werandcountry.pl weranda.pl
  • W podróży
  • W podróży

Szczecin – co zobaczyć w mieście, które gra w filmach

autor: Monika Utnik-Strugała

To nie pomyłka. Szczecin jest miastem filmowym! Zagrał w kilku polskich filmach i czeka na kolejne role. Ale nie tylko z tego słynie. Zabytkowe dźwigi stoją obok nowoczesnej architektury. Zobaczcie, jakie jeszcze perełki czekają na was w Szczecinie.

Choć to Łódź chwali się mianem stolicy polskiej kinematografi, w Szczecinie jest najdłużej działające kino na świecie. Kino Pioner oficjalnie zostało otwarte 26 września 1909 roku. W 2005 roku zostało wpisane do Księgi Rekordów Guinnessa. Przy dźwiękach pianina wyprodukowanego w Szczecinie w 1898 roku można obejrzeć filmy kina niemego. Uwaga: nie kupicie tu popcornu!

Szczecin jest również miejscem akcji serialu kryminalnego „Odwilż” w reżyserii Xawerego Żuławskiego - pierwszej polskiej produkcji HBO Max. Na kanale pojawił się 1 kwietnia i od razu zrobił furorę. Został okrzyknięty najchętniej oglądanym serialem w Polsce i w całej Europie! Bohaterka Katarzyna Zawieja, którą gra Katarzyna Wajda, jest policjantką dochodzeniówki, która nie może uporać się ze śmiercią męża. Czy wyjdzie z dołka i rostrzygnie tajemnicze morderstwo, przekonacie się sami.

Szczecin zagrał również w „Poranku kojota”. A nie tyle samo miasto, co jedna z jego niechlubnych postaci, Krzysztof Jarzyna, gangster i „szef wszytkich szefów”. Film wyprodukowano w 2001 roku, a jego reżyserem i głównym bohaterem jest Olaf Lubaszenko. Co ciekawe, Krzysztof Jarzyna doczekał się własnego pomnika, co wywołało mnóstwo kontrowersji. Ale w końcu które z miast europejskich może zabłysnąć takim niestandardowym pomysłem?

Zaciekawiłam Was? W takim razie poznajcie więcej atrakcji w "Perle Międzyodrza".

 

szczecin atrakcje nocą
Szczecin nocą.

Szczecin – trochę historii

Spośrod wszystkich polskich miast Szczecin rzadko bywa celem turystycznych wojaży. Nic dziwnego skoro leży na skraju Polskim. Ale czy wiecie, że jest nazywany „Paryżem Północy”? Wszystko przez powstały w XIX wieku gwiaździsty układ placów nawiązujących do paryskiego Place de Charles-de-Gaulle. Po wojnie rdzenni mieszkańcy zmuszeni zostali do opuszczenia miasta, a ich miejsce zajęła ludność napływowa zza Bugu i Warszawy. Miasto ma długą historię związaną z Ligą Hanzeatycką, co pozwoliło mu na rozwój dobrze prosperującego handlu. Szczecin przechodził z rąk do rąk: Danii, Szwecji, Brandenburgii. Spośród jego władców na uwagę zasłużyła dynastia książąt pomorskich Gryfitów, którzy od 1121 roku władali Szczecinem przez kolejnych 500 lat!

Jakie atrakcje zobaczyć w Szczecinie?

1/6 Szczecin – Zamek książąt pomorskich 

Pamiątka po Gryfitach ma dwa dziedzińce i trzy wieże: Więzienną, Zegarową i Dzwonów. Kiedy w 1428 roku wybuchły zamieszki przeciw władcy, Kazimierz V okrutnie je stłumił w zamian za co otrzymał od rady miejskiej pokaźną sumę na rozbudowanie gmachu. To wtedy powstały umocnienia i drugie skrzydło zamku. Podczas przeprowadzanych po wojnie prac archeologicznych, wykopano sarkofagi książąt pomorskich, które obecnie udostępnione są turystom.

 

Podczas prac archeologicznych w zamku, wykopano sarkofagi książąt pomorskich.
Podczas prac archeologicznych w zamku, wykopano sarkofagi książąt pomorskich.
Podczas prac archeologicznych w zamku, wykopano sarkofagi książąt pomorskich.

2/6 Szczecin – Wały Chrobrego

Ten wspaniały taras widokowy na Odrę i port został wzniesiony w latach 1902-1921 na specjalnie usypanym 19-metrowym wzgórzu. Całości dopełnia bogato zdobiona fontanna i dwie wieże stylizowane na latarnie morskie.

 

wały chrobrego w szczecinie
szczecin wały chrobrego
Wały Chrobrego z imponującą fontanną.

3/6 Szczecin – Urząd Wojewódzki

Gmach wcale nie wygląda jak pozostałe bezduszne siedziby różnorakich urzędów. Ten neorenesansowy gmach można zwiedzać. Jego wieże przekraczają 60 metrów wysokości. Z tarasów widokowych można podziwiać panoramę miasta, a w podziemiach dowiedzieć się wielu ciekawych opowieści.

urząd wojewódzki w szczecinie
Urząd Wojewódzki można zwiedzać.

4/6 Szczecin – Dźwigozaury i Łasztownia

Łasztownia to wyspa, z której roztacza się widok na Wały Chrobrego i zamek. Kiedyś były tam spichlerze na zboże, potem Łasztownię zabudowano secesyjnymi kamienicami, z których zostało niewiele budynków. Największą atrakcją wyspy są dźwigi portowe postawione tu w latach 20. i 30. XX wieku oraz wspomniany już pomnik Krzysztofa Jarzyny i paprykarza szczecińskiego. Łasztownia powoli znów zaczyna tętnić życiem – organizowane są na niej imprezy i wydarzenia kulturalne.

dźwigi portowe w szczecinie
Pomnik gangstera w szczecinie
Pomnik gangstera Jarzyny znajduje się na Łosztowni.

5/6 Szczecin – Cmentarz w parku

W Szczecinie znajduje się największy w Polsce, a trzeci co do wielkości w Europie cmentarz, bardziej przypominający park. Są tu wytyczone dwie trasy: historyczna i dendrologiczna, ta druga z egzotyczną roślinnością, żywopłotami i fontannami. Ewenementem  na skalę światową są wydarzenia kulturalne odbywające się na cmentarzu, na przykład koncerty poświęcone „Tym, którzy nie powrócili z morza”. Patrząc na cmentarz z lotu ptaka, przybiera on kształt skarabeusza, który w starożytnym Egipcie symbolizował zmartwychwstanie i przemianę. Symbolika ta nie obca była masonom, którzy w XIX wieku mieli w Szczecinie duże wpływy. Masonem był Wilhelm Meyer-Schwartau – projektant cmentarza, który zafascynowany był egiptologią.

cmentarz w szczecinie
Na cmentarzu odbywają się wydarzenia kulturalne.

6/6 Szczecin – Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza

Przypomina wierzchołek góry lodowej i jest laureatką wielu prestiżowych nagród – filharmonia jest najnowocześniejszym i najbardziej oryginalnym budynkiem nie tylko na mapie Szczecina, ale i całej Polski. Została zbudowana w miejscu dawnej secesyjnej kamienicy. Budynek ma cztery kondygnacje naziemne i podziemny dwupoziomowy parking.  

Więcej o Szczecinie i o innych polskich miastach przeczytacie w przewodniku blogerki Katarzyny Węgrzyn pt. „Gdzie w Polsce do miasta”.

filharmonia w szczecinie budynek
filharmonia w szczecinie wnętrze
Najoryginalniejszy budynek Szczecina.

Zostań z nami

Bądź na bieżąco