werandcountry.pl weranda.pl
Reklama - Kontynuuj czytanie poniżej
  • W podróży

10 alternatywnych atrakcji w Katowicach

opracowanie: Patrycja Fleiszer

Górny Śląsk przeżywa prawdziwy renesans. Dawne budynki przyciągają na nowo, a nowe ciekawe miejsca wyrastają, jak grzyby po deszczu. A stolica regionu, Katowice zapewnia tyle atrakcji, że jednodniowa wycieczka może okazać się za krótka. My postaramy zmieścić się w weekendowym wypadzie do Katowic. 

Na wycieczkę zabieramy Was z naszym ulubionym przewodnikiem, OGARNIJ MIASTO. Gotowi?

Co zobaczyć w Katowicach

1/10 Kamienica Pod Butem

Katowice, ul. 3 Maja 6 i 8

Nazywana również Domem Kochmanna od nazwiska zarządcy Domu Obuwia, który funkcjonował tu na początku XX wieku.

kamienica pod butem katowice
Fot. Katarzyna Nowakowska

Ślady dawnego przeznaczenia widoczne są na herbowej tarczy z wizerunkiem buta – to od niego pochodzi popularna nazwa kamienicy. Budynek usytuowany w sąsiedztwie rynku przyciaga uwagę przechodniów przede wszystkim ciekawym zestawieniem stylu neogotyckiego i secesji. Z jednej strony zbudowany z czerwonej cegły ma strzelisty charakter, z drugiej – bogatą, zaczerpniętą z przyrody ornamentykę.

Motyw dębowych gałęzi i liści widoczny jest na zwieńczeniu najwyższej kondygnacji, w szczycie i okolicach okien. Ciekawostką jest wykorzystanie w loggii dekoracji w kształcie drzew – tam poza funkcją estetyczną, pełni rolę kurtyny. 

2/10 Superjednostka

Katowice, ul. Korfantego 16-32

...jest super! Dlaczego? Ten kolos na żelbetowychnogach to jeden z największych mieszkalnych budynków wielokondygnacyjnych w Polsce.

superjednostka katowice
Fot. Katarzyna Nowakowska

Budynek stanowi osobne osiedle. Zaprojektowany tak, by był samowystarczalny i – w duchu socjalistycznym – sprzyjał sąsiedzkiej integracji. Został dostosowany do zamieszkania przez 3000 osób, z zaplanowaną przestrzenią na przychodnię, świetlice i punkty usługowo-handlowe.

Mimo tego, że pierwotny projekt Mieczysława Króla został dość mocno zredukowany, to i tak prezydent Francji Charles De Gaulle w czasie wizyty w Katowicach porównał go do największych modernistycznych osiągnięć Le Corbusiera. Nie jest łatwo tam wejść, ale jeśli będziesz miał szczęście, to wjedź windą zatrzymującą się tylko na co trzecim piętrze i przejdź się jednym z kilku korytarzy, które ciągną się przez całą długość budynku.

Z okien wyższych kondygnacji rozciąga się piękna panorama okolicy, ale warto też stanąć pod samymi nogami tego mrówkowca, poczuć hulający tam wiatr i podnieść głowę, aby zobaczyć ogrom całej budowli.

3/10 Mona Tusz

Katowice, ul. 3 Maja 11

W bramie przy jednej z bardziej uczęszczanych ulic prowadzących od miejskiego rynku do dworca kolejowego czeka na nas świat teatralnej sceny.

mona tusz
mona tusz atrakcje katowice
Fot. materiały prasowe

Nie tylko dlatego, że mieści się tu siedziba Teatru Bez Sceny i Teatru A Part, ale również dlatego, że podwórko zdobi pełen kolorów, uzupełniony mozaiką mural przestawiający bujającą w obłokach teatralną publiczność. Oniryczne kobiece postacie zanurzone w marzeniach wpatrują się w wyimaginowaną scenę. Towarzyszą im baśniowe stworzenia miękko wtapiające się w faliste linie kształtów postaci.

Ciekawostką jest, że na ścianie obok znajduje się postać mężczyzny z papugą na ramieniu. To szewc, który w tym miejscu przez ponad 50 lat miał swoją pracownię. 

4/10 Supergut Studio, Zachód Słońca w Mieście Ogrodów

Katowice, nad rzeką Rawą

Krajobraz rynku w okolicach rzeki latem przypomina bardziej ten kanaryjskiej plaży niż śląskiego miasta. 

supergut studio zachód słońca
Fot. D. Chalomoniuk

Niektórzy mówią, że to za sprawą sztucznej Rawy, która imituje tę płynącą kilka metrów głębiej oraz miejskich leżaków i palm – feniksów kanaryjskich – które od kilku lat są eksponowane w jej okolicy, Katowice zmieniły się w istne Las Palmas. Mogłoby się wydawać, że dopełnieniem tej śmiałej wizji jest żarzący się nad prawdziwym korytem rzeki neon z napisem "zachód słońca" wpisanym w okrągły kształt.

Praca autorstwa Katarzyny Furaglińskiej, Doroty Żurek i Łukasza Smolarczyka jednocześnie wchodzi w dyskusję z przestrzenią, w której się znajduje. Wyłaniająca się z przesmyku między starymi, niezbadanymi kamienicami, wisząca nad Rawą, której zdecydowanie nie można nazwać czystą rzeką, prowokuje pytania o granice tego, co rzeczywiste i nie, o granice tworzenia miejskiej iluzji. 

Co robić w Katowicach 

5/10 Jazz Club Hipnoza

Katowice, Plac Sejmu Śląskiego 2 fb/jazzclubhipnoza

Jeden z najstarszych klubów jazzowych na Śląsku. Ta knajpa rządzi się swoimi prawami – wieczorami, nawet w środku tygodnia, bywa pełna ludzi. 

hipnoza katowice
Fot. Aleksander Joachimiak

Panuje tu prawdziwie hipnotyczna atmosfera – przygaszone światła, wygodne kanapy i miarowo kręcące się kolorowe tarcze na ścianach. Miejsce sprzyja spotkaniom i rozmowom. To też idealna przestrzeń, aby zjeść dobrą kolację. Kiedy już tu będziesz, koniecznie spróbuj sławnych zapiekanek.

Zobacz także: Gdzie zjeść na Śląsku

W trakcie często organizowanych tu koncertów miejsce zmienia oblicze. Jest pełno gwaru i muzyki. A grywali tu najwięksi – w jednym z kątów wyeksponowana jest lista goszczących tu muzyków. Znajdziecie nawet autograf Herbie'ego Hancocka i Woody'ego Allena, który wystąpił tu ze swoim zespołem. 

6/10 Todojutra

Katowice, ul. Mariacka 17, ul. Słowackiego 2 fb/todojutra

Lokale z zapiekankami od kilku lat z powodzeniem wpisują się w krajobraz miasta. Ten jest jednym z najciekawszych.

todojutra zapiekanki katowice
Fot. Katarzyna Nowakowska

 

 

Kompozycje smaków – od wycieczek w polskie góry do inspiracji meksykańskim stołem. Duże zapiekanki są naprawdę DUŻE – mają pół metra.

Ze względu na to, że miejsce jest czynne do późna – zaspokoisz tu nawet głód, który dopadnie cię podczas nocnej imprezy.

Równie fajnie jest też w ciągu dnia, kiedy możesz wpaść na szybkie jedzenie, które latem warto skonsumować na leżakach.

Jeśli lubisz klimat lokali typu street food, jest duża szansa, że tu wrócisz. Na wszelki wypadek wychodząc, powiedz: "To do jutra!"

7/10 Cafe Byfyj 

Katowice, ul. Krawczyka 5 fb/cafebyfyj

To znajdujące się w zabytkowej dzielnicy Katowic miejsce zmienia się w zależności od pory dnia: w kawiarnię, śniadaniowe bistro i restaurację. 

 

Wiele tu nawiązań do śląskiej tradycji. W końcu Byfyj znajduje się na nikiszowieckim rynku, a sama nazwa znaczy tyle, co kredens.

Taki jak u babci. Możecie więc spodziewać się tu domowej atmosfery.

Pieczywo i wypieki serwowane w lokalu pochodzą z ikonicznej katowickiej Piekarni i Cukierni Michalski, która znajduje się tuż obok.

W oferowanej kuchni lokal nie ogranicza się jednak do regionalnych propozycji.

Obok tych typowo śląskich, spotkasz tu smaki z wielu rejonów świata – codziennie inne.

cafe byfyj katowice
Fot. Katarzyna Nowakowska

8/10 Saffa

Katowice, Plac Oddziałów Młodzieży Powstańczej 2/5 saffa.shoplo.com

Ta autorska biżuteria zaskoczy Was niebanalnością. Wiemy, co mówimy.

co robić w katowicach
saffa atrakcje katowice
Fot. materiały prasowe

Nieschematyczne spojrzenie na ozdoby przejawia się w minimalistycznych formach, unikatowych wzorach i nieoczywistym wykorzystaniu materiałów. Formy zaprojektowane przez Martę Szafraniec to manifestacja braku zgody na nudę. Są w nich skromność i odwaga jednocześnie.

Każda kolekcja to odrębna historia, w której na początku rodzi się idea, a następnie tworzą się jej poszukiwania. Forma wynika z idei. Żadnych utartych, skrótowych ścieżek. 

9/10 Komis Płytowy Katowice

Katowice, ul. 3 Maja 19/30 A fb/recordstorekatowice

Niektórzy uważają, że bez tego miejsca świat muzyki w Katowicach nie byłby taki sam. 

komis płytowy katowice
winyle katowice
Fot. materiały prasowe

W ukrytym w głebi podwórka sklepie półki od sufitu do podłogi zapełnione są płytami winylowymi. Wizyta tu to gratka dla wszystkich melomanów i fanów czarnych krążków. Trudno stąd wyjść z pustymi rąkmi, ponieważ wachlarz gatunków muzycznych jest naprawdę ogromny.

Znaleźć można zarówno popularne wydania, jak i prawdziwe perełki, rzeczy nowe i z drugiej ręki. Na dodatek w rozsądnych cenach. Ofertę uzupełniają płyty CD, plakaty i książki o tematyce muzycznej.

10/10 Cafe Europa

Katowice, ul. Mickewicza 8

Puby w centrum pojawiają się i znikają, a ona po prostu jest. I to od 110 lat.

 

cafe europa katowice
Fot. Katarzyna Nowakowska

Biorąc pod uwagę fakt, że Katowice mają nieco ponad 150 lat – to prawdziwe osiągnięcie. W środku elegancki bar, przestronna sala z wysokim sufitem ozdobionym dyskotekową kulą. Miejsce dla muzyków – na atresoli. Na ścianach wokół parkietu – lustra.

Idealna przestrzeń do tańca! Choćby na fajfach, czyli na dancingach rozpoczynających się dokładnie o godzinie 17. Dla wszystkich, którzy choć raz w życiu chcieliby poczuć się, jak John Travolta.

Wieczorami mozna poszaleć, za to w ciągu dnia dobrze zjeść. Słyszeliśmy o klientach przyjeżdżających tu z odległych miejsc w Polsce, aby spróbować ukochanej rolady z kluskami i modrą kapustą. Takiej, jak za dawnych czasów. Zresztą, sami sprawdźcie, jak to jest z tą Europą.

Zobacz także: Śląsk dla dzieci – najciekawsze atrakcje

Katowice – najciekawsze wydarzenia

Jeden weekend na Śląsku nie wystarczy. Tutaj po prostu trzeba bywać regularnie. Katowice słyną także z jednych z najciekawszych polskich festiwali, zwłaszcza muzycznych, dlatego w 2015 roku miasto dołączyło do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO. Wszystko, dzięki swojemu wielopłaszczyznowemu podejściu do życia muzycznego, które doceniła światowa organizacja. Oto nasze ulubione katowickie festiwale:

  • Festiwal Prawykonań Polska Muzyka Najnowsza

Wydarzenie organizuje Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, a główną zasadą festiwalu jest prezentowanie jedynie tych dzieł, które nie miały jeszcze swojej premiery na polskich scenach.

  • Katowice Jazzart Festiwal

Jazz z całego świata i to nawet w najbardziej eksperymentalnych wykonaniach, a każda edycja opatrzona jest mottem, wokół którego zbudowany jest cały program.

  • Off Festival

Na scenie tego katowckiego festiwalu pojawiały się takie gwiazdy muzyki alternatywnej, jak Iggy Pop, Patti Smith, czy PJ Harvey. To po prostu kultowe wydarzenie!

  • Ars Independent Festival

Pokazy gier wideo, nowych technologii i wirtualnej rzeczywistości, czyli wszystkiego tego, co dzieje się w kulturze audiowizualnej.

 

Zdjęcie główne: Nomadic Julien; Unsplash

Zostań z nami

Bądź na bieżąco