werandcountry.pl weranda.pl
Reklama - Kontynuuj czytanie poniżej
  • W podróży
  • Polska

6 weekendów dookoła Polski - Pomorze

autor: Angelika Zdankiewicz-Staniszkis

Dla jednych kurorty, atrakcje, ciekawe miejsca do zwiedzania, dla innych – puste plaże, zapomniane wioski i błogi spokój. Wszystko to nad polskim morzem, trzeba tylko wiedzieć, gdzie szukać.

Polskie wybrzeże ma tyle samo zwolenników, co przeciwników. Pierwsi zachwycają się dziką przyrodą i urokiem piaszczystych plaż. Drudzy narzekają na zmienną pogodę i tłumy turystów. Prawda leży gdzieś pośrodku. To w końcu 750 km wybrzeża – każdy znajdzie tu miejsce dla siebie.

Najwięcej rozrywek czeka w Trójmieście. W Gdańsku na terenie dawnych koszar wojskowych od jakiegoś czasu działa Garnizon Kultury – kreatywne miejsce ze sklepami, pracowniami, kawiarniami i klubem koncertowym, zawsze dzieje się coś ciekawego. Gdynię warto zwiedzać szlakiem modernistycznej architektury (ul. Świętojańska, dzielnica Kamienna Góra) i historii – polecamy Muzeum Emigracji i torpedownię zbudowaną na morzu. Do Sopotu na śledzika w Crudo lub w White Marlin (z widokiem na plażę) dojdziemy spacerem przez Klif Orłowski, skąd roztacza się wspaniały widok na morze.

Brama Żuraw w starym porcie w Gdańsku
Od lewej: Klif Orłowo w Gdyni i zachód słońca w Sopocie
Od lewej: Klif Orłowo w Gdyni i zachód słońca w Sopocie
Od lewej: Klif Orłowo w Gdyni i zachód słońca w Sopocie
W tle budynku Gdynii


Atrakcji nie brakuje też w kurortach. Na Półwyspie Helskim możemy uprawiać kite- i windsurfing. W Łebie warto wybrać się na ruchome wydmy Słowińskiego Parku Narodowego – jeśli będziemy mieli szczęście, spotkamy na plaży fokę. W Ustce można zjeść lub przenocować w dawnym domu kapitańskim i wybrać się w rejs wędkarski na połów dorszy. W Mielnie skoczymy na bungee, a w Ustroniu Morskim ze spadochronem. W Unieściu, skupionym wokół przystani rybackiej, kupimy rybę prosto z kutra – to jedno z ostatnich takich miejsc na Wybrzeżu. Dla tych, którzy szukają ciszy i wytchnienia, też znajdzie się wiele pięknych miejsc, np. Sasino – co prawda oddalone od morza o kilka kilometrów, ale droga jest malownicza, a pod nosem rodzinna i kultowa już restauracja Ewa Zaprasza. Bliżej morza jest Stilo – jedno z najładniejszych miejsc na Wybrzeżu – z jasnym piaskiem i klifami. Nie ma tu barów i restauracji, jedynie dwie smażalnie, lodziarnia (z pysznymi lodami własnej produkcji), sklep i latarnia morska.

W Łebie warto się wybrać na ruchome wydmy Słowińskiego Parku Narodowego. 

Odpoczynku warto też poszukać na zachodnim Wybrzeżu. Plaże są szerokie, a przyroda dzika. Nie docierają tu tłumy turystów, może z wyjątkiem kurortów, jak Kołobrzeg, Świnoujście, Mielno czy Międzyzdroje. Ale już uzdrowiskowe Dźwirzyno z wyjątkowo piękną plażą czy Trzęsacz położony na stromym klifie, na którym zachowały się słynne ruiny wiekowego kościółka, gwarantują spokojny wypoczynek.

Podobnie jest na Wyspie Wolin, wystarczy zejść kilka kroków z głównego szlaku, by odkryć w gęstwinie dzikiej puszczy turkusowe jeziorka, a na południu wyspy senne wioski, jak Karnocice czy Karsibór. Wypoczęci możemy oddać się kulturalnym uciechom, po które wysyłamy do Szczecina – polecamy koncert w zjawiskowej Filharmonii Szczecińskiej i ambitne kino europejskie w najdłużej (od 1909 roku) i nieprzerwanie działającym kinie na świecie. Mimo że Pionier przeszedł kilka remontów, to niewielka sala nadal przypomina tę z czasów, kiedy wynalazek braci Lumière dopiero podbijał świat. 

Trzesacz: kładka na plażę i ruiny kościoła
Trzesacz: kładka na plażę i ruiny kościoła
Trzesacz: kładka na plażę i ruiny kościoła
Prom pasażerski w Świnoujściu i Stawa Młyny - znak nawigacyjny w kształcie wiatraka

Gdzie zjeść na Pomorzu:

Metamorfoza, Gdańsk

Elegancka kuchnia w stylu fine dining skoncentrowana jest na pomorskich tradycjach. Restauracja współpracuje z lokalnymi rybakami, bartnikami, myśliwymi, botanikami i artystami, aby pielęgnować regionalne dziedzictwo. Menu degustacyjne zmienia się wraz z dostępnością składników, a można znaleźć w nim podpłomyki  z mąki z płaskurki z ikrą pstrąga, bulion z owcy z kiszoną brukselką, pierś kaczki z olejem marzankowym i oczywiście bałtyckie ryby. ul. Szeroka 22/23, tel. +48 725 005 006

Gothic Cafe, Malbork

Bogdan Gałązka, szef kuchni w restauracji największego gotyckiego zamku w Europie, serwuje polskie dania z lokalnych składników. Zjemy tu doskonałe bałtyckie śledzie z kwaśną śmietaną i gorczycą, pierogi z mięsem dzika i suszonymi wiśniami, kiełbasę z gęsi, raki lub królika z kopytkami. Warto skusić się też na deskę regionalnych serów, z których słynie Pomorze. ul. Starościńska 1, tel. +48 55 647 08 89     

Ewa Zaprasza, Sasino

Kameralna restauracja w domu jednorodzinnym  zaprasza do ogrodu, gdzie można zjeść obiad na świeżym powietrzu. W chłodniejsze dni warto rozgrzać się przy kominku w salonie. Warto spróbować legendarnej kaczki z jabłkami, kotlecików jagnięcych, pstrąga po polsku gotowanego w ziołach i sezonowej zupy botwinkowej. ul. Morska 49, tel. +48 58 676 33 39


Co zobaczyć z dziećmi: 

  • AKWARIUM GDYŃSKIE, Trójmiasto
    Staniemy oko w oko z rekinem, płaszczką, konikiem morskim i pięknie ubarwioną rozdymką, zobaczymy makietę dna morskiego, pogłaszczemy torbota, jesiotra i babkę byczą.
     
  • AUTODROM, Pszczółki
    Najdłuższy tor kartingowy na Pomorzu, (blisko 1050 m, 2 płyty poślizgowe). Do wypożyczenia quady i motocykle. Istny raj dla miłośników mocnych wrażeń na powierzchni 8 ha. ŚWIAT
     
  • ŚWIAT LABIRYNTÓW, Bliziny
    To prawdopodobnie najbardziej profesjonalna tego typu atrakcja w Polsce. Labirynt zajmuje aż 3 ha, a długość wszystkich ścieżek wynosi ponad 5 km. Jest gdzie się zgubić.
     
  • ŻUŁAWSKA KOLEJ DOJAZDOWA:
    Dzieci ją uwielbiają. W kolorowych wagonach jedzie się przez bajkową scenerię Żuław niemal na samą plażę na Mierzei Wiślanej. 

 

Zostań z nami

Bądź na bieżąco