werandcountry.pl weranda.pl
Reklama - Kontynuuj czytanie poniżej
  • Dzieje się

Kraków: Z drugiej strony rzeczy. Polski dizajn po roku 1989

autor: Amelia Safader

Polskie wzornictwo lat 60. jest uważane za jedno z najlepszych w Europie. Lata 90. i rodzący się w Polsce kapitalizm sprawił, że projektantom stawiane zostały ograniczenia. Jak radzili sobie z tym faktem i jak zaadaptowali wzornictwo do tego okresu? Odpowiedź znajdziecie w Krakowie na wystawie Z drugiej strony rzeczy. Polski dizajn po roku 1989.

Już od 6 kwietnia w Muzeum Narodowym w Krakowie będziecie mogli oglądać wystawę ukazującą polskie wzornictwo kształtujące się w epoce kapitalizmu. Wydarzenie ukazuje zmiany po 1989 r., które były widoczne w każdym aspekcie życia, także w projektowaniu. W jaki sposób? Na to pytanie znajdziecie odpowiedź właśnie w Krakowie.

zdjecie 1
fot. materiały prasowe

Elementy wystawy zostały pogrupowane w działy, dzięki czemu łatwiej zobaczycie powstające w tym czasie tendencje, wynikające z przemian gospodarczych. Dowiecie się jak wyglądało wzornictwo, które miało zaspokajać potrzeby rynkowe oraz jak z tym faktem radzili sobie twórcy. Przekonacie się też dlaczego na początku XX i XXI wieku zaczęli przynależeć do międzynarodowego nurtu projektowania.

zdjecie 2

Na wystawie zobaczycie projekty Romana Modzelewskiego produkcji Vzór, piękną ceramikę z Ćmielowa oraz inne wyjątkowe przedmioty codziennego użytku. Kuratorem jest Czesława Frejlich, profesor krakowskiej i warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W latach 90 projektowała przedmioty użytkowe, następnie została redaktor naczelną magazynu 2+3D

Wystawa otwarta jest od 6 kwietnia do 19 sierpnia.

Zostań z nami

Bądź na bieżąco