- Dzieje się
5 wystaw, które trzeba zobaczyć w czerwcu
W czerwcu wybieramy się m.in. na Miesiąc Fotografii w Krakowie oraz na 42. piętro warszawskiego wieżowca Cosmopolitan. Ale to dopiero początek atrakcji. Sprawdźcie, jakie wystawy polecamy w tym miesiącu!
1/5 ŁÓDŹ: druga odsłona wystawy Magdaleny Abakanowicz
do 9 września 2018
Wystawa Metamorfizm w Centralnym Muzeum Włókiennictwa została podzielona na dwie części. Pierwsza odsłona przedstawiała drogę ku słynnym abakanom, natomiast druga, którą możemy aktualnie oglądać, koncentruje się na dojrzałym okresie twórczości Magdaleny Abakanowicz w dziedzinie tkaniny artystycznej i pracach związanych z historią Biennale Tkaniny w Lozannie.



Dlaczego Lozanna była tak ważna? To właśnie tam, podczas kilku edycji legendarnych wystaw, Abakanowicz zaprezentowała swoje odważne idee, eksperymenty i osiągnięcia w dziedzinie tkaniny artystycznej. Zwróciła na siebie uwagę całego świata, a jej wpływ na sztukę nabrał ogromnego znaczenia i pozwolił wyznaczyć nowe drogi twórczej ekspresji.
Abakany z lozańskich Biennale do tej pory nie były pokazywane w Polsce. Dzięki szwajcarskiej Fundacji Toms Pauli na łódzkiej wystawie zobaczymy aż 25 prac z tego okresu. Waszą uwagę przyciągnie także Kompozycja monumentalna wypożyczona z Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie – jedna z największych prac wykonanych przez artystkę. Ta ogromna, czteroelementowa kompozycja o powierzchni 120 metrów kwadratowych, doskonale pokazuje, jak Abakanowicz potrafiła swoją sztuką dominować w przestrzeni. Natomiast prace z cyklu Landscape i Embrologia zamykają etap eksperymentowania z tkaniną, stanowią zapowiedź zmian i poszukiwań nowych form wyrazu.
Metamorfizm. Magdalena Abakanowicz/Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi/ muzeumwlokiennictwa.pl
2/5 KRAKÓW: 16. edycja festiwalu fotografii
do 24 czerwca 2018
Miesiąc Fotografii w Krakowie to jeden z najważniejszych festiwali fotograficznych na świecie oraz jedno z największych cyklicznych wydarzeń kulturalnych w Polsce. Program wystaw, nie tylko fotograficznych, jest wzbogacony o spotkania, warsztaty, projekcje filmów, premiery książek, konferencję naukową i przegląd portfolio. Warto sprawdzać program, bo wydarzenia odbywają się aż w 10 miejscach na terenie Krakowa!





Od lewej: Model umocnionej granicy między Węgrami a Serbią, z cyklu Klincz. Nowa architektura granic europejskich, 2016/2017 © Łukasz Skąpski; Muzeum poligonu nuklearnego, Kurczatow, Kazachstan, z cyklu Ostatnia rozmowa z akademikiem Sacharowem, 2018 © Agnieszka Rayss; Campo Verano, 16-12-24 17:38:08‚ z cyklu Auspicia, 2018 © Daniela Friebel; Bez tytułu, z cyklu kręgi dystopijne / fragmenty… podążając, 2008–2016 © Armand Quetsch; Drzewo i ziemia © Antoinette de Jong & Robert Knoth
Tegoroczny temat przewodni to Przestrzeń przepływów. Obrazowanie niewidzialnego. Projekty podzielono na trzy kategorie: migracja do dzisiejszej Europy i wewnątrz jej granic, niewidzialność i niematerialność danych cyfrowych oraz palące kwestie ochrony środowiska naturalnego. Zobaczymy prace takich twórców jak: Eva Leitolf, Edmund Clark, Jules Spinatsch, Salvatore Vitale, Katja Stuke i Oliver Sieber, Agata Grzybowska, Antoinette de Jong i Robert Knoth, Rune Peitersen, Mark Curran, członkowie kolektywu Sputnik Photos, Agnieszka Rayss i Michał Łuczak. Artyści oprócz tradycyjnych technik fotograficznych, korzystają z wideo, instalacji i publikacji, w aranżacjach wystaw wykorzystują dźwięk i rzeźbę, materiały typu found footage i archiwalia oraz nowoczesne technologie.
W programie festiwalu jest również miejsce dla debiutantów – sekcja ShowOFF to doskonała okazja do poznania utalentowanych, młodych twórców. Prace ośmiu laureatów, których wyłoniono w drodze otwartego konkursu, obejrzycie w przestrzeni Tytano (a tu znajdziecie kulinarny przewodnik po tej nieformalnej dzielnicy Krakowa: Dolne Młyny: Berlin w centrum Krakowa).
Miesiąc Fotografii w Krakowie 2018/ photomonth.com
3/5 WARSZAWA: 40-lecie Wydziału Wzornictwa
do 5 sierpnia 2018
Wystawa Przestrzeń niewysłowiona została zorganizowana z okazji czterdziestolecia Wydziału Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Podzielona na trzy sekcje ekspozycja pozwala poznać sylwetki i twórczość trzech założycieli wydziału, prekursorów nauczania dizjanu i artystów: Jerzego Sołtana, Lecha Tomaszewskiego i Andrzeja J. Wróblewskiego oraz pokazuje, jak projektowanie przeplatało się ze sztuką i architekturą.


W sali Sztuki poznacie inspiracje i zainteresowania trzech twórców, zobaczycie m.in. prace Sołtana inspirowane klasykami dwudziestowiecznej awangardy oraz fotograficzne studia Wróblewskiego. W sali Przestrzeni obejrzycie projekty, np. zespołu sportowego Warszawianka, Pawilonu Polskiego w Brukseli, pomnika w Auschwitz-Birkenau, innowacyjne pod względem rozwiązań konstrukcyjnych oraz myślenia o roli i społecznych zadaniach architektury. Sala Wzornictwo pokazuje wzorce, po które sięgali warszawscy projektanci i ujawnia potencjał środowiska u progu formowania się Wydziału Wzornictwa stołecznej ASP na przełomie lat 50. i 60.
Przestrzeń niewysłowiona. Jerzy Sołtan – Lech Tomaszewski – Andrzej Jan Wróblewski/ Zachęta Narodowa Galeria Sztuki/ zacheta.art.pl
4/5 WARSZAWA: klasyka malarstwa na 42. piętrze wieżowca Cosmopolitan
do 1 lipca 2018
Kolejną ciekawą propozycją jest wystawa Wojciecha Fangora na 42. piętrze apartamentowca Cosmopolitan. Ekspozycja klasyka sztuki XX wieku została zorganizowana w 60. rocznicę powstania przełomowego Studium Przestrzeni – pierwszej instalacji przestrzennej w polskiej historii sztuki, przygotowanej wraz ze Stanisławem Zamecznikiem. Podobnie jak Fangor, który w 1958 roku badał możliwości oddziaływania swoich prac w kontekście otaczającej ich przestrzeni, organizatorzy tak zaaranżowali przestrzeń wystawy, aby obrazy nawiązywały dialog z otoczeniem, także tym, widzianym z okien wieżowca.



Zobaczycie tutaj obrazy z lat 60. i 70., czyli najważniejszego okresu twórczości Wojciecha Fangora, wielobarwne, abstrakcyjne kompozycje, charakterystyczne obrazy rozproszonych fal i okręgów.
Wystawę można oglądać w każdą sobotę i niedzielę w godz. 14:00 – 19:00. Wstęp wolny.
FANGOR: Poza płaszczyzną wizualną/ Cosmopolitan Twarda 4
5/5 RADOM: monografia Fangora w radomskiej Elektrowni
do 31 sierpnia 2018 roku
Prace Wojciecha Fangora obejrzycie również w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia. Monograficzna prezentacja skupia się na czterech dekadach twórczości, od początków kariery w latach 50. po wczesne lata 90. Wybrano ponad sto obrazów z najbardziej znanych cykli artysty.



Na wystawie Optyczne wibracje zobaczycie m.in. prace z czasu Studium Przestrzeni z 1958 roku, najbardziej charakterystyczne płótna z lat 60. i 70. – rozwibrowane, abstrakcyjne obrazy oraz cykl Wodzowie Indian z 1992 roku. Poznacie różne aspekty malarstwa i etapy kilkudziesięciu lat pracy twórczej Fangora np. teorię Pozytywnej Przestrzeni Iluzyjnej i dzieła, za pomocą których wcielał ją w praktykę artystyczną. W końcu dowiecie się, jak klasyk awangardy zareagował na skomercjalizowany, manipulowany przy pomocy nowych mediów świat końca XX wieku.
Wojciech Fangor. Optyczne wibracje/ Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia/ elektrownia.art.pl