werandcountry.pl weranda.pl
  • Dzieje się

5 wystaw, które warto zobaczyć wiosną

autor: Agata Baca

Szukacie pomysłu, jak spędzić długie kwietniowe i majowe weekendy? Wybierzcie się do muzeum i zobaczcie ciekawe wystawy w galeriach sztuki. Wiosną zajrzyjcie m.in. do Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha na retrospektywę Kojiego Kamojiego,  na wystwę niemieckiego ekspresjonisty – Ottona Muellera do Muzeum Narodowego we Wrocławiu i do Galerii Retroavangarda na jeden z największych pokazów kolażu w Europie.

 

1/5 Wrocław: Otto Mueller – malarz, mentor, mag

do 30 czerwca 2019

We wrocławskim muzeum zobaczycie dzieła słynnego ekspresjonisty, członka grupy Brücke i pedagoga przedwojennej Państwowej Akademii Sztuki i Rzemiosła Artystycznego (w tym czasie należała do najbardziej postępowych uczelni artystycznych w całej Europie) – Ottona Muellera. Poznacie go w potrójnej roli: malarza, mentora i artysty-maga, który za życia stał się ikoną bohemy artystycznej. Obejrzycie prace z okresu przynależności do grupy Brücke oraz obrazy i grafiki ilustrujące dwa wiodące motywy w jego sztuce: akty na tle pejzażu i obrazy cygańskie

Otto Mueller wystawa w Muzeum Narodowym we Wrocławiu
Otto Mueller wystawa we Wrocławiu
najciekawsze wystawy wiosny
Od lewej: Otto Mueller, Letni dzień, fot. Jörg P. Anders; Otto Mueller, Dwie dziewczyny, fot. Jörg P. Anders; Alexander Kanoldt, Olevano II, © Galerie Berinson, Berlin, fot. Friedhelm Hoffmann

Mueller, który inspirował się sztuką egipską i folklorem cygańskim, fascynował innych swoją twórczością. Był artystą o ogromnej sile oddziaływania. Na wystawie jego pracom towarzyszą dzieła twróców ówczesnego środowiska wrocławskiego – pedagogów Państwowej Akademii Sztuki i Rzemiosła, takich jak Oskar Moll, Alexander Kanoldt, Oskar Schlemmer, Georg Muche, Johannes Molzahn, oraz uczniów i uczennic, m.in. Alexandra Camaro, Johnny’ego Friedlaendera, Heinricha Tischlera, Willy’ego Schmidta, Grety Jahr-Queißer, MargaretySchultz-Dreier i polskiego studenta – Jana Cybisa. Ekspozycję dopełniają płótna Zdzisława Nitki, „późnego ucznia” Muellera, dla którego sztuka niemieckiego ekspresjonisty stanowi źródło inspiracji.

Malarz. Mentor. Mag. Otto Mueller a środowisko artystyczne Wrocławia/ Muzeum Narodowe we Wrocławiu/ mnwr.pl


2/5 Warszawa: kolekcja sztuki współczesnej PKO Banku Polskiego

do 30 czerwca 2019

Wystawa w Muzeum Narodowym prezentuje wybór 30 dzieł sztuki ze zbioru PKO Banku Polskiego. Pokaz uświetnia obchody 100-lecia powstania pierwszego polskiego banku powołanego po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Opowiada także o kształtowaniu się komercyjnych kolekcji sztuki współczesnej w Polsce.

wystawy w Warszawie
ciekawe wystawy w Warszawie
kolekcja sztuki współczesnej PKO Banku Polskiego
sztuka współczesna wystawy
Od lewej: Jan Tarasin, Narodziny przedmiotów II; Łukasz Korolkiewicz, Pod wzgórzem; Jarosław Modzelewski, Cień kolegi; Ryszard Grzyb, Bez tytułu Ryba; zdjęcie główne: widok wystawy, fot. Marzena Hmielewicz, MNW

PKO Bank Polski jest jedną z niewielu instytucji w kraju, które posiadają tak bogatą kolekcję polskiej sztuki współczesnej. Zapoczątkowano ją w 1998 r., kiedy zakupiono ponad 70 dzieł 33 twórców – obrazów, fotografii, rysunków, grafik i rzeźb. Wybór powierzono Andzie Rottenberg, która zgromadziła prace wybitnych artystów trzech pokoleń. W zbiorach znajdują się prace takich twórców jak: Krzysztof Bednarski, Tomasz Ciecierski, Stefan Gierowski, Marek Chlanda, Łukasz Korolkiewicz, Zofia Kulik czy artystów związanych z Gruppą (Ryszard Grzyb, Jarosław Modzelewski i Włodzimierz Pawlak), a najmłodsze pokolenie reprezentuje Robert Maciejuk.

Sztuka to wartość. Z kolekcji PKO Banku Polskiego/ Muzeum Narodowe w Warszawie/ mnw.art.pl


3/5 Warszawa: międzynarodowa wystawa kolażu

do 15 czerwca 2019

W warszawskiej Galerii Retroavangarda obejrzycie jeden z największych pokazów kolażu w Europie – ponad 200 oryginalnych, ręcznie wykonanych dzieł sztuki. W przeglądzie najciekawszych i najnowszych prac uczestniczą artyści z kilkudziesięciu krajów z całego świata, m.in Argentyny, Austrii, Belgii, Boliwii, Brazylii, Grecji, Gwatemali, Francji, Hiszpanii, Japonii, Kanady, Stanów Zjednoczonych, Polski, Włoch i Wielkiej Brytanii.

najciekawsze wystawy wiosny
międzynarodowa wystawa kolażu
międzynarodowa wystawa kolażu
międzynarodowa wystawa kolażu w Warszawie
Od lewej: John Washington (Wielka Brytania), Untitled; Barrakuz (Polska), Untitled; Aram Huerta (Meksyk), Generosity; Sergey Nehaev (Rosja), Untitled; fot. materiały prasowe

Przekonacie się, w jakim kierunku rozwija się współczesny kolaż, porównacie jego odmiany i zobaczycie, jakie efekty artystyczne można osiągnąć przy pomocy tej techniki. Niektóre prace okażą się dla Was naprawdę zaskakujące pod względem formy, formatu i użytych materiałów!

Międzynarodowa Wystawa Kolażu w Polsce/ Galeria Retroavangarda/ retroavangarda.com

 

4/5 Kraków: retrospektywa Kojiego Kamojiego

do 30 czerwca 2019

Koji Kamoji to japoński artysta, który od 1959 roku mieszka i tworzy w Polsce. Od lat, w oryginalny sposób, łączy japońską wrażliwość estetyczną i doświadczenie sztuki zachodniej. W jego pracach, które są minimalistyczne i w większości abstrakcyjne, często pojawiają się symbolika nieba, wody i kamieni – ważnych elementów w tradycji szintoizmu. Prostota forma, surowość materiałów oraz oszczędność środków wyrazu wywodzą się natomiast z ducha buddyzmu. Koji Kamoji dzięki swojej wewnętrznej dyscyplinie łączy sztukę, życie i doświadczenie duchowe. 

Koji Kamoji wystawa retrospektywna
Koji Kamoji wystawa
Od lewej: Koji Kamoji. Cisza i wola życia, widok wystawy, fot. Maciej Landsberg; widok wystawy, fot. Marek Krzyżanek

Retrospektywa zatytułowana Koji Kamoji. Cisza i wola życia, którą zobaczycie w Muzeum Manggha to podsumowanie sześćdziesięciu lat twórczości artysty. Wpisuje się również w program jubileuszu 100-lecia nawiązania oficjalnych stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i Japonią.

Koji Kamoji. Cisza i wola życia/ Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha/ manggha.pl


5/5 Orońsko: poza słowami – wystawa Katarzyny Józefowicz 

do 19 maja 2019

Indywidualna wystawa Katarzyny Józefowicz także opowiada o ciszy. Instalacje wyrastają z poczucia natłoku codzienności, zgiełku, z intensywności wrażeń, których dostarcza nam współczesność. Artystka wyodrębnia elementy tworzące chaos, komponuje je na nowo i „uspakaja”. Ważnym elementem dla Katarzyny Józefowicz jest słowo. Często jest tematem jej prac lub stanowi część materiału wykorzystywanego do tworzenia, np. instalacja między słowami składa się ze słów, które natrętnie wkraczają w naszą codzienność poprzez reklamowe slogany, fragmenty rozmów, czy przeczytanych książek. Pozbawione sensu wyrazy stają się ozdobnikiem naszej rzeczywistości, tworzą ornament, układają się „we wzory koronki lub wykonanego szydełkiem obrusu”.

wystawa Katarzyny Józefowicz  w Orońsku
wystawa Katarzyny Józefowicz
najciekawsze wystawy wiosny
Od lewej: Katarzyna Józefowicz, posłowie, 2008–2010, fot. M. Frankowski; Katarzyna Józefowicz, miłość, 2011, fot. K. Józefowicz; Katarzyna Józefowicz, posłowie, 2008–2010, fot. Bartosz Górka

W Orońsku zobaczycie charakterystyczne złożone, wieloelementowe konstrukcje tworzone z pociętych gazet i kawałków papieru. Ich tematami są uniwersalne pytania: o emocje, przemijanie, relacje z otaczającą przestrzenią. Przygotowanie instalacji wymaga od artystki wielu godzin pracy. A materiał, który wybiera – papier jest wyjątkowo nietrwały, podatny na uszkodzenia i zmienia się wraz z upływem czasu.

Katarzyna Józefowicz. Poza słowami/ Muzeum Rzeźby Współczesnej/ Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku/ rzezba-oronsko.pl

Zostań z nami

Bądź na bieżąco