- W podróży
- Świat
Sewilla - 5 najpiękniejszych zabytków
Zwiedzając stolicę Andaluzji koniecznie odwiedźcie te miejsca. Tutaj nie tylko zrobicie piękne zdjęcia zachwycającej architekturze, ale poznacie również bogatą historię miasta. A Sewilla ma się czym pochwalić!
Co zobaczyć w Sewilli: Katedra i Girlada
Monumentalną Katedrę Najświętszej Marii Panny w Sewilli budowano ponad sto lat. Powstała w miejscu meczetu dynastii Almohadów, który król Ferdynand III Święty, po zdobyciu miasta, rozkazał przekształcić w kościół katolicki. Stała się symbolem zwycięstwa i potęgi chrześcijaństwa.
To największa katedra gotycka oraz jedna z trzech największych świątyń katolickich na świecie – po Bazylice św. Piotra w Rzymie i Katedrze św. Pawła w Londynie. Zarówno jej majestatyczna, rzeźbiona bryła, jak i ogromna przestrzeń wnętrza, robią oszałamiające wrażenie. Pod sklepieniem znajdują się m.in. pokryty złotem, największy ołtarz główny w Hiszpanii, kunsztownie rzeźbiony grobowiec słynnego podróżnika i odkrywcy – Krzysztofa Kolumba, kaplica królewska z grobowcem Ferdynanda Świętego, skarbiec z relikwiarzem Alfonsa X Mądrego, mieczem Ferdynanda Świętego oraz kluczami do miasta przekazanymi przez Maurów w 1248 roku na znak poddania miasta.
Pozostałości architektury muzułmańskiej to Patio de los Naranjos z bramą Puerta del Pedrón oraz minaret, do którego dobudowano dzwonnicę. Zwieńczono ją posągiem symbolizującym wiarę. Ze względu na to, że statua się obracała jak wiatrowskaz, mieszkańcy zaczęli nazywać ją Giraldillo, a wieżę Giralda. Warto wdrapać się na szczyt, aby podziwiać malowniczą panoramę miasta. Uwaga, na górę nie wejdziemy po schodach, lecz po pochylonych rampach, więc trzeba założyć wygodne buty. Dzięki takiemu rozwiązaniu muezin mógł tu wjeżdżać konno kilka razy dziennie, by wzywać do wspólnej modlitwy.
Zabytki Sewilli: Główne Archiwum Indii
Mieści się w budynku dawnej Giełdy Handlowej. Tutaj zobaczymy imponującą architekturę, która powstała za panowania króla Filipa II – bogato zdobione wnętrza pełne historycznych odniesień oraz odrobimy ważną lekcję historii.
Archiwum wraz z katedrą, Giraldą i Alcázarem zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1987 r. To największy oraz najważniejszy zbiór dokumentów na temat hiszpańskich kolonii i odkryć geograficznych. Akta mają ogromną wartość. Liczą aż 80 milionów stron i stanowią nieocenione źródło wiedzy o dawnej geografii, gospodarce, polityce, sytuacji społecznej oraz kulturowej. Wśród nich znajdziemy takie perełki jak rękopisy wielkich odkrywców - Ferdynanda Magellana i Krzysztofa Kolumba oraz konkwistadorów – Ferdynanda Corteza i Francisco Pizarro. A gdybyśmy ułożyli wszystkie dokumenty przechowywane w tym miejscu w jednym rzędzie, miałby ponad 9 km długości.
Zespół Królewskich Pałaców i dzielnica Santa Cruz
Przepiękne pałace w różnorodnych stylach architektonicznych, bogate komnaty, mauretańskie łuki, misternie zdobione arkady, niezwykłe dekoracje ceramiczne, romantyczne patia, ogrody i fontanny. To właśnie zobaczymy zwiedzając Real Alcázar – jeden z najwspanialszych zespołów pałacowo– parkowych w Hiszpanii. Czy to miejsce czegoś wam nie przypomina? Jeśli oglądaliście “Grę o tron”, to na pewno od razu pomyślicie o rezydencji rodu Martellów – Wodnych Ogrodach w Dorne.
Spacer po siedzibach kolejnych władców Hiszpanii zaczniemy przekraczając Lwią Bramę, która pochodzi z czasów muzułmańskiej dynastii Almohadów. Potem zagłębimy się w labirynt pałaców, dziedzińców i ogrodów. Każdy z nich jest wyjątkowy i naprawdę ciężko nam będzie oderwać wzrok! Na naszą uwagę zasługują szczególnie: Pałac Mudejarowy – główny pałac, który został wzniesiony z rozkazu Pedra I Okrutnego, kunsztownie zdobiony Dziedziniec Dziewic, Dziedziniec Lalek (spróbujcie odnaleźć główki lalek wśród rzeźbień), Sala Ambasadorów z piękną pozłacaną, rzeźbioną kopułą, która symbolizuje Wszechświat, Kaplica Żeglarzy. Ale Alcázar to nie tylko wspaniała architektura, lecz także malownicze ogrody, projektowanie tak, by w każdym z nich znalazła się inna roślinność. Podobno znajdziemy tu ponad 170 gatunków drzew i krzewów.
Wychodząc z Alcázaru warto zagłębić się w dawną dzielnicę żydowską – Santa Cruz. To bardzo klimatyczne miejsce, pełne wąskich uliczek, barwnych kamienic, sklepików, kawiarni i restauracji. Nic dziwnego, że jest tak lubiane przez romantyków, w końcu tutaj urodził się słynny uwodziciel – Don Juan.
Co zobaczyć w Sewilli: Park Marii Luizy i Plac Hiszpański
Park Marii Luizy to bogactwo roślinności, placów, pomników, fontann, sadzawek i pawilonów, z których część zaadaptowano na muzea (np. Muzeum Archeologiczne). Tutaj schowamy się przed upałem, odpoczniemy i nacieszymy się widokiem przyrody. W sercu pełnego romantycznych zaułków parku znajdziemy ogromny, efektowny Plac Hiszpański. Wybudowano go z okazji Wystawy Iberyjskoamerykańskiej w 1929 roku według projektu miejscowego architekta, Aníbala Gonzaleza.
Plaza de España wygląda jak z bajki! Pałac z półkolistą galerią rozpościera się nad kanałem. Cztery malownicze mostki symbolizują królestwa: Kastylię, León, Navarrę i Aragonię. Rozmieszczone wzdłuż galerii ławki przedstawiają 48 prowincji Hiszpanii ułożonych w porządku alfabetycznym. Ozdabiają je barwne kompozycje z azujelos: każda przedstawia herb, mapę i ważne wydarzenie z dziejów regionu. Dla zwiedzających to krótka lekcja historii i geografii. Obowiązkowo fotografują się przy swoich ulubionych prowincjach. I znów gratka dla miłośników kina. Fanów Gwiezdnych Wojen na pewno zaciekawi fakt, że kręcono tu sceny odbywające się na planecie Naboo.
Zabytki Sewilli: arena walk byków
Mówisz Hiszpania, myślisz corrida. Tradycja walki z bykami jest mocno zakorzeniona w kulturze i nadal popularna Sewilli. Występy odbywają się od marca do października, ale warto je zobaczyć podczas słynnego kwietniowego święta (Feria de Abril), kiedy odbywają się parady powozów i koni, a mieszkańcy ucztują i tańczą sevillanas.
Plaza de Toros de la Real Maestranza jest najstarszą areną w kraju. Amfiteatr pomieści ponad 12 500 widzów. Podczas zwiedzania budynku zobaczymy XVIII-wieczną arenę, lożę królewską, kaplicę, w której torreadorzy modlą się przed wejściem na arenę, stajnie dla byków oraz muzeum corridy. Wśród eksponatów znajdują się kostiumy matadorów, purpurowa kapa torreadora, którą pomalował Pablo Picasso, trofea, obrazy, rzeźby i plakaty. A naprzeciwko areny stoi pomnik Carmen, która czeka na swojego ukochanego torreadora Escamillo.