- W podróży
Wielkopolska na weekend: gdzie warto pojechać
Wielkopolska to początki Polski, ale nie tylko. To tu trafisz do pierwszego kościoła, odwiedzisz groby pierwszych królów, zobaczysz najstarsze miasto, wspaniałe dwory i pałace, a jeśli będziesz mieć dość szczęścia, może nawet spotkasz ducha. Do tego piękna przyroda – malownicze jeziora i otwarta przestrzeń. Wszystko tylko zachęca, żeby tu przyjechać. Oto kilka naszych pomysłów pod hasłem: Wielkopolska na weekend.
Gdzie na weekend?
Warto odwiedzić Poznań, który ma wiele atrakcji, ale najważniejszym punktem każdej wycieczki musi być Ostrów Tumski. Miasto w mieście? „Ostrów” to osada założona, na wyspie, na Warcie, która zachowała się z dawnych czasów, a „tum”, to kościół. To najstarsza część miasta. Jeszcze w IX w było to miejsce przeprawy przez rzekę. Mieszko I zbudował tu swoje palatium – warowny pałac, który był pierwszym kamiennym budynkiem w państwie Polan. Tu też powstała pierwsza katedra. To matka wszystkich katedr. Mieści się w niej Złota Kaplica – miejsce pochówku pierwszych Piastów. A w podziemiach można oglądać inne królewskie grobowce.
Kórnik leży pod Poznaniem, można dojechać tam na rowerze. To malowniczo położone małe miasteczko, którego główną atrakcją jest Zamek. Można oglądać w nim meble i posadzki z epoki, kolekcję obrazów, m.in. Rubensa, Baciarelliego czy Grottgera. Biblioteka zamkowa mieści wiele starodruków, m.in. rękopis III części „Dziadów” Adama Mickiewicza, listy Tadeusza Kościuszki i Napoleona Bonapartego.
Zamek został wybudowany w średniowieczu i przebudowywany w XIX wieku. To stąd wywodzi się legenda o Białej Damie, która przemierza komnaty zamku. To podobno jedna z właścicielek zamku, sportretowana w białej sukni: Teofilia z Działyńskich Szołdrska-Potulicka.
Wielkopolska – ciekawe miejsca na wschodzie
We wschodniej części regionu leży Kłodawa. Znajduje się w niej największa, czynna kopalnia soli, m. in. kamiennej, potasowej i magnezowej. Przez specjalistów mikroelementy zawarte w soli nazywane są "pierwiastkami życia". Sól kłodawska wspaniale zastępuje sól morską albo himalajską.
Można zjechać 600 m pod ziemię i ruszyć Kłodawską Podziemną Trasą Turystyczną, przejść korytarzami, w których kiedyś wydobywano sól aż do kaplicy świętej Kingi z rzeźbą patronki. Miłośnicy techniki mogą podziwiać maszyny używane przy wydobyciu soli. Kiedy na zewnątrz jest gorąco, można się przyjemnie schłodzić w zacisznych korytarzach kopalni.
Zobacz także: 6 weekendów w Polsce: Wielkopolska, Lubuskie i Kujawy
Atrakcje Wielkopolski – natura
Pojezierze Wielkopolskie to miejsce z wyjątkowym klimatem – dosłownie, bo bardzo rzadko pada tu deszcz. Jeziora powstały po przejściu lodowca. Najczęściej są długie, wąskie i głębokie o stromych brzegach. Tworzą piękny łańcuch zbiorników wodnych, o długości ok. 50 km., rozciągający się pomiędzy Kopanicą a Pszczewem. Przepływa przez niego rzeka Obra – świetne miejsce na spływ kajakowy. Warto wybrać się nad jezioro Kopanickie, Wielkowiejskie, Chobienickie i Grójeckie lub Nowowiejskie czy Zbąszyńskie.
Weekend w Wielkopolsce: malownicze miasteczko
Turek, XIV wieczne miasto we wschodniej Wielkopolsce, wzięło swoją nazwę od tura – prehistorycznego zwierzęcia zamieszkującego ówczesne bory. Miasto słynęło z tkactwa, a potem kiedy odkryto tu pokłady węgla brunatnego, stało się jednym z ważnych ośrodków przemysłowych. Jednak miasto najbardziej rozsławił krakowski artysta – Józef Mehoffer.
W kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w latach 30-tych XX wieku wykonał imponujące polichromie, czyli malarstwo ścienne. Kolory jak z bizantyjskiej mozaiki wczesnochrześcijańskich kościołów, zachwycają swoją intensywnością i bogactwem, zwłaszcza ultramarynowe sklepienie kościoła, ozdobione złotymi gwiazdami.
Mehoffer zaprojektował również witraże, dzięki którym wnętrze kościoła wypełnia kolorowe światło. Całość twory wrażenie misternie zdobionej szkatułki. Miasto upamiętniło artystę i w trzeci weekend września odbywa się festiwal "Mehofferowskie Klimaty". Rynek, secesyjne kamienice, fontanna i ratusz stają się wtedy sceną dla jarmarku, plenerowych przedstawień teatralnych i warsztatów.
Jest też dobra wiadomość dla miłośników lokalnych serów – w pierwszy weekend wakacji, odbywa się tu Festiwal Dwa Dni Sera. Można kosztować i zajadać do woli.
Zdjęcie główne: Shutterstock