- Dzieje się
5 wystaw, które warto zobaczyć wiosną
Szukacie pomysłu, jak spędzić długie kwietniowe i majowe weekendy? Wybierzcie się do muzeum i zobaczcie ciekawe wystawy w galeriach sztuki. Wiosną zajrzyjcie m.in. do Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha na retrospektywę Kojiego Kamojiego, na wystwę niemieckiego ekspresjonisty – Ottona Muellera do Muzeum Narodowego we Wrocławiu i do Galerii Retroavangarda na jeden z największych pokazów kolażu w Europie.
1/5 Wrocław: Otto Mueller – malarz, mentor, mag
do 30 czerwca 2019
We wrocławskim muzeum zobaczycie dzieła słynnego ekspresjonisty, członka grupy Brücke i pedagoga przedwojennej Państwowej Akademii Sztuki i Rzemiosła Artystycznego (w tym czasie należała do najbardziej postępowych uczelni artystycznych w całej Europie) – Ottona Muellera. Poznacie go w potrójnej roli: malarza, mentora i artysty-maga, który za życia stał się ikoną bohemy artystycznej. Obejrzycie prace z okresu przynależności do grupy Brücke oraz obrazy i grafiki ilustrujące dwa wiodące motywy w jego sztuce: akty na tle pejzażu i obrazy cygańskie.
Mueller, który inspirował się sztuką egipską i folklorem cygańskim, fascynował innych swoją twórczością. Był artystą o ogromnej sile oddziaływania. Na wystawie jego pracom towarzyszą dzieła twróców ówczesnego środowiska wrocławskiego – pedagogów Państwowej Akademii Sztuki i Rzemiosła, takich jak Oskar Moll, Alexander Kanoldt, Oskar Schlemmer, Georg Muche, Johannes Molzahn, oraz uczniów i uczennic, m.in. Alexandra Camaro, Johnny’ego Friedlaendera, Heinricha Tischlera, Willy’ego Schmidta, Grety Jahr-Queißer, MargaretySchultz-Dreier i polskiego studenta – Jana Cybisa. Ekspozycję dopełniają płótna Zdzisława Nitki, „późnego ucznia” Muellera, dla którego sztuka niemieckiego ekspresjonisty stanowi źródło inspiracji.
Malarz. Mentor. Mag. Otto Mueller a środowisko artystyczne Wrocławia/ Muzeum Narodowe we Wrocławiu/ mnwr.pl
2/5 Warszawa: kolekcja sztuki współczesnej PKO Banku Polskiego
do 30 czerwca 2019
Wystawa w Muzeum Narodowym prezentuje wybór 30 dzieł sztuki ze zbioru PKO Banku Polskiego. Pokaz uświetnia obchody 100-lecia powstania pierwszego polskiego banku powołanego po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Opowiada także o kształtowaniu się komercyjnych kolekcji sztuki współczesnej w Polsce.
PKO Bank Polski jest jedną z niewielu instytucji w kraju, które posiadają tak bogatą kolekcję polskiej sztuki współczesnej. Zapoczątkowano ją w 1998 r., kiedy zakupiono ponad 70 dzieł 33 twórców – obrazów, fotografii, rysunków, grafik i rzeźb. Wybór powierzono Andzie Rottenberg, która zgromadziła prace wybitnych artystów trzech pokoleń. W zbiorach znajdują się prace takich twórców jak: Krzysztof Bednarski, Tomasz Ciecierski, Stefan Gierowski, Marek Chlanda, Łukasz Korolkiewicz, Zofia Kulik czy artystów związanych z Gruppą (Ryszard Grzyb, Jarosław Modzelewski i Włodzimierz Pawlak), a najmłodsze pokolenie reprezentuje Robert Maciejuk.
Sztuka to wartość. Z kolekcji PKO Banku Polskiego/ Muzeum Narodowe w Warszawie/ mnw.art.pl
3/5 Warszawa: międzynarodowa wystawa kolażu
do 15 czerwca 2019
W warszawskiej Galerii Retroavangarda obejrzycie jeden z największych pokazów kolażu w Europie – ponad 200 oryginalnych, ręcznie wykonanych dzieł sztuki. W przeglądzie najciekawszych i najnowszych prac uczestniczą artyści z kilkudziesięciu krajów z całego świata, m.in Argentyny, Austrii, Belgii, Boliwii, Brazylii, Grecji, Gwatemali, Francji, Hiszpanii, Japonii, Kanady, Stanów Zjednoczonych, Polski, Włoch i Wielkiej Brytanii.
Przekonacie się, w jakim kierunku rozwija się współczesny kolaż, porównacie jego odmiany i zobaczycie, jakie efekty artystyczne można osiągnąć przy pomocy tej techniki. Niektóre prace okażą się dla Was naprawdę zaskakujące pod względem formy, formatu i użytych materiałów!
Międzynarodowa Wystawa Kolażu w Polsce/ Galeria Retroavangarda/ retroavangarda.com
4/5 Kraków: retrospektywa Kojiego Kamojiego
do 30 czerwca 2019
Koji Kamoji to japoński artysta, który od 1959 roku mieszka i tworzy w Polsce. Od lat, w oryginalny sposób, łączy japońską wrażliwość estetyczną i doświadczenie sztuki zachodniej. W jego pracach, które są minimalistyczne i w większości abstrakcyjne, często pojawiają się symbolika nieba, wody i kamieni – ważnych elementów w tradycji szintoizmu. Prostota forma, surowość materiałów oraz oszczędność środków wyrazu wywodzą się natomiast z ducha buddyzmu. Koji Kamoji dzięki swojej wewnętrznej dyscyplinie łączy sztukę, życie i doświadczenie duchowe.
Retrospektywa zatytułowana Koji Kamoji. Cisza i wola życia, którą zobaczycie w Muzeum Manggha to podsumowanie sześćdziesięciu lat twórczości artysty. Wpisuje się również w program jubileuszu 100-lecia nawiązania oficjalnych stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i Japonią.
Koji Kamoji. Cisza i wola życia/ Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha/ manggha.pl
5/5 Orońsko: poza słowami – wystawa Katarzyny Józefowicz
do 19 maja 2019
Indywidualna wystawa Katarzyny Józefowicz także opowiada o ciszy. Instalacje wyrastają z poczucia natłoku codzienności, zgiełku, z intensywności wrażeń, których dostarcza nam współczesność. Artystka wyodrębnia elementy tworzące chaos, komponuje je na nowo i „uspakaja”. Ważnym elementem dla Katarzyny Józefowicz jest słowo. Często jest tematem jej prac lub stanowi część materiału wykorzystywanego do tworzenia, np. instalacja między słowami składa się ze słów, które natrętnie wkraczają w naszą codzienność poprzez reklamowe slogany, fragmenty rozmów, czy przeczytanych książek. Pozbawione sensu wyrazy stają się ozdobnikiem naszej rzeczywistości, tworzą ornament, układają się „we wzory koronki lub wykonanego szydełkiem obrusu”.
W Orońsku zobaczycie charakterystyczne złożone, wieloelementowe konstrukcje tworzone z pociętych gazet i kawałków papieru. Ich tematami są uniwersalne pytania: o emocje, przemijanie, relacje z otaczającą przestrzenią. Przygotowanie instalacji wymaga od artystki wielu godzin pracy. A materiał, który wybiera – papier jest wyjątkowo nietrwały, podatny na uszkodzenia i zmienia się wraz z upływem czasu.
Katarzyna Józefowicz. Poza słowami/ Muzeum Rzeźby Współczesnej/ Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku/ rzezba-oronsko.pl