony grafikowi Karolowi Śliwce czy najbardziej oryginalny - sewastopolscy urzędnicy pod pastacią bezgłowych psów.

Sopot przyciąga tych, którzy chcą się pokazać na Monciaku i którzy chcą spróbować szczęścia w najstarszym w Polsce kasynie. Nie brakuje też złocistych plaż, klifów, nadmorskich promenad, dzikiej przyrody. To miasta, które na długo utkwią wam w pamięci. Między poszczególnymi miejscowościami są dogodne połączenia kolejowe i autobusowe, więc jeśli starczy wam czasu, możecie zwiedzić bez problemu od razu trzy miasta.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Poczytaj o atrakcjach Trójmiasta

 

5/5 Podlasie dla spragnionych natury

podlasie atrakcje
podlasie cerkwie
Na Podlasiu cerkwie sąsiadują z meczetami i jurtami tatarskimi.

To region wielokulturowy. Obok siebie stoją meczety, cerkwie, prawosławna świątynia, która słynie z wielu uzdrowień, bogata fauna i flora rozlewisk Biebrzy, dzika Narew, przez którą przerzucono kładkę. Tak można by wymieniać bez końca! Malowniczo położony region jest najmniej zurbanizowaną częścią Polski z wielkim zabytkiem w postaci Puszczy Białowieskiej wpisanej na listę UNESCO

Atrakcyjnym turystycznie miastem jest stolica Podlasia Białystok. Rynek zachwyca uroczymi kamienicami, Pałac i Ogród Branickich swoim majestatem, a Cerkiew Św. Ducha ciekawą architektura. To tutaj znajduje się jeden z najstarszych teatrów lalkarskich (nie tylko dla dzieci). I tędy prowadzi Szlak Dziedzictwa Żydowskiego oraz Szlak Prawosławnych Świątyń. Miasto przyciąga... muralami (np. „Dziewczynka z konewką”) i wieloma wydarzeniami kulturalnymi (m.in. Up To Date Festival, Dni Sztuki Współczesnej, Jesień z Bluesem).

Chcesz dowiedzieć się więcej? Poczytaj o atrakcjach Podlasia

 

Zostań z nami

Bądź na bieżąco