werandcountry.pl weranda.pl
  • W podróży
  • W podróży
  • Polska

Wiosna: weekend nad Wisłą w Warszawie

autor: Hanna Dzielińska

Kiedy pogoda dopisuje Wisła jest największą atrakcją Warszawy. Można spędzić nad nią leniwy poranek, przyjemne popołudnie czy wieczór, a nawet cały weekend. Atrakcji nie brakuje.

Dla dorosłych – spływy kajakowe, rejsy tradycyjnym drewnianym batem albo luksusowym katamaranem, plenerowe spektakle i potańcówki; dla najmłodszych – wodny plac zabaw, trampoliny i krasnal przybyły z dalekiego Wrocławia – lato w mieście, nawet jeśli chcielibyśmy spędzić je wyłącznie nad Wisłą, na pewno będzie niezapomnianą przygodą.

Czym jeszcze kusi rzeka? Zobaczmy!


Wielka historia nad Wisłą

Chociaż pływanie po Wiśle staje się coraz popularniejsze, daleko nam do tego, jak rzekę wykorzystywano w dawnych czasach. Trudno się dziwić: drogi wokół stolicy przez stulecia były w tak fatalnym stanie, że w zagranicznych przewodnikach można było znaleźć ostrzeżenie: jeśli jedziesz do Warszawy, weź najgorsze buty. Jak zatem docierano do miasta? Wisłą!

Kiedy w XVIII w. na tronie zasiadł August II Mocny kazał wznieść imponującą elewację zamku właśnie w stronę rzeki: z jednej strony był to wynik mody na osiowe rozwiązania ogrodowe, która przyszła z Francji; z drugiej – pragmatyzm. To z tej strony przyjezdni widzieli Zamek Królewski.

Temu samemu władcy zawdzięczamy nazwę jednej z nadwiślańskich dzielnic. August II Sas, pochodzący z dynastii Wettynów upodobał sobie położoną za Wisłą Kępę Olenderską i gdy robiło się ciepło tam zapraszał gości na festyny, pikniki i pokazy fajerwerków. Zimą organizowano wyścigi łyżwiarskie: dworska młodzież ścigała się po lodzie między Solcem a brzegiem Kępy. Co to za dzielnica? Oczywiście Saska Kępa!

Ledwie kilka lat temu Wisła sprawiła mieszkańcom nie lada niespodziankę. Po blisko 400 latach „oddała”  skarby zrabowane przez Szwedów podczas Potopu w 1655 r. Naukowy zespół, który systematycznie przeczesywał dno rzeki specjalistycznym sprzętem, wydobył m.in. kilkudziesiąt ton imponujących kamiennych dekoracji, fragmenty Villa Regia czyli pałacu Kazimierzowskiego dekorowanych herbem Wazów, rzeźby ogrodowe, wozy oraz amunicje. Do tej pory badacze nie są zgodni: być może Szwedzi przeładowali szkuty, które pod wpływem ciężaru zaczęły tonąć. Ale mogło też być tak, że woleli wyrzucić rabunek do wody niż dać się złapać polskiej pogoni.

Jeśli historia to Twój konik, możesz oddać się jej zgłębianiu nieopodal Wisły. Częścią zbiorów Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego jest Gabinet Rycin pieczołowicie zebranych przez ostatniego króla Polski, Stanisława Augusta Poniatowskiego. To wyjątkowa kolekcja pokazująca społeczne i historyczne tło Oświecenia. Jeśli chciałbyś ją poznać, musisz wcześniej umówić się na wizytę.

weekend w warszawie neon miło cię widzieć
weekend w warszawie muzeum sztuki nowoczesnej
Od góry: Shutterstock, Good Looking Studio

Weekend w Warszawie ze sztuką nowoczesną

Spacer bulwarami – planowanymi jeszcze w latach 30. – to świetny pomysł na weekend, a do tego świetna okazja do kontaktu ze sztuką. I nie chodzi tu wcale o obrazy Aleksandra Gierymskiego, który – zafascynowany rzeką – chętnie umieszczał ją na swoich obrazach (w Muzeum Narodowym można podziwiać np. jego „Piaskarzy” i „Święto trąbek). Sztuka nad Wisłą ma charakter egalitarny i jest dostępna dla każdego: niedaleko mostu Gdańskiego znajduje się m.in. kamienna rzeźba Ślizg autorstwa Maurycego Gomulickiego, na którą bez trudu można się… wdrapać. Często robią to nie tylko okoliczne dzieci. Nic dziwnego: to w końcu miejsce wypoczynku i popularny trakt spacerowy, a określenia „bliski kontakt ze sztuką” nabiera całkiem nowego wymiaru.

Dorośli – już po drugiej, południowej stronie mostu – mogą zadrzeć głowę i… uśmiechnąć się. Temu właśnie służy sympatyczny neon „Miło Cię widzieć”, na który przed kilkoma laty ogłoszono miejski konkurs.

Polecam też wstąpić do wymalowanego w fantazyjne wzory pawilonu u wylotu ul. Lipowej, czyli tymczasowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Lekki, prowizoryczny budynek wypożyczony został z Berlina. Oprócz intrygujących wystaw z rozbudowanym programem towarzyszącym, często obejmującym zajęcia dla dzieci, mieści się w nim też kawiarnia Powidoki. Na rozległym tarasie można zjeść małe co nieco albo podziwiać panoramę Wisły i jej dzikiego prawego brzegu. Co pewien czas w okolicach MSN organizowany jest targ śniadaniowy.

Jeśli planujesz weekend z dzieckiem – Warszawa oferuje mnóstwo atrakcji, nie brakuje ich także nad rzeką.

weekend z dzieckiem w warszawie

Weekend z dzieckiem nad Wisłą

Jeśli planujesz weekend z dzieckiem – Warszawa oferuje mnóstwo atrakcji, nie brakuje ich także nad rzeką. Na wysokości Karowej najmłodsi mają do dyspozycji wodny plac zabaw. Zamysł był taki, żeby pokazać ryby na co dzień zamieszkujące Wisłę. Jedną z kamiennych rzeźb, spod których – ku uciesze maluchów – tryska woda, jest wprawdzie sum, dawno tu niewidziany, ale kto wie, może któregoś dnia znów przypłynie. Za dwa lata tuż obok ma powstać pieszo-rowerowa kładka, która zepnie brzegi rzeki.

Idąc dalej na południe, na bulwarze Jana Karskiego, na wysokości ulicy Boleść, czyli u stóp Nowego Miasta wylądował… najprawdziwszy krasnal, rodowity wrocławianin, Życzliwek Podróżnik. Zdjęcie z takim obieżyświatem będzie dla dzieci nie lada frajdą.

Jeśli Twoja pociecha jest trochę starsza, w tej okolicy może też poszukać ustawionych niedawno stolików szachowych, które mają zachęcić do oddania się nad Wisłą królewskiej grze.


Cała naprzód, czyli rejsy po Wiśle

Wybór jest ogromny: począwszy od SUP-ów (deski z wiosłem, na której pływa się na stojąco) i wakeboardów przez kajaki, drewniane kilkunastoosobowe łodzie, jakimi sto lat temu pływali warszawscy piaskarze, aż po motorówki i luksusowe katamarany. Gdzie je znaleźć i czy konieczna jest rezerwacja?

Prawdziwym zagłębiem jest Port Czerniakowski. Dojdziesz do niego niepozorną uliczką Zaruskiego. Tu cumuje większość jednostek, tu znajduje się m.in. wypożyczalnia kajaków, stąd też zaczyna się sporo rejsów i spływów. Dla spragnionych wrażeń jest wyciąg do wakeboardu, dla miłośników spokoju – klimatyczny przeszklony lokal „Miejsce”, położony nad samą wodą. Większość łodzi można też spotkać na plaży Desantu (przy pomniku Sapera), nieopodal Centrum Nauki Kopernik oraz w okolicach Zamku Królewskiego.

Oprócz tradycyjnych, kilkudziesięciominutowych rejsów po Wiśle, niektórzy armatorzy proponują np. 3-godzinne rejsy na… świt. Rusza się, kiedy jest jeszcze ciemno, bo celem eskapady jest zobaczenie jak nad Wisłą wschodzi słońce. Po drodze przewidziano postój na wyspie, gdzie – zabrawszy stosowne zapasy – można zjeść śniadanie w niezwykłych okolicznościach przyrody. Jeśli korcą Cię takie wyprawy, napisz do mnie, podczas takich rejsów pełnię często funkcję przewodnika.

Ciekawą propozycją są też miejskie promy, które bezpłatnie łączą brzegi rzeki i od lipca do września pływają wahadłowo we wszystkie dni tygodnia. Tu trudno mówić o walorach poznawczych, przeprawa trwa ledwie kilka minut, ale i tak dla osób rzadko bywających nad Wisłą może być przeżyciem. Prom „Słonka” łączy cypel Czerniakowski z Saską Kępą, „Pliszka” – most Poniatowskiego (lewy brzeg) ze Stadionem PGE Narodowym; jeśli chcesz przepłynąć spod Parku Fontann na plażę przy ZOO wybierz „Wilgę”, a z Nowodworów do Łomianek dopłyniesz „Turkawką”. Na każdym z nich jest miejsce dla 40 osób albo 20 rowerzystów. Z kolei „Inna bajka” – najmniejszy z miejskich promów łączy plażę w Wilanowie z plażą Romantyczną w Wawrze.

Gdzie znajdziesz rejsy po Wiśle:

  • Żegluga wiślana

Taxi Wisła: tradycyjna łódź drewniana (pychówka)
. Skąd: Port Czerniakowski – Plaża Płyta Desantu Rejsy: z przewodnikiem (historyczne, tematyczne, dla dzieci), o wschodzie słońca taxiwisla.waw.pl

  • Aquatica

Stylowe łodzie z wygodnymi kanapami i przyciemnionym wnętrzem
. Skąd: Plaża Rusałka i bulwar Jana Karskiego Rejsy: wieczory panieńskie, kelner, muzyka na żywo aquaticawarszawa.pl 


  • Miami Wars

Łodzie motorowodne od 2 do 7 miejsc, szkuta wiślana „Inna barka” (12 miejsc), houseboat (łódź eventowa) do wynajęcia (30 miejsc)
. Skąd: Przystań Miami Wars – Cypel Czerniakowski
 Rejsy: o wschodzie i zachodzie słońca, widokowe, rekreacyjne miamiwars.pl

  • Flota 511

Tradycyjna łódź drewniana (bat), SUP Stand Up Paddle (deska z wiosłem), kajaki. Skąd: Plaża Płyta Desantu
 Rejsy: Party Cruises; facebook.com/flota511/

  • Statek Loewentin z 1892 r.

Skąd: Barki Atlanta – bulwar Jana Karskiego
 Rejsy: z przewodnikiem, wycieczki dla szkół, imprezy firmowe i okolicznościowe
; loewentin.com

  • Po Wiśle

Nowoczesne statki wycieczkowe
. Skąd: Bulwar Jana Karskiego
 Rejsy: dzienne i wieczorne (przyrodnicze i widokowe) do Grubej Kaśki, eventy
 po-wisle.pl

  • ZTM

Promy (Pliszka, Słonka, Wilga), tramwaj wodny i statek do Serocka
 Skąd: Bulwar Jana Karskiego, Płyta Desantu, plaże miejskie
 Rejsy: widokowe, z przewodnikiem, całodniowe, przeprawa międzybrzegowa
 ztm.waw.pl

  • 
Kurka Wodna – katamaran

Skąd: Przystań Młociny Rejsy w kierunku Twierdzy Modlin; Przeprawa międzybrzegowa na Białołękę Kurkawodnamlociny.pl


Wisła dla miłośników wrażeń:

  • Warsaw Wake Academy: wakeboarding w sercu Warszawy. Wyciąg dwusłupowy, strefa chillout, organizacja imprez integracyjnych oraz lekcje indywidualne. Gdzie: Port Czerniakowski wwa2.pl
  • SUP Academy: sporty na deskach, jak surfing, stand up paddle, czyli wiosłowanie na stojąco, wakeboard, a także sporty motorowodne. Gdzie: Plaża Płyta Desantu supacademy.pl
  • Bosmanat Portu Czerniakowskiego: wynajem kajaków portczerniakowski.waw.pl
  • Na Kajak - mobilna wypożyczalnia sprzętu wodnego: spływy kajakowe od kilkugodzinnych do kilkudniowych oraz wypożyczanie kajaków do samodzielnego użytku nakajak.com
  • Kajak w stolicy – wypożyczalnia i spływy kajakowe: spływy kajakowe od kilkugodzinnych do kilkudniowych. Możliwość dołączenia do grupy zorganizowanej kajakwstolicy.pl
  • Fundacja Promocji Rekreacji KIM: organizacja spływów kajakowych, kursów instruktorskich, warsztaty szkutnicze, spacery ornitologiczne fundacjakim.pl

 

Zostań z nami

Bądź na bieżąco