werandcountry.pl weranda.pl
  • W podróży
  • Polska

Weekend w Kazimierzu Dolnym: atrakcje i co zobaczyć? Sprawdź 4 pomysły na zwiedzanie Kazimierza i okolic

autor: Amelia Safader

Kazimierz Dolny nad Wisłą przyciąga malowniczym położeniem oraz licznymi zabytkami. Nazywany jest nawet „perłą polskiego renesansu” za sprawą zabytków z XVII w., m.in. bogato zdobionych mieszczańskich kamienic czy kościoła farny, który jest symbolem świetności miasteczka.

Historia Kazimierza to liczne wzloty i upadki. W 1786 r. był miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego. W XVI w. dwa razy spłonął, by ostatecznie zostać odbudowanym dzięki handlowi zbożem (był najważniejszym ośrodkiem w całej Rzeczypospolitej). Krótko po tym zostaje przejęty przez Szwedów i nastaje czas klęsk. Po tym wydarzeniu przez długi czas nie mógł powrócić do dawnej świetności, aż do XX w., kiedy nastał jego artystyczny czas.

Wał nadwiślański w Kazimierzu Dolnym
Fot. Shutterstock

Profesorowie akademiccy z nowo powstałej warszawskiej Szkoły Sztuk Plastycznych upodobali go sobie jako miejsce plenerów artystycznych. Od tego czasu widok studentów akademii i samych artystów stał się częścią Kazimierza Dolnego. W miasteczku tworzyli najwybitniejsi artyści, tacy jak Józef Pankiewicz, Zygmunt Vogel czy Aleksander Gierymski.

Kultywowanie artystycznej natury Kazimierza ma się dobrze również dzisiaj. Na każdym kroku napotyka się galerie sztuki. Jest ich około 60! W 2000 r. powołano też do życia kolonię artystyczną – Kazimierską Konfraterię Sztuki, która nawiązywać ma do międzywojennej tradycji kolonii artystycznej.

Kazimierz można zwiedzać błąkając się po jego kameralnych i niezwykle malowniczych uliczkach. Dobrze jednak wiedzieć, gdzie wejść, by zobaczyć coś ciekawego. Warte odwiedzenia są też okolice miasteczka. Tych miejsc nie można przegapić:

1. Spacerem przez Wąwozy lessowe

Najbardziej znanym jest Korzeniowy Dół. Ma długość około 500 metrów i przebiega nim szlak turystyczny. Najpiękniejszym momentem wycieczki jest ten, gdy ściany dochodzą do maksymalnej wysokości (około 4 metrów) i można podziwiać korzenie drzew wyłaniające się z nich. Krawędzie porasta tu starodrzew, co czyni to miejsce jeszcze bardziej niesamowitym.

Zobacz także: Domowa restauracja obok wąwozu Korzeniowy Dół

Wąwóz lessowy w Kazimierzu Dolnym
Wąwozy lessowe w Kazimierzu Dolnym, fot. Shutterstock

Kolejny jest wąwóz Czerniawy. Na jego dnie przebiega ulica Czerniawy, a na trasie znajduje się cmentarz Żydowski z pomnikiem wzorowanym na jerozolimską ścianę płaczu.

Niezwykłą atrakcją związaną z wąwozami jest zwiedzanie ich… nocą! Uzbrojeni w pochodnie będziecie mogli zobaczyć je od zupełnie innej, nieco mrocznej, bajkowej strony (rezerwacje i zgłoszenie pod adresem: biuro@kazimierz-tour.pl lub nr tel.: 604 116 147).

2. Wspinaczka na Górę Trzech Krzyży

Góra Trzech Krzyży to najpiękniejszy punkt widokowy, z którego zobaczycie Kazimierz Dolny w całej okazałości. Droga na szczyt jest dosyć stroma (warto mieć dobre buty) i prowadzi po kamiennych stropach. Porastają je malownicze Wisienki Karłowate, Omany i Ostnice, które są pod ochroną. Będąc na górze będziecie podziwiać panoramę brzegu Wisły i zamek w Janowcu. Historia Trzech Krzyży sięga 1708 r. kiedy mieszkańcy parafii ustawili na wzgórzu krzyże na pamiątkę ofiar epidemii cholery, która spustoszyła miasteczko. Krzyże miały stanowić zadośćuczynienie Bogu za grzechy mieszkańców, a także chronić.

Góra Trzech Krzyży w Kazimierzu Dolnym
Góra Trzech Krzyży w Kazimierzu Dolnym, fot. Shutterstock

3. Zwiedzanie zabytków Kazimierza Dolnego

Miasteczko skupia w sobie wiele architektonicznych, zabytkowych perełek. Spacerując uliczkami warto zatrzymać się, by poznać je z bliska. Większość można także zwiedzić. Jak np. Synagogę z 1536 r. (usytuowaną pomiędzy Małym i Dużym Rynkiem), gdzie w odremontowanej sali modlitewnej organizowane są wystawy, warsztaty i pokazy filmowe, a nawet koncerty skrzypcowe, a w osobnym skrzydle są pokoje dla gości. Niedaleko stąd, pośrodku Małego Rynku warto wpaść na Jatki – to malowniczy budynek, w którym niegdyś sprzedawano mięso. Dziś są tu urocze sklepiki m.in. z bibelotami, miodami płynnymi i nalewkami, są też kawiarnia i bar.

Zabytki Kazimierza Dolnego
Zabytki Kazimierza Dolnego, fot. Shutterstock

Niedaleko stąd, pośrodku Małego Rynku warto wpaść na Jatki – to malowniczy budynek, w którym niegdyś sprzedawano mięso.

By poznać nieco historii, polecamy spacer szlakiem kazimierskich spichlerzy (kiedyś było ich ponad 60), która prowadzi wzdłuż Wisły przez ok. 3 km od Spichlerza pod Żurawiem przy dawnym Gdańskim Przedmieściu, dziś ul. Puławska. W spichlerzach mieszczą się hotele, schronisko, Muzeum Przyrodnicze ze storczykową więźbą dachową na ostatniej kondygnacji, niektóre z nich wciąż czekają na nowe przeznaczenie. Z kolei po więcej kultury wstąpcie do pięknej, drewnianej Willi Pod Wiewiórką (ul. Małachowskiego 19), gdzie mieszkali Maria i Jerzy Kuncewiczowie (powstała na wzgórzu obok wąwozu Małachowskiego). Dawniej koncentrowało się tu życie towarzyskie, dziś w willi mieści się oddział literacki Muzeum Nadwiślańskiego poświęcony Kuncewiczom. W dobrze zachowanych wnętrzach zobaczyć można, jak kiedyś żyli artyści. Dwa pokoje są nawet udostępnione dla gości, którzy chcieliby się tu zatrzymać. Regularnie odbywają się spotkania z artystami, wiosną i latem także w pięknym, spokojnym ogrodzie.

Zobacz także: 5 miejsc z dobrą kuchnią w Kazimierzu Dolnym

Drewniany pensjonat w Kazimierzu Dolnym
Willa Pod Wiewiórką, fot. Shutterstock

4. Przeprawa do Zamku w Janowcu

Będąc w Kazimierzu Dolnym, do listy atrakcji warto dodać wyprawę do Janowca - i to nie byle jaką, bo nurtem Wisły, na nadwiślańskim promie (działa od kwietnia do listopada). Rejsy odbywają się niezależnie od ilości chętnych osób, przez cały dzień do wieczora, na pokład mogą również wjeżdżać samochody. Żeby dojść do zamku trzeba wspiąć się na wzgórze. Spacer nie jest zbyt męczący, spokojnie wystarczy wam sił na dalsze zwiedzanie. Po drodze możecie jednak zrobić przystanek w Knajpie u Marceli i zjeść pierogi lub naleśniki z owocami.

Zamek w Janowcu to jedyny w Polsce zamek w paski. Niegdyś był własnością magnackich rodów Firlejów, Tarłów i Lubomirskich, a jego projekt przypisuje się znanemu włoskiemu architektowi Santiemu Gucciemu Fiorentino. Muzeum Nadwiślańskie starannie odrestaurowało cześć budowli – w trzech salach na parterze można zobaczyć wystawę poświęconą przeszłości tego miejsca. Można też wspiąć się na wielopoziomowe krużganki, skąd widać całą okolicę doliny Wisły.

Zamek w Janowcu
Widok na Kazimierz z zamku w Janowcu
Zamek w Janowcu/ fot. Shutterstock

Obok zamku rozciąga się park krajobrazowy, w którym powstał skansen budownictwa drewnianego. Jego główną atrakcją jest barokowy dwór z Moniaków z XVIII w. uratowany przed całkowitym zniszczeniem i przewieziony w elementach właśnie tu. W jego wnętrzu zobaczycie jak mieszkali szlachcice, możecie też sami spędzić noc w jednym z sześciu pokoi dwuosobowych. A jeśli kochacie wrażenia, zatrzymajcie się w pokoju przy bastei na zamku – uważajcie jednak na Czarną Damę, wg legendy wciąż spaceruje po krużgankach.

Zostań z nami

Bądź na bieżąco