werandcountry.pl weranda.pl
Reklama - Kontynuuj czytanie poniżej
  • W podróży

Gdzie pojechać na weekend w Polsce? Zobacz 6 niezwykłych miejsc, które warto odwiedzić

autor: Beata Woźniak

Planujesz weekendowy wyjazd albo wakacje w Polsce? Musisz poznać te 6 miejsc! Zobacz polskie Malediwy i zajrzyj do piramidy, odwiedź prawdziwą samotnię na rozlewiskach, usłysz szum tysięcy nietoperzych skrzydeł i spójrz w przepaść… Te atrkacje w Polsce cię zaskoczą!

 

Atrakcje na weekend w Polsce – Polskie Malediwy

Park Gródek – Jaworzno, ul. Płetwonurków

Kto by pomyślał, że kiedyś była tu kopalnia i wydobywano dolomity? Dziś miejsce to nazywane jest polskimi Malediwami i nie bez powodu.

Z góry, z urwiska miejsce wygląda jak rajska laguna ze szmaragdową wodą. Już z daleka zobaczysz postaci chodzące po wodzie. Kładki są często zalane, więc wydaje się, że ludzie zyskali biblijne umiejętności. Koniecznie do nich dołącz. Dobra zabawa gwarantowana, szczególnie podczas mijanek. Dużo śmiechu powodują psiaki, które są tak zdziwione sytuacją, że co i raz zaliczają kąpiel.

To nie koniec atrakcji. Zajrzyj w głąb sąsiedniego zbiornika. Na jego dnie zobaczysz ogromną koparkę. Skąd się tam wzięła? Dawno temu kopalnia zalegała z opłatami za prąd, więc został odcięty i przestały działać pompy. Zbiornik tak szybko się napełnił, że ciężki sprzęt nie zdążył wyjechać. Teraz koparka, niczym wrak statku, jest atrakcją dla nurków. Jeśli chcesz zacząć podwodną przygodę, możesz zapisać się na kurs.

Co w Polsce w weekend - polskie Malediwy
Fot. Shutterstock

Gdzie na weekend w Polsce – mazurska piramida

Grobowiec barona Friedricha von Fahrenheida, Rapa na Mazurach

Skąd taka budowla wzięła się w środku lasu nieopodal rosyjskiej granicy? Okoliczne ziemie należały do rodu Fahrenheidów. Było to w XVIII wieku, w czasach fascynacji egiptologią. Baron zetknął się z nią podczas podróży po Francji. Postanowił wybudować piramidę – może z nadzieją na życie wieczne? Konstrukcja powstała z polnego kamienia, ze sklepieniem nachylonym pod takim samym kątem, jak w piramidach egipskich. Droga do niej wiedzie malowniczą, specjalnie usypaną groblą.

Polska piramida Grobowiec barona Friedricha von Fahrenheida
Grobowiec barona Friedricha von Fahrenheida, Fot. Shutterstock

Krzywy las

Nowe Czarnowo, ul. Przemysłowa 25

Zobaczysz coś, czego nigdy wcześniej nie widziałaś, czyli powykrzywiane sosny. Jest ich około stu, skupionych na niewielkim terenie. Wokoło rosną zwyczajne, strzeliste drzewa. Czy to żart przyrody? Raczej potrzeba człowieka. Podobno w 1934 roku drzewka zdeformowali rzemieślnicy produkujący sanie. Pnie obcięli, pozostawiając tylko jedną gałąź. Inna teoria mówi, że to zmutowane okazy. Zagadka zostanie rozwiązana. Z drzew zebrano nasiona i posadzono je na sąsiedniej parceli. Co z nich wyrośnie?

 

Krzywy las
Krzywy las w Nowym Czarnowiw, fot. Shutterstock

Weekendowe atrakcje w Polsce – Złoty Widok

Szklarska Poręba, Góry Izerskie

Chcesz podziwiać Karkonosze w pełnej krasie? Możesz je zobaczyć ze Złotego Widoku w Górach Izerskich, znajdującego się na wysokości 585 metrów. Dreszczyku emocji dodaje fakt, że to próg skalny.

20 metrów poniżej rozciąga się Dolina Kamiennej. Jak tu dotrzeć? Z parkingu znajdującego się obok domu Wlastimila Hofmana pójdziesz niebieskim szlakiem i po 10 minutach będziesz na miejscu. Dłuższa trasa wiedzie przy Wodospadzie Szklarki. Taras został zbudowany na granitowych skałkach. Są tutaj drewniane siedziska, leżanki, stoły. Wszystko zabezpieczone estetycznymi metalowymi barierkami. A teraz do dzieła – przestudiuj horyzont i znajdź królową regionu, czyli górę Śnieżkę. Możesz się też poopalać i popiknikować.

Złoty Widok Szklarska Poręba

Niezwykłe miejsca w Polsce – pustelnia na bagnach

Skit Świętych Antoniego i Teodozjusza Pieczerskich Odrynki, Skit Kudak 1

Ależ to odosobnione miejsce! Aby się do niego dostać, przejdziesz 700 metrów kładką. Kiedy jej nie było, zostawała tylko łódź. Niewielka brama prowadzi cię do innego świata, na małą wysepkę. Co znaczy słowo „skit”? To prawosławna samotnia. Choć wygląda, jakby stała tu od wieków, stuknęło jej zaledwie 15 lat. Zajrzyj do cerkwi zbudowanej w podhalańskim stylu. Jest klimatyczna, zdobna, ale malutka, dlatego powstała druga świątynia na kilkadziesiąt osób. Jest też budyneczek ze świętym źródłem. Pomysłodawcą miejsca był archimandryta Gabriel, wcześniejszy opiekun monastyru w Supraślu. Skromny człowiek z tytułami naukowymi i niesłychaną życiową mądrością. Jak mało kto znał się na ziołach. Otworzył więc niewielką przychodnię i leczył tym, co dała matka natura. Dziś zielarza już nie ma, jednak urok miejsca wabi ludzi, tych wierzących i nie.

Pustelnia na bagnach
Skit Świętych Antoniego i Teodozjusza Pieczerskich w Odrynkach, fot. Shutterstock

Atrakcje przyrodnicze – w poszukiwaniu nietoperzy

Międzyrzecki Rejon Umocniony Międzyrzecz, Pniewo 1

Miały chronić Rzeszę od wschodu, więc zbudowano je z rozmachem. To, co widać na powierzchni ziemi, to nic, chociaż zapora zwana zębami smoka (zdjęcie obok) robi wrażenie. Za to pod powierzchnią zobaczysz labirynty korytarzy, ponad 35 kilometrów. Dla zwiedzających udostępniona jest trasa o długości 3 km i 1,5 km – jeśli chcesz wyruszyć z miejscowości Pniewo. Z Pętli Boryszyńskiej możesz przejść podziemiami aż 5 kilometrów. Do Międzyrzecza zwiedzających przyciągają nie tylko fortyfikacje i muzeum sprzętu wojskowego. Wabikiem są nietoperze zasiedlające tunele. Mieszka tu 30 tys. osobników i aż 12 gatunków. Przy odrobinie szczęścia zobaczysz nocka dużego o rozpiętości skrzydeł 45 cm albo nocka Bechsteina z zabawnymi uszami. Szczęścia nie potrzeba, by poznać popularnego gacka. To z powodu tych zwierzaków powstał rezerwat przyrody Nietoperek.

Tekst: beata Woźniak Zdjęcia: materiały prasowe, shutterstock, Alamy/BE&W, Jolanta WÓjcicka / Shutterstock.com, Łukasz WylĘgała, Arkadiusz Fajer / Shutterstock.com, uslatar / Shutterstock.com, Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie

Międzyrzecki Rejon Umocniony
nietoperze
Nietoperze w Międzyrzeckim Rejonie Umocnionym, Fot. Shutterstock

Zostań z nami

Bądź na bieżąco