- W podróży
Ruszamy na weekend po szlakach Mazowsza
To będzie niezapomniane doświadczenie. Miejsca niezbyt odległe od Warszawy są pełne różnorodnego, czasem naprawdę dzikiego krajobrazu z wielkimi przestrzeniami Puszczy Kampinoskiej czy pięknego pojezierza Gostyńskie.
Szlaki Mazowsza – Puszcza Kozienicka
Ten czarny szlak o długości około 12 km rozpoczyna się na parkingu leśnym w Augustowie.
Ścieżka wiedzie przez las mieszany do Czarnej Drogi przez ładny mieszany drzewostan. Doprowadza do prostej jak strzała Czarnej Drogi. Jeśli chcesz znacznie skrócić pieszą wycieczkę, zamiast w Augustowie to tu możesz rozpocząć wędrówkę. Spokojnie dojedziesz do tego punktu samochodem – skręć z szosy w Czarną Drogę ok. 1,5 km za Augustowem w kierunku Kozienic i zaparkuj na leśnym parkingu. Niedaleko stoi murowany domek zwany „Leśniczówką”, która w rzeczywistości była dawną budką dróżnika.
Na polanie nieopodal jest wiata i miejsce na rozpalenie ogniska. To dobry punkt na przystanek.. Stąd wiedzie 3 kilometrowa ścieżka Królewskie Źródła. Na trasie znajdziesz informacje dotyczące żyjących tu gatunków roślin i zwierząt, Dojdziesz do stromego zbocza Zagożdżonki. Wypływają z niej trzy źródła krystalicznie czystej wody źródlanej. Nazwa jest na cześć Władysławy Jagiełłę, który zgodnie z legendą w czasie polowań w okolicznych borach, pił wodę ze tego źródełka.



Szlaki turystyczne Mazowsze – okolice Warki
Jeden z najpiękniejszych widokowo szlaków Mazowsza prowadzi wzdłuż rzeki Pilicy.
Dodatkową atrakcją oprócz okazałej przyrody jest Warka, w której rozpoczyna się ta piękna trasa. Warto zobaczyć pofranciszkański klasztor. Jest tam piękny kościół barokowy warto zwrócić uwagę na portal okalający drzwi wejściowe. We wnętrzu jak na barokowy kościół przystało panuje prawdziwy przepych w zdobieniach ołtarzy i ambony. W podziemiach kościoła znajdują się groby książąt mazowieckich: Trojdena I, Ziemowita II oraz Danuty Anny – żony Janusza I.
Warka jest dosyć starym miastem, otrzymała prawa miejskie na początku XI. Zielony szlak doprowadzi cię do dzielnicy Winiary. Koniecznie zatrzymaj się przy dworze zwanym Białym Pałacem. Zarówno pałac jaki park wokół robią piorunujące wrażenie. Znajdziesz tu okazałe dęby, jeden z nich dąb „Pułaski” ma 250 lat, a jego średnica mierzy ponad 4 metry.
Dalej szlak prowadzi przez sady – jesienią można pojeść smacznych jabłek i wzdłuż skarpy, w kierunku łąk. Ten odcinek jest słabiej oznakowany, więc najlepiej trzymać się nurtu Pilicy. Wejdź na skarpę, bo stąd roztacza się malowniczy widok na okolicę. W oddali widać lasy Puszczy Kozienickiej oraz neogotycki kościół w Rozniszewie.
Kraina łosia na szlaku Mazowsza
Jeśli jesteś fanem tego wielkiego i dostojnego zwierzęcia, które niczego i nikogo się nie boi, wybierz się do Kampinowskiego Parku Narodowego. Proponowana trasa ma 17 km: szlaki turystyczne Mazowsza sprawdź mapę. To część wschodnia Parku. To jeden z największych obszarów leśnych Mazowsza.



Początek dłuższej trasy rozpoczyna się w Dziekanowie Leśnym. Musisz iść zgodnie z wskazaniami szlaku czerwonego i zielonego, aż dojdziesz do Gajówki Młynisko. Trasa jest wyjątkowa, bo prowadzi między wydmami a bagnami. Dalej trasa prowadzi na południe i wkraczasz na teren ochronny Sieraków. Sejmikowa Droga przechodzi przez Białą Górę, której nazwa nawiązuje do jasnego koloru tutejszych wydm.
Idąc dalej, mijając cmentarz (Pociecha), dojdziesz do ostoi łosi. Łoś jest symbolem Puszczy. W tej chwili żyje tu około 100 osobników. Wiosną spotkasz tu licznie gniazdujące żurawie i rzadkie czarne bociany. Puszcza obfituje również w komary. Żyje tu ich aż 31 gatunków! Lepiej dobrze się przygotuj do tej pieszej wycieczki. Koniecznie zabierz ze sobą spray na komary.
Szlaki Mazowsza – Pojezierze Gostynińsko-Włocławskie
To dosyć długi szlak, bo liczy sobie 21 km. Pieszy szlak zaczyna się w Gostyninie. Tu warto odwiedzić rynek i klasycystyczny ratusz, podcieniowe hale targowe i XIX wieczne drewniane domy, wybudowane dla sprowadzonych z Niemiec sukienników.
Z rynku niebieski szlak prowadzi w kierunku Lucienia i biegnie dolinką Osetnicy. Lucień to popularna miejscowość wypoczynkowa. W Lucieniu trzymaj się zielonego szlaku aż dojdziesz do jeziora Sumino. Dalej droga prowadzi wzdłuż brzegów jeziora. Jezioro nie jest zbyt głębokie, maksymalna głębokość to niecałe 8 m. Dzięki temu woda szybko się nagrzewa i sprzyja miłej kąpieli.
Zdjęcie główne: East News