- W podróży
- W podróży
9 rzeczy, które możesz zrobić w majówkę
Bardziej zorganizowani plany na majówkę mają już dopięte na ostatni guzik. Każdy plan można jednak urozmaić! Dla mistrzów wycieczek i dla tych, którzy decyzje odkładają na ostatnią chwilę przygotowaliśmy zestawienie najciekawszych aktywności na długi weekend, dostępnych w każdym miejscu Polski. Niezapomniana przygoda gwarantowana!
1/9 Zjedz śledzia w Zagrodzie Śledziowej
Starkowo leży nieco ponad 10 kilometrów od Ustki, powietrze pachnie jeszcze morzem, ale rybackie jedzenie to tu specjalność regionalna. Zajrzycie do tej niepozornej wioski, a zaskoczy was pięknie odremontowany i modnie urządzony folwark z początku XX wieku i fantastyczna kuchnia pani Basi. Co pysznego do degustacji? Śledzie w śmietanie i w musztardzie albo z parowanymi ziemniakami smażonego świeżego lub specjał – śledzik od usteckich rybaków.
Zanim siądziecie do stołu, wybierzcie się jednak na zwiedzanie tutejszego śledziowego muzeum. Zobaczycie tradycyjne narzędzia do połowu ryb i poznacie śledziowe tradycje oraz festiwale z różnych regionów. Ciekawostką jest informacja o największej na świecie sałatce śledziowej w Rosji. Ważyła ponad 400 kilogramów. Są tu też puszki ze śledziem kiszonym ze Szwecji – zamknięte na klucz. To jedno z najbardziej cuchnących dań świata, które fermentując w puszcze może wybuchnąć.
Gdzie: Zagroda Śledziowa, Starkowo 13, Ustka
www.zagroda-sledziowa.pl
2/9 Zobacz obraz El Greco
Czasem najciekawszych odkryć dokonujemy przez przypadek. Tym razem nie musicie liczyć na łut szczęścia. Jedno z arcydzieł światowego malarstwa zobaczycie w... Siedlcach. Odwiedziny w tutejszym Muzeum Diecezjalnym są okazją do podziwiania obrazu „Ekstaza świętego Franciszka” autorstwa hiszpańskiego mistrza manieryzmu – El Greco. Dzieło powstawało w latach 1575-80.
Co ciekawe „Ekstaza świętego Franciszka” to pierwszy obraz ze słynnej serii franciszkańskiej, z której m.in. słynie jest El Greco. Składa się ona z ok. 100 płócien, na których malarz przedstawiał emocje i tajemnice modlitwy, medytacji i stygmatyzacji. Dzieła El Greco cenione są przede wszystkim za techniki obrazujące siłę ekspresji. Jak czytamy na stronie siedleckiego Muzeum Diecezjalnego: „>>Ekstaza świętego Franciszka<<, to obraz płomienia szarpiącego duszę, żaru modlitwy, krzyku do Boga”. Warto stanąć przed płótnem, przyjrzeć się niepowtarzalnemu stylowi, w jakim tworzył El Greco i sprawdzić, jakie emocje obraz wywoła u nas.
Gdzie: Muzeum Diecezjalne, ul. Biskupa I. Świrskiego 56, Siedlce
elgreco.siedlce.pl
3/9 Odkryj Bydgoszcz na nowo
Jeśli w ostatnich latach nie byliście w Bydgoszczy, warto ponownie ją odwiedzić. Miasto zaskoczy was zabytkami w ładniejszej odsłonie. Odnowione wiekowe kamienice, tętniąca rytmem wydarzeń kulturalnych, pełna zieleni Wyspa Młyńska, knajpki z pysznym jedzeniem i lokalnie warzonym piwem. Bydgoszcz odżywa i powoli staje się turystyczną konkurencją dla Pragi, Budapesztu czy Hamburga.
Odchodzące od Brdy kanaliki, które przecinają kameralne uliczki Bydgoszczy, dodają miejskiemu krajobrazowi dodatkowego uroku. Miasto można zresztą zwiedzać z perspektywy rzeki, dzięki kursującym na niej tramwajom wodnym. Wybierając atrakcje, warto kierować się Szlakiem Wody, Przemysłu i Rzemiosła, który łączy 15 obiektów turystycznych – m.in. Kanał Bydgoski, Barkę Lemara, czyli zabytkową barkę towarową z roku 1937, słynne Spichrze Bydgoskie, a także Muzeum Mydła i Historii Brudu. Wszystkie elementy szlaku łączy wodny żywioł, który w Bydgoszczy był ujarzmiany przez stulecia tak, aby czerpać z jego zasobów. Dziś fenomen bydgoskiego dziedzictwa przemysłowego podziwiamy jako turystyczną wizytówkę miasta, ale a sama Brda zyskała nową funkcję w haśle promocyjnym, które brzmi „Bydgoszcz urzeka”.
4/9 Odwiedź największy i najstarszy ogród dendrologiczny w Polsce
Ponoć w letnie noce po tutejszym arboretum snuje się Biała Dama, czyli Teofila z Działyńskich Szołdrska-Potulicka, Pani na Zamku w Kórniku, która w XVIII w. zmieniła go w barokową rezydencję z imponującym ogrodem w stylu francuskim. Były w nim wodotryski, oranżerie, ptaszarnie, a nawet hodowla jedwabników. W początkach XIX w. potomek jej rodziny Tytus Działyński stworzył tu pierwszy w Polsce ogród dendrologiczny (miejsce hodowli i badania drzew), dziś największy w kraju i czwarty w Europie. Na 50 ha rosną kilkusetletnie lipy, buki i dęby, wiśnie i różne odmiany jabłoni, magnolie drzewiaste, jodły greckie czy pochodzące z Florydy cyprysiki błotne. Ogród warto odwiedzać przez cały rok, ale najpiękniejszy jest w maju i czerwcu, gdy kwitną wielobarwne azalie i różaneczniki.
Więcej informacji o najpiękniejszych ogrodach w Polsce w wydaniu specjalnym magazynu Weranda – Ogrody&Design 1/2019, który już jest dostępny w kioskach.
Gdzie: Arboretum, ul. Zamkowa 5, Kórnik
www.idpan.poznan.pl
5/9 Podziwiaj ikony w Supraślu
O niepowtarzalnym klimacie Supraśla, pisaliśmy w zestawieniu najciekawszych miejsc na Podlasiu. Te okolice warto odwiedzać zawsze, chociażby z myślą o odpoczynku wśród bogactwa natury. Supraśl to wyjątkowe miejsce, szczególnie dla miłośników zabytkowej, drewnianej architektury. Warto zobaczyć tu m.in. klasztor prawosławny, założony pod koniec XV w. na pograniczu Korony i Litwy czy Domy Tkaczy z lat trzydziestych XIX w. Punktem obowiązkowym jest jednak kultowe Muzeum Ikon, które mieści się w jednym z budynków Pałacu Opatów – części wiekowego supraskiego monasteru.
Zobaczycie tu ikony z Jezusem Pantokratorem i Matką Boską Trójręczną (najstarsze z nich pochodzą nawet z XVII w.), małe obrazy i krzyże podróżne, a także szesnastowieczne freski z wysadzonej przez Niemców w 1944 roku lokalnej cerkwi. Dowiecie się, jak pisze się ikonę i która szkoła lubiła wykorzystywać w nich kolor różowy. Wszystko to zaaranżowane w scenerii rzymskich katakumb, wiejskich prawosławnych kapliczek i obchodów Święta Jordanu.
Ps. Kiedy zgłodniejecie polecamy obiad w Prowincji – to restauracja z lokalną kuchnią, ale też dom kultury, w którym koncerty często spontanicznie przeradzają się w potańcówki.
Gdzie: Muzeum Ikon, Oddział Muzeum Podlaskiego, ul. Klasztorna 1, Supraśl
muzeum.bialystok.pl/muzeum-ikon-w-supraslu
6/9 Zażyj leśnej kąpieli w jednym z najpiękniejszych lasów Polski
Japończycy od lat analizują dobroczynny wpływ kontaktu z naturą na zdrowie. Z badań, których koszt szacuje się już na około 4 mln dol. wynika, że zwykłe spacery po lesie wspierają kondycję organizmu niczym lek. Powinny „przyjmować” go szczególnie osoby, które większość czasu spędzają w budynkach. Shinrin-yoku, czyli w dosłownym tłumaczeniu „leśne kąpiele”, są więc wskazane dla nas wszystkich, a w samej Japonii stały się wręcz elementem narodowego programu zdrowia publicznego.
W Polsce brakuje tak nowoczesnego myślenia, za to nie brakuje miejsc, w których do woli możemy zażywać leśnych kąpieli. Puszcza Białowieska, Puszcza Kampinoska oraz Bory Tucholskie to znane i godne polecenia pewniki – warto odwiedzić je choć raz. Oprócz nich polecamy Puszczę Niepołomicką, której zaletą są cztery szlaki turystyczne, w tym odcinek Bursztynowego Szlaku Greenways, międzynarodowej trasy rowerowej ciągnącej się od Budapesztu po wybrzeże nad Morzem Bałtyckim. Jeśli lubicie wstawać wcześnie, na pewno spodoba wam się spacer w porannej mgle po drewnianych pomostach nad bagnami i torfowiskami Poleskiego Parku Narodowego. Co na Podlasiu? Puszcza Knyszyńska, czyli drugi pod względem wielkości kompleks leśny w Polsce, mieszczący się nieopodal Supraśla. Tych, którzy majówkę będą spędzać w Zachodniopomorskiem, przy zachodniej granicy kraju, namawiamy do leśnej kąpieli w Kniei Bukowej pod Szczecinem z dwoma punktami widokowymi – Czają Górą i Wzgórzem Bombardierów. W końcu według shinrin-yoku to właśnie buki, zaraz po cedrach i cyprysach, mają najsilniejsze właściwości lecznicze.
7/9 Czerp z natury podczas spływu kajakowego
Spływ kajakowy to sposób na urozmaicenie dnia albo pomysł na kilkudniową przygodę. Polska rozpieszcza malowniczymi korytami rzek i dziką przyrodą. Co polecamy? Przede wszystkim spływy kajakowe z noclegami. To sposób na odpoczynek od cywilizacji i zwiedzanie – nie tylko przyrody (to gwarantowane), ale i zakątków Polski, o których dotąd nie słyszeliście.
W województwie mazowieckim polecamy spływy kajakowe Wkrą na przykład na odcinku od Strzegowa do Modlina. Na wiosłowanie (szczególnie jednodniowe wypady) sprawdzi się też szeroka i spokojna Pilica. Świetnym kierunkiem jest Podlasie. Dla osób, które dopiero chcą zakochać się w pływaniu kajakami, dobrym pomysłem będzie kilkugodzinny spływ Czarną Hańczą. Na miłośników mniej popularnych tras czeka oferta mazurskich szlaków, na przykład Szlak Kurtyni. Nie zapomnijcie też o okolicach Pojezierza Południowopomorskiego z Piławą, a także o Dobrzycy i Zdbicy.
8/9 Szukaj minerałów w Sudetach
Poszukiwaczom przygód (i skarbów!), którzy lubią spędzać czas w rodzinnym gronie, polecamy wyjazd w Sudety. Tu, na Pogórzu Kaczawskim, a dokładniej w nieczynnym kamieniołomie w Lubiechowej, będziecie mogli wziąć udział w wyjątkowych warsztatach. W towarzystwie zawodowego kamieniarza i znawcy słynnych kaczawskich minerałów, a zwłaszcza agatów, będziecie mogli samodzielnie ich poszukać.
Odkryte okazy (oprócz agatów w dawnej lawie wulkanicznej znajdziecie również kalcyty, malachit, hematyt, ametysty) zostaną przecięte w rodzinnej pracowni w miejscowości Nowy Kościół, a następnie będziecie mogli samodzielnie je wyszlifować i wypolerować.
Gdzie: Sudecka Zagroda Edukacyjna
sudeckazagroda.pl
9/9 Sfotografuj Biebrzę podczas lotu balonem
Wiosna to najlepszy czas do podziwiania biebrzańskiej flory i fauny. Rozlewiska, wracające po zimie ptaki, cisza i nurt rzeki. Te uroki malowniczej Biebrzy zwykle podziwiamy z pokładu tratwy albo kajaka. Tym razem możemy zmienić perspektywę i przeżyć niezapomnianą przygodę w jednym z najpiękniejszych zakątków Polski.
Trwający ok. godzinę lot balonem unoszonym przez wiatr, przypadnie do gustu osobom, które szukają wyciszenia, ale i tym, którzy lubią robić zdjęcia. Biebrzański Park Narodowy od lat przyciąga amatorów fotografii przyrodniczej. Wybierając się na majówkę, szczególnie z myślą o wycieczce w przestworzach, nie zapomnijcie aparatów i telefonów. W tych ostatnich, i tym razem, warto jednak włączyć tryb samolotowy, by żadne powiadomienie nie zburzyło unikatowej atmosfery.
Gdzie: Biebrzański Park Narodowy
lataniebalonem.pl