- W podróży
- Siedliska
- Pensjonaty
Klimatyczne weekendowe domki w górach – polecamy 10 pięknych willi, chat i pensjonatów idealnych na górski reset
Jesienią góry wyglądają obłędnie. Wyższe, niższe, spowite mgłą – wszystkie mają swój urok. Zastanawiasz się, gdzie spędzić kilka dni jesiennego urlopu abo weekend w górach? Co wybierasz - Tatry, Góry Izerskie, Beskidy, Sudety czy Bieszczady?Polecamy weekendowe domki w górach do wynąjęcia.
1/ Dom w Górach Izerskiskich - Kwieci Dom Gościnny
Dom z 1913 r. leży w Kwieciszowicach w Górach Izerskich. Jest tu pięknie i dziko, bo to najrzadziej zamieszkany obszar w Europie. Tutejsze przedwojenne domy są prawdziwie urokliwe. Kameralny pensjonat powstał w dawnej ewangelickiej podstawówce. Prowadzą go Łukasz i Piotr, miłośnicy długich wędrówek górskimi szlakami.
W pensjonacie są 4 pokoje na poddaszu i 2 dwupokojowe apartamenty oraz część wspólna w dawnej sali lekcyjnej z kuchnią, salonem i jadalnią. W cenie jest śniadanie. Dla najmłodszych została przewidziana antresola z tajemniczymi zakamarkami. W ogrodzie jest stary sad i ogród z piękną panoramą na Góry Kaczawskie, polską krainą wygasłych wulkanów. No i zdecydowanie jest gdzie wędrować.
Kontakt do właścicieli: kwieci.pl
2/ Dom w Tatrach, Zakopane - Villa Miodula
Willa Miodula znaduje się w Zakopanem, u podnóża Tatr z Giewontem w roli głównej. Stoi na wzgórzu porośnięśnietym smrekami. Wybudowali ją Andrzej Klimek z żoną Martą. Pod Warszawą Andrzej zarządza firmą Klimek i Kluś, produkującą luksusowe drzwi oraz garderoby, a razem z Martą prowadzą luksusową Miodulę w Kościelisku – chatę w stylu podhalańskim, bardziej butikowy hotel niż pensjonat. Wszystko tu jest wypieszczone jak w austriackich pensjonatach, do których jeździli na narty. Po pewnym czasie, kiedy wybrali już nazwę dla domu, okazało się, że Miodula to również nalewka na miodzie z zastrzeżoną recepturą, która nalewana jest do flaszek sygnowanych numerem kadzi. Rozgrzewa i leczy z melancholii, więc właścieciele chętnie częstują nią gości.
Villa Miodula otrzymała wyróżnienie Booking “DOSKONAŁOŚĆ ROKU”, a także wyróżnienie w najbardziej prestiżowych przewodnikach po restauracjach i miejscach szczególnych, takich jak Magda Gessler oraz Gault & Millau Polska.
W willi do dyspozycji gości jest 9 pokoi o różnym metrażu, urządzonych w stylu rustykalnym, ale każdy trochę inny. Oprócz tego w willi znajduje się świetlica z książkami i zabawkami dla najmłodszych oraz jadalnia. Możliwe jest oglądanie filmów z rzutnika. Jest również narciarnia do przechowywania sprzętu.
Codziennie na dolnym piętrze czeka na gości śniadanie - szwedzki stół. Podczas świąt są organizowane obiady i kolacje, często z atrakcjami, takimi jak wspólne ogniska lub orkiestra.
Kontakt do właścicieli: villamiodula.pl
Czytaj także: 5 najpiękniejszych jezior w polskich Tatrach, ktore warto zobaczyć.
3/ Dom w Beskidach, Szczyrk - Loft 85
Loft 85 to klimatyczny dom w Szczyrku - w samym sercu Beskidów. Położony na wysokości 650 m n.p.m. i oferuje piękne, panoramiczne widoki na góry i zachody słońca. Wykończony jest z dbałością o każdy szczegół w stylu butikowego loftu ocieplonego górskimi akcentami.
Zrazu strzelisty dom nie zrobił na Małgorzacie żadnego wrażenia, ale gdy tylko przekroczyła próg salonu, zobaczyła wielkie panoramiczne okno z widokiem na Skrzyczne i kolejkę na Jaworzynę, a na pierwszym planie cudowne wysokie świerki.
Większość elementów w domu pochodzi z recyklingu, z rozbioru starych stodół i chat w okolicy. Z takich desek zrobione są krokwie w salonie, parapety, drzwi, część szafek w łazience, a nawet rama do lustra i starych zdjęć Szczyrku. Do tego naturalne pledy, poduchy i narzuty. To wszystko sprawia, że wnętrze to oaza spokoju i relaksu. Z kolei metalowe detale – lampy z miedzianymi akcentami i kuta balustrada schodów – nadają industrialny charakter. Całość tworzy... przytulny loft. Właściciele oddają do dyspozycji cały dom, który maksymalnie pomieści 12 osób. Na parterze znajdują się salon i kuchnia, na drugim piętrze dwie sypialnie z balkonami oraz dwie łazienki, na trzecim z kolei sypialnia z balkonem i łazienką.
Kontakt do właścicieli: www.loft85.pl
Kontakt do właścicieli: loft85.pl
4/ Dom w Sudetach - Pensjonat Zapomnienie
To miejsce idealne, by się zapomnieć, poczuć się wolnym, niczego nie udawać, być sobą. Pensjonat Zapomnienie leży w Kotlinie Kłodzkiej u podnóża Gór Sowich, w miejscowości Nowa Ruda. Agnieszka odnowiła ponadstuletni kamienny dom i zmieniła go w przytulne siedlisko, w którym odpoczniecie, zregenerujecie ciało i umysł oraz wyśpicie się do woli. Dobry, zdrowy sen zapewnią Wam futony, czyli ekologiczne materace z bawełny, lnu, owczej wełny albo włókna kokosowego. Co ciekawe, właścicielka szyje je ręcznie. A jakby tego było mało raczy gości domową kuchnią, zdrową i lokalną: Agnieszka podaje na śniadanie żytni chleb na zakwasie prosto z pieca. Jajka są prosto z kurnika, a szynka własnej roboty. Wszyscy siadają przy wielkim wspólnym stole ze starych desek.
Do dyspozycji gości są 4 pokoje, aneks kuchenny, duży salon z kominkiem oraz 3,5 hektarów ogrodu i łąki. Każdy pokoi ma dodatkowe spanie na antresoli, co cieszy głównie najmłodszych.
Kontakt do właścicieli: zapomnienie.pl
Czytaj także: 10 atrakcji w Kotlinie Kłodzkiej, których nie możesz przegapić.
5/ Dom w górach, na Podkarpaciu - Ptasie Radio Brzozów
Ptasie Radio Brzozów leży na obrzeżach małego, podkarpackiego miasteczka Brzozów. Goście mogą oddawać się tutaj ornitologicznej pasji i kosztować wegańskie dania. Wokół nie ma sąsiadów, za to sarny i lisy. Właścieciele, Iza i Tomek, starą chałupę podnieśli z ruiny własnymi rękoma.
Oddają dla gości 4 pokoje (Kowalik, Rudzik, Wilga i Szczygieł) oraz dwie łazienki na korytarzu. Do dyspozycji jest rónież przestronny korytarz z miejscem, w którym można zrobić sobie kawę lub herbatę. W cenę noclegu wliczone są dwa wegańskie posiłki dziennie: śniadanie i obiadokolacja. Niemałą atrakcją są kąpiele w ziołach, które zbiera Iza.
Kontakt do właścicieli: ptasieradiobrzozow.pl
6/ Dom w Maruszynie, Tatry - Osada Maruszyna
Marysia od bladego świtu całym sercem oddana jest gotowaniu. Tym bardziej, że Michał, geodeta morski, przywozi jej z całego świata różne przyprawy, więc nie może się oprzeć, by trochę nie pooksperymetować. Naturalne jest więc to, że pysznymi daniami częstuje też gości.
Marysia i Michał prowadzą luskusową i bardzo wyjątkową agroturystykę. Na wynajem mają cztery weekendowe domki w stylu zakopiańskim: prowansalski, francuski, alpejski i góralski w malowniczej miejscowości Maruszyna, około 15 km od Zakopanego i Tatr. Od miejscowości nazwali też teren, na którym stoją domki - Osada Maruszyna.
W każdym domku są 3 sypialnie na piętrze, 2 sypialnie na poddaszu, salon, kuchnia, jadalnia, łazienka i – co cieszy się uznaniem gości - sucha sauna. W każdym z salonów znajduje się też kamienny kominek. Na terenie są dwa zewnętrzne baseny podgrzewane pompą ciepła z temperaturą do 33°C, jacuzzi elektryczne oraz balia wodna opalana drewnem. Atrakcji chyba nie trzeba wymieniać, bo Zakopane i Tatry zapewniają je wszystkie.
Kontakt do właścicieli: osadamaruszyna.pl
7/ Dom w górach, Beskid Niski - Swystowy Sad
Swystowy Sad leży w Ropkach w Beskidzie Niskim na Łemkowszczyznie. Wieś leży w dolinie, tuż pod Ostrym Wierchem i blisko Lackowej – najwyższych szczytów tego pasma. Niedaleko stąd do uzdrowisk - Wysowej, Krynicy i słowackiego Bardiova. Dnem ropczańskiej doliny wiją się czyste strumienie. Zapaleni zbieracze odkryją porośnięte kwiatami i ziołami łąki, polany borówkowe, jagodowe i poziomkowe, a jesienią zagajniki pełne grzybów.
Przed wojną w Ropkach było 70 gospodarstw, dziś na stałe mieszka okolo 40 osób. To tutaj powstał Swystowy Sad, która nazwę wziął od starego sadu Petra Swysta – łemkowskiego gospodarza sprzed wojny. Właściciele odtworzyli dwa drewniane domy z bali jodłowych, w których przyjmują teraz gości. W obu znadziecie pokoje 2, 3 i 4 osobowe, każdy z łazienką i prysznicem, urządzone w wiejskim, przytulnym klimacie, łączącym historię z nowoczesną funkcjonalnością. W głównym domu jest duża jadalnia, będąca jednocześnie salonem i świetlicą.
Gotuje właścicielka, dania są wegetariańskie – przebojem nr 1 jest pasta słonecznikowa, nazywana przez dzieci shrekową, bo ma kolor oliwkowy. Stary drewniany stół zawsze jest suto zastawiony jest pysznymi daniami. Gospodyni serwuje codzinnie a to zupy, a to pierogi. Są pieczone bakłażany, papryki, kopytka. Sama robi chleb. Jej specjalnością są ciastami z sezonowymi owocami.
Kontakt do właścicieli: ropki.com.pl
8/ Dom w górach, Beskid Śląski - Prowansalski Dom w Górach
Chcecie poczuć się jak w słonecznej Francji czy Mazurach? I mieć widok na... góry? To możliwe! Trochę jakby na przekór właściciele urządzili dwa domki w stylach prowansalskim i marynistycznym. Oba położone są we wsi Jaworzynka w Beskidzie Śląskim w dolinach potoków Krężelki i Czadeczki. Od północy Jaworzynka sąsiduje z Istebną, a od północnego wschodu z Koniakowem. W południowej części wioski zbiegają się granice trzech państw: Polski, Słowacji i Czech.W odległości 1500 m znajduje się kryty basen, w odległości 7km Aqua Park, Stoki narciarskie Złoty Groń, 20 minut samochodem na Słowacji kompleks narciarski Wielka Racza. Karczmy regionalne i sklepy do 2000 m.
Jest możliwość zamówienia z dostawą śniadania, obiadokolacji czy pysznego ciasta, z którego słynie pani Sabina. W okolicy domków znajdują się liczne pola jagód, trasy rowerowe, szlaki turystyczne do pieszych wędrówek. Możliwe są piesze wycieczki w kaloszach po górskim strumyku. W odległosci 4 km położony jest Koniaków słynny na całą Polskę z wyrobów koronkarskich.
Kontakt do właścieli: prowansalskidomwgorach.pl
9/ Dom w Poroninie, Tatry - Górska Osada
Domki Górskiej Osady Luxury Chalets położone są w miejscowości Poronin, przy wjeździe do Murzasichla i Małego Cichego, zaledwie 7 km od Zakopanego. Wśród lasów Tatrzańskiego Parku Narodowego znajdziecie spokój i ciszę. Jednocześnie o rzut kamieniem znajdują się najnowocześniejsze wyciągi narciarskie, takie jak Stacja Małe Ciche, Ośrodek Harenda, kompleksy narciarskie Bukowiny Tatrzańskiej (np. znany RusinSki) czy Białki. W pobliżu są również znane Termy – Bania oraz stadnina koni, szkółka jeździecka dla dzieci, 2 cudowne leśne parki linowe, wiele atrakcyjnych restauracji, wypożyczalnie nart i rowerów.
Ula i Kuba, którzy poznali się na architekturze, spędzili długie godziny, podglądając i studiując podhalańską architekturę w „Kolibie”, w której obecnie znaduje się muzeum Witkiewicza, wielkiego popularyzatora stylu zakopiańskiego. A że mają architektoniczne zacięcie połączyli we wnętrzach każdego domku (jest ich 6) sielsko-romantyczny klimat z nutą góralskiej tradycji oraz nowoczesny design.
Architektura zewnętrzna budynków jest za to w 100% góralska, w każdym detalu hołdująca pięknu najlepszej podhalańskiej tradycji. Każdy domek ma własny zadaszony i umeblowany taras lub werandę. W ogrodzie uroku dodaje górski strumyk z płytkimi tamami, który właściciele latem zarybiają. W domkach można gotować, ale możliwe jest także pełne wyżywienie z dostawą do domku na wybraną godzinę. Górska Osada organizuje kuligi, przejażdżki wozem, bryczką czy pieczenie barana przy ognisku.
Kontakt do właścicieli: gorskaosada.pl
10/ Dom w Bieszczadach - Chata Magoda
Lutowiska są malowniczo położoną wsią w Bieszczadach, w połowie drogi między Dolnymi a Górnymi Ustrzykami. Wieś założono w XVI w, do II Wojny Światowej była zamieszkana przez Rusinów, Polaków i Żydów. Na polach przed domem, rozciąga się widok na filmowe plenery uwiecznione w „Panu Wołodyjowskim”. Z okien zaś rozpościera się widok na połoniny ze szczytem Tarnicy. Drewniany dom z bali, postawiony w 1930 r., został przeniesiony w całości w Bieszczady. Nazwali go Chata Magoda. Ozdobą domu są stare przedmioty codziennego użytku z tych terenów, antyki i przedmioty artystyczne przywożone z różnych stron świata. We wnętrzu dominują drewno, kamień, wiklina i piękne tkaniny. W Chacie Magoda goście mają do dyspozycji pięć pokoi.
Na terenie oprócz Chaty Magoda stoi jeszcze oryginalna chata zbudowana w stylu bojkowskim, która ma ponad 90 lat. Chata Bojkowska wynajmowana jest w całości dla maksymalnie 6 osób. Oprócz nie jest też Chata Wołoska. Wołosi to lud karpacki, zamieszkujący tereny obecnej Rumunii. Budownictwo wołoskie było bardzo charakterystyczne, wiele elementów zaszczepiono do architektury bieszczadzkiej. Chata Wołoska również jest wynajmowana dla 6 osób.
Właścicielami trzech chat są Jagoda i Maciek. Maciek został dyplomowanym cieślą, a Jagoda wydała książkę „Chata Magoda, ucieczka na wieś” o swojej i Maćka przeprowadzce ze Szczecina w Bieszczady, o prostym i ekologicznym życiu, o ratowaniu starych domów.
Śniadania wliczone są w cenę. Goście mogą też zamówić obiadokolacje. Rarytasy z menu Jagody „wystąpiły” w Dzień Dobry TVN. Jagoda pochwaliła się w programie młodą kapustą, pesto z czosnku niedźwiedziego, regionalną potrawę podkarpacką - knysze, dżemem dyniowym i dżemem marchewkowym.
Kontakt do właścicieli: chatamagoda.pl