werandcountry.pl weranda.pl
  • W podróży

Ustrzyki Dolne – najciekawsze atrakcje

autor: Monika Waraxa

Park Krajobrazowy Gór Słonnych obejmuje pasma Karpat Wschodnich. W Parku znajduje się aż dziewięć Rezerwatów przyrody. Najciekawszy z nich to Rezerwat Przyrody na Opalonym z pięknym starodrzewiem bukowym poprzecinanym strumieniami. Stare i wielkie drzewa tworzą wrażenie starodawnej puszczy. Dodatkową atrakcją tej części Parku są słone, lecznice źródła o składzie podobnym do tych w Iwoniczu. 

Ustrzyki dolne – co warto zobaczyć

20 km od miasta, za Jeziorem Solińskim, w Polańczykach, znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości, Bieszczady a szczególnie rejon Polańczyka to teren związany z prawosławiem, stąd wiele cerkwi. Często, z powodu zmian i zawieruchy bywały one zamieniane na kościoły katolickie, tak było w przypadku Sanktuarium, które zostało zbudowane na miejscu drewnianej cerkwi. Warto obejrzeć dokładnie barokowy ołtarz, który został przewieziony z cerkwi w Łopiance. W ołtarzu znajduje się obraz uważany za cudowny o czym świadczą liczne wota – dary dla Matki Boskiej w podziękowaniu za łaski, którym obdarowywała modlących się pielgrzymów. Ciekawa jest również dzwonnica. Sanktuarium jest przykładem jak różne kultury i tradycje mogą się przenikać i wspierać. 

Ustrzyki dolne – atrakcje turystyczne

Kamień Leski to dwudziestometrowy pomnik przyrody i dosyć nietypowy obiekt. Wielki wapień nazwany przez okolicznych mieszkańców Kamieniem Diabła. Według legendy został przez niego upuszczony na ziemię, a celem miał być pobliski kościół. Kamień rozpalał wyobraźnię miejscowych ale i Oskara Kolberga czy Aleksandra Fredry, który napisał o nim poemat „ Kamień pod Liskiem”. Obecności kamienia nie udało się wytłumaczyć również nauce, a geologowie nie mają dowodów na pochodzenie skały. To jedyna skałka w najbliższym otoczeniu, a zatem świetna okazja do wspinaczki dla tych, którzy nie boją się diabła. 

Ustrzyki – atrakcje dla poszukiwaczy duchów

Przejeżdżając przez Lesko mija się XVI wieczny, tajemniczy zamek, który zbudowany jest na skarpie nad Sanem. To zamek obronny zbudowany, żeby strzec handlowy szlak na Węgry. Zamek Kmitów wielokrotni zmieniał swoich właścicieli był przebudowywany, bardzo ucierpiał w czasie potopu szwedzkiego i ich najazdów w XVII wieku. Współczesna nazwa Zamku wywodzi się od Rodu Kmitów, który go odbudował, a właściwie mocno przebudował jedną z wież zamku, adaptując go na swoją siedzibę.

Zamek był regularnie nawiedzany przez Czarną Damę, która miała pojawić się na Zamku wraz z zamieszkaniem w nim rodziny Kmitów. Według podań już w czasie przeprowadzki z Sobienia, dawnej siedzimy rodziny Kitów, za wozami z dobytkiem snuł się jakiś cień. To właśnie duch Anny Kmity, czyli Czarnej Damy, przeprowadzał się tam za mężem, żeby upewnić się, że nie będzie jej zdradzał. Tak się nie stało, z tego powodu na Zamku, krótko po przeprowadzce rodziny Kmitów miał miejsce pożar.

ustrzyki dolne atrakcje turystyczne
ustrzyki dolne co zwiedzać
ustrzyki dolne atrakcje
ustrzyki dolne co warto zobaczyć
Na zdjęciach: jezioro Solińskie, cerkiew prawosławna, ruiny Zamku Kmitów, panorama Ustrzyk Dolnych.

Ustrzyki dolne – atrakcje dla dzieci

Po wizycie na Zamku można się ochłodzić w pobliskim parku wodnym – Basenie Aquarius. Duży basen, sauna, ale przede wszystkim 60 metrowa zjeżdżalnia rurowa, to główna atrakcja, którą docenią zwłaszcza dzieci, ale nie tylko one.

Ustrzyki Dolne – co jeszcze warto zwiedzić

Jedną z najcziekawszych atrakcji w okolicy Ustrzyk Dolnych, a dokładnie w Polańczyku jest Muzeum Kultury Bojków. To dawni mieszkańcy gminy Solina. Bojkowie to górale, którzy oryginalnie zamieszkiwali te tereny. Na zachodzie sąsiadowali z Łemkami, a na wschodzie z Hucułami. W Muzeum zgromadzone są stare fotografie, ikony i inne pamiątki.

Muzeum istnieje od 2013 roku, ale obiekty muzealne gromadzone były o wiele wcześniej przez kustosza muzeum Stanisława Drozda oraz nieżyjącego nauczyciela języka polskiego – Władysława Wojtonia. Zbiory pokazują codzienne życie dawnych mieszkańców Myczkowa. To ciekawy fragment historii tych terenów.

Ustrzyki dolne – ciekawe miejsca: bieszczadzkie plaże

A jeśli dopisze pogoda warto odwiedzić okoliczny kurort w Polańczykach, który powstał przy okazji budowy tamy i powstania Jeziora Solińskiego. To od 1968 roku zaczęły powstawać tu domy wczasowe i sanatoria. Od 1999 roku Polańczyk oficjalnie jest miejscowością uzdrowiskową. Wypoczywający tu turyści mogą skorzystać z przystani, wypożyczalni sprzętu pływającego oraz bogatej oferty okolicznych lokali gastronomicznych.

Co jeszcze można robić w Ustrzykach dolnych

Ciekawą atrakcją dla miłośników przyrody i dzieci będzie na pewno wizyta w Muzeum Przyrodniczym Bieszczadzkiego Parku Narodowego, które prezentuje historię, geologię, florę i faunę Bieszczad. To dobra okazja dla dzieci dla poznawania różnorodnych gatunków zwierząt: żubra, dzika, rysia, sokołów czy orłów. W okresie letnim Muzeum można zwiedzać od wtorku do soboty od 9:00 do 17:00. 

Zobacz także: Weekend z dzieckiem. Jak atrakcje czekają na was na Bieszczadach?

Ustrzyki Dolne i inne atrakcje

Bieszczadzka Wytwórnia Piwa Ursa Maior to lokalny browar, którego nazwa pochodzi od Wielkiej Niedźwiedzicy. To jedyny w Bieszczadach funkcjonujący browar rzemieślniczy. Jest stosunkowo młodym browarem, bo pierwsze piwa powstały tu w 2013 roku. W 2018 roku oprócz piwa produkuje się tu również ocet piwny oraz bieszczadzki cydr. Można tu kupić lokalne produkty i pamiątki przed powrotem do domu.

 

Zdjęcia: Shutterstock

Polecamy

Zostań z nami

Bądź na bieżąco